Թուրքագետ. Հուսով եմ, որ Թուրքիայի ՏԻՄ ընտրությունները հետքայլ կորակվեն
Թուրքիայում անցկացված ՏԻՄ ընտրությունները ցույց տվեցին, որ այս երկրում ավելի կարևոր է ոչ թե ընտրությունը, այլ՝ հաշվարկը: Այս մասին այսօր լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ, անդրադառնալով Թուրքիայում կայացած ՏԻՄ ընտրություններին, ասաց թուրքագետ Արտակ Շաքարյանը.
«Ընտրության արդյունքների հրապարակման ժամանակ եղան հոսանքի մի քանի անջատումներ և ամեն անջատումից հետո ակնհայտ տարբերություններ նկատվեցին թվերի մեջ: Չգիտեմ, թե ինչ արձագանք կտա արևմտյան աշխարհը, բայց հուսով եմ, որ այս ընտրությունները հետքայլ կորակվեն»,- ասաց Արտակ Շաքարյանը:
Այնուամենայնիվ, թուրքագետի խոսքով՝ «Արդարություն և զարգացում» կուսակցության այս հաղթանակը ՏԻՄ ընտրություններում, Էրդողանին հաղթական ոգի է պարգևել.
«Այդ ոգով նա կսկսի պայքարը նախագահական ընտրություններին ընդառաջ: Սակայն, պետք է հիշենք, որ այս երկու ընտրությունների միջև միանշանակ տարբերություններ կան: Եթե ՏԻՄ-ի դեպքում ընտրում էին Էրդողանի կուսակցությունը, ապա հիմա ընտրելու են Էրդողանի անձը»,- ասաց թուրքագետը:
Միաժամանակ Արտակ Շաքարյանը նշեց, որ այս ընտրություններով էլ ավելի բարդացավ Թուրքիայի՝ Եվրամիությանն անդամակցելու հարցը.

А.Шакарян: Надеюсь, выборы в Турции будут квалифицированы как шаг назад
Состоявшиеся в Турции выборы в органы местного самоуправления продемонстрировали, что в этой стране более важны не выборы, а расчет. Об этом заявил сегодня журналистам в ходе пресс-конференции тюрколог Артак Шакарян.
«По время оглашения результатов произошло несколько отключений электроэнергии и после каждого случая обесточивания в цифрах была заметна очевидная разница. Не могу сказать, как отреагирует на это запад, однако надеюсь, что эти выборы будут квалифицированы как шаг назад», - сказал тюрколог.
По словам А.Шакаряна, победа партии «Справедливость и развитие» на выборах в органы местного самоуправления, тем не менее, придала Эрдогану дух победы.
«С таким настроем Эрдоган начнет борьбу к президентским выборам. Однако следует отметить, что между этими двумя выборами однозначно есть различия. Если в случае с выборами в органы местного самоуправления выбирали партию Эрдогана, то сейчас будут выбирать самого Эрдогана», - заявил А.Шакарян.
При этом тюрколог отметил, что выборы в органы местного самоуправления еще более осложнили вопрос членства Турции в Евросоюзе, поскольку во время выборов были убийства и аресты.