Արծվիկ Մինասյան. Որևէ մեկը պարտավոր չէ պարտադիր վճարներ կատարել ֆոնդին
Սահմանադրական դատարանի որոշմամբ սահմանել է, որ մարդու կամքից անկախ չեն կարող նրա աշխատավարձի տնօրինման սահմանափակումներ տրվել, սա մտել է ուժի մեջ և այս պահից է գործում, մարդու իրավունքները բարձրագույն, գերակա արժեք են և այս պահից են գործում: Այս մասին այսօր լրագրողների հետ հանդիպմանը ասաց իրավապաշտպան Արտակ Զեյնալյանը:
Հիշեցնենք, որ այսօր Սահմանադրական դատարանը հակասահմանադրական ճանաչեց «Կուտակային կենսաթոշակների մասին» ՀՀ օրենքի մի շարք դրույթները, մասնավորապես՝ պարտադիր կուտակային բաղադրիչի մասով:
Իրավապաշտպան Մերի Խաչատրյանի խոսքով՝ քաղաքացիները պետք է տեր կանգնեն իրենց իրավունքներին և առաջնորդվեն ՍԴ իրավական դիրքորոշումներով:
«Սահմանադրությամբ ամրագրված է, որ Սահմանադրության նորմերը գործում են անմիջականորեն, պետք է թույլ չտալ, որ գործատուները փոխանցումներ կատարեն առանց մարդկանց կամքի: Այս որոշումը պետք է յուրաքանչյուր ոք որպես զենք վերցնի և անհրաժեշտության դեպքում դիմի դատարան»,-ասաց նա:
ՀՀ ԱԺ ՀՅԴ խմբակցության պատգամավոր Արծվիկ Մինասյանը նշեց, որ ուզում է շնորհակալություն հայտնել բոլորին, ովքեր օգնել են իրենց դատարանում պատշաճ հանդես գալ, մյուս կողմը հակափաստարկներ չի ներկայացրել, նաև գոհունակությամբ արձանագրեց, որ իշխանության առանձին ներկայացուցիչները ինչքան էլ փորձում էին ճնշում գործադրել ՍԴ-ի նկատմամբ, սա էական դեր չխաղաց և ՀՀ Նախագահը իր լիազորությունները չգործադրեց և ճնշում չգործադրեց ՍԴ-ի վրա:
«Մենք թշնամի չունենք այս պայքարում, ուզում ենք, որ սա ընկալվի պետության, պետականության հաջողություն, սա առանձին մարդկանց հաղթանակ չէ: Հիմնական խնդիրն այն է, որ ՍԴ-ն օրենքով նախատեսված կարգով այս նորմերի գործող ժամկետը համարվել է մինչև սեպտեմբերի 30-ը՝ հնարավորություն տալով ՀՀ կառավարությանն ու ԱԺ-ին կենսաթոշակների մասին օրենքի և այլ օրենքների իրավակարգավորումները համապատասխանեցնելու ՀՀ Սահմանադարությանը: Երկարացման ժամկետը նպատակ ունի համապատասախանեցնել, այլ ոչ թե պարտադիր նորմերը կիրառել»,-ասաց նա:
Ա. Մինասյանի խոսքով՝ եթե Կառավարությունը փորձի նեղ առումով մեկնաբանել այս որոշումը, ապա իրենք շատ ավելի հստակ պահանջներ կներկայացնենք թե՛ Կառավարությանը, թե՛ Ազգային ժողովին:
«Իրավական դիրքորոշումների մեջ հստակ տրված է, որ սեփականության իրավունքի ոտնահարումը հակասում է ՀՀ Սահմանադրությանը և մենք հետամուտ ենք լինելու, որպեսզի որևէ մեկը չենթարկվի դրան: Կոչով ուզում ենք դիմել գործատուներին և աշխատակիցներին՝ եթե չեք ցանկանում, որ ձեր աշխատավարձերը որևէ ֆոնդ գնան, դուք դա պարտավոր չեք անել, գործատուները իրավունք ունեն հետ վերադարձնել աշխատակիցների պահած գումարները, իսկ քաղաքացիների պահանջով գումարը չվերադարձնելը կարող է առաջացնել տույժեր և տուգանքներ»,-ասաց Ա. Մինասյանը:
Նրա խոսքով՝ Կառավարությունը և օրենսդիր մարմինը պետք է շահագրգռված լինեն կատարել ՍԴ-ի որոշումը: «Դրա համար ես և մեր գործընկերները ամեն ինչ պետք է փորձենք անել, որ ոչ թե սպասենք մինչև սեպտեմբերի 30-ը, այլև օր առաջ այդ բարեփոխումները դրվեն սեղանին՝ բացառելով որևէ հակասահմանադրական մոտեցում այս հարցում»,-ասաց նա:
Նա նշեց, որ Կառավարությունը պետք է համապատասխան տեխնիկական փոփոխություններ կատարի գումարի գանձման համակարգում, որովհետև ՍԴ որոշման համաձայն՝ տեխնիկական խնդիրը չի կարող Սահմանադրական իրավունքի ոտնահարման հիմք հանդիսանալ:
«Այն գումարները, որոնք փոխանցված են, պետք է վերադարձվեն, նաև այն գումարները, որոնք գտնվում են գործատուների մոտ, ևս պետք է վերադարձվեն»,-ասաց նա:
Մ. Խաչատրյանը նշեց, որ պետական մարմինները պետք է ապաակտիվանեն հակասահմանադրական դրույթները, դա պարտադիր գործառույթ է:
