Թուրքագետ. Հուսով եմ, որ Թուրքիայի ՏԻՄ ընտրությունները հետքայլ կորակվեն
Թուրքիայում անցկացված ՏԻՄ ընտրությունները ցույց տվեցին, որ այս երկրում ավելի կարևոր է ոչ թե ընտրությունը, այլ՝ հաշվարկը: Այս մասին այսօր լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ, անդրադառնալով Թուրքիայում կայացած ՏԻՄ ընտրություններին, ասաց թուրքագետ Արտակ Շաքարյանը.
«Ընտրության արդյունքների հրապարակման ժամանակ եղան հոսանքի մի քանի անջատումներ և ամեն անջատումից հետո ակնհայտ տարբերություններ նկատվեցին թվերի մեջ: Չգիտեմ, թե ինչ արձագանք կտա արևմտյան աշխարհը, բայց հուսով եմ, որ այս ընտրությունները հետքայլ կորակվեն»,- ասաց Արտակ Շաքարյանը:
Այնուամենայնիվ, թուրքագետի խոսքով՝ «Արդարություն և զարգացում» կուսակցության այս հաղթանակը ՏԻՄ ընտրություններում, Էրդողանին հաղթական ոգի է պարգևել.
«Այդ ոգով նա կսկսի պայքարը նախագահական ընտրություններին ընդառաջ: Սակայն, պետք է հիշենք, որ այս երկու ընտրությունների միջև միանշանակ տարբերություններ կան: Եթե ՏԻՄ-ի դեպքում ընտրում էին Էրդողանի կուսակցությունը, ապա հիմա ընտրելու են Էրդողանի անձը»,- ասաց թուրքագետը:
Միաժամանակ Արտակ Շաքարյանը նշեց, որ այս ընտրություններով էլ ավելի բարդացավ Թուրքիայի՝ Եվրամիությանն անդամակցելու հարցը.

Shakarian: I hope Turkey elections will be considered a step back
The municipal elections in Turkey showed that consideration rather than elections are of importance in that country, Artak Shakarain, an expert on Turkey, told reporters today.
“There have been power cutoffs several times during the publication of the results and a considerable difference in the figures was noticed after such cuts. I don’t know how the West will react to it, but I hope these elections will be considered a step back,” the expert said.
In his words, the Justice and Development Party’s (AKP) victory in the municipal elections has inspirited Erdogan.
“In such a mood, Erdogan will start his struggle ahead of the presidential elections. Yet it should be noted that there is a difference between these two elections. During municipal elections people elected Erdogan’s party, whereas now they will elect Erdogan,” Shakarian said.
According to him, the municipal elections have complicated the issue of Turkey’s accession to the European Union because some murders and arrests were reported during the elections.