Նալբանդյանի նամակը՝ Բան Կի-մունին. Պղծվել են Քեսաբի հայկական եկեղեցիները
Մարտի 28­-ին արտգործնախարար Էդվարդ Նալբանդյանը նամակ է հղել ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղար Բան Կի-մունին: Այս մասին հայտնում են ՀՀ ԱԳՆ մամլո ծառայությունից:
Նամակում, մասնավորապես, ասված է. «Հայաստանն իր խորը մտահոգությունն է հայտնում վերջին շրջանում Սիրիայի հյուսիս-արևմուտքում՝ առավելապես հայերով բնակեցված հինավուրց Քեսաբ քաղաքում և շրջակա 12 գյուղերում իրավիճակի սրման կապակցությամբ: Հասանելի բոլոր վկայությունները և Քեսաբի աշխարհագրական դիրքը թույլ են տալիս եզրակացնել, որ վերջին հարձակումները, առանց որևիցե կասկածի, իրականացվել են Թուրքիայի տարածքից սահմանը հատած, ալ-Քաիդայի հետ կապված ահաբեկչական խմբերի կողմից: Բռնի գործողությունները, որոնք մեծ մասամբ ուղղված էին քաղաքացիական բնակչության դեմ, հանգեցրել են տեղի բնակչության տեղահանմանը: Ծայրահեղական խմբերը պղծել են Քեսաբի հայկական եկեղեցիները, զգալի վնաս են հասցրել բնակիչների ունեցվածքին՝ արձանագրելով մարդու իրավունքների կոպտագույն խախտումների գորշ տեսարան: Միայն մի քանի տարեց մարդիկ են մնացել քաղաքում, ովքեր ի վիճակի չեն եղել հեռանալ: Այս սոսկալի հարձակումները մեծապես վտանգում են ՄԱԿ-ի ԱԽ կողմից միաձայն ընդունված 2139 և 2118 բանաձևերի իրականացումը, որոնք ուղղված են ճանապարհ հարթելու սիրիական ճգնաժամի լուծման համար: Հայաստանը բազմաթիվ առիթներով բարձրացրել է Սիրիայում զինված հակամարտության պայմաններում էթնիկ և կրոնական փոքրամասնությունների, այդ թվում հայերի, պաշտպանության անհապաղ անհրաժեշտության մասին, ովքեր հայտնվել են ծայրահեղ խոցելի իրավիճակում և դարձել են առաջնային թիրախներ: Քանի որ հումանիտար ճգնաժամը շարունակվում է, շատ կարևոր է անհապաղ պահանջել թուրքական իշխանություններից ձեռնարկելու հրատապ քայլեր՝ ծայրահեղական խմբերի կողմից իր տարածքի հետագա օգտագործումը կանխելու համար: Քաղաքացիական բնակչության դեմ ուժի կիրառումը, անկախ նրանց էթնիկ կամ կրոնական պատկանելությունից, պետք է միանշանակորեն դատապարտվի: Միջազգային հանրությունը պետք է վճռական ջանքեր գործադրի տեղահանված մարդկանց՝ ներառյալ հայերի, ապահովությունը և անվտանգությունը երաշխավորելու համար, պայմաններ ստեղծելու իրենց բնակության վայրերը նրանց շտապ, անվտանգ և արժանապատիվ վերադարձի համար և ապահովելու անհրաժեշտ մարդասիրական օգնություն՝ իրենց հրատապ կարիքները հոգալու համար»:

MFA: Attacks on Kesab were launched by terrorists from Turkey
Armenia expresses deep concern over the escalation of the situation in northwestern Syria, in particular Armenian-populated town of Kesab and 12 neighboring villages, Armenian Foreign Minister Edward Nalbandian said in his letter to UN Secretary General Ban Ki-moon, according