«Մենք չենք ուզում այս հաջողությունը դիտարկել թշնամական հարթության մեջ, սա մեր պետության հաջողություն է, եթե կառավարությունը շարունակելու է պնդաճակատ կերպով պնդել այն, մենք համարժեք պատասխան կտանք: ՍԴ-ում վերահաստատվել է մարդու իրավունքի արժեքը և չպետք է ոտնձգություն արվի դրա նկատմամբ: Բոլորը պարտավոր են կատարել ՍԴ-ի որոշումը: Պետական և հանրային սեկտորի աշխատողներից պահված գումարները պետք է հետ վերադարձվեն»,-ասաց Ա. Մինասյանը:
Մ. Խաչատրյանը նաև նշեց, որ հինգշաբթի օր ՀՀ կառավարությունը իր օրակարգում քննարկման պետք է դնի այս որոշումը:

А.Минасян: Никто не обязан платить обязательные взносы управляющим фондам
Решением Конституционного суда Армении устанавливается, что нарушение права человека на собственность противоречит Конституции РА. Об этом заявил сегодня в ходе встречи с журналистами член АРФ «Дашнакцутюн» Арцвик Минасян.
Напомним, сегодня Конституционный суд Армении признал антиконституционным ряд положений закона «О накопительных пенсиях».
Правозащитник Мери Хачатрян в свою очередь отметила, что граждане должны защищать свои права и руководствоваться правовыми позициями Конституционного суда.
«В Конституции закреплено, что нормы Конституции действуют напрямую, нельзя позволять, чтобы работодатели осуществляли перечисления и отчисления без учета желания сотрудников. Это решение КС каждый должен взять на вооружение и обратиться в суд в случае необходимости», - сказала она.
Депутат парламента от фракции АРФД Арцвик Минасян поблагодарил всех, кто помог им достойным образом предстать в суде, и с удовлетворением констатировал, что отдельные представители власти, как ни пытались оказать давление на Конституционный суд, это не сыграло существенной роли. При этом он подчеркнул, что президент Армении не реализовал своих полномочий и не оказывал давления на Конституционный суд.
«В этой борьбе у нас нет врагов, мы хотим, чтобы это решение КС воспринималось как успех государства, государственности, а не отдельных людей. Конституционный суд дал возможность правительству Армении и Национальному Собранию привести в соответствие с Конституцией РА правовые нормы закона о накопительных пенсиях и иных законов. Продление срока до 30 сентября преследует цель привести в соответствие, а не применение обязательных норм», - сказал депутат.
По словам А.Минасяна, если правительство попытается трактовать это решение в узком смысле, то они представят более четкие требования и правительству, и парламенту.
«Правовая позиция КС вступает в силу с момента публикации. В правовой позиции очень четко отмечается, что нарушение права собственности противоречит Конституции РА и мы проследим за этим. Хочу обратиться с призывом к работодателям и всем работающим гражданам республики, если не хотите, чтобы ваши зарплаты уходили в какой-либо фонд, вы не обязаны этого делать, работодатели имеют право вернуть сотрудникам удержанные суммы, а невозвращение по требованию граждан этих сумм может привести к штрафам и пени», - отметил депутат.
По его словам, правительство и законодательный орган должны быть заинтересованы в исполнении решения КС. «Поэтому я и мои коллеги должны попытаться сделать все, чтобы не ждать до 30 сентября, а днем раньше начать обсуждение реформы, исключив антиконституционный подход в этом вопросе», - заявил А.Минасян.
Он отметил, что правительство Армении должно внести соответствующие технические изменения в систему взимания суммы, поскольку согласно решению Конституционного суда, техническая проблема не может являться основанием нарушения Конституции РА.
«Суммы, которые перечислены, должны быть возвращены, должны быть возвращены также суммы, которые находятся у работодателей», - заявил депутат парламента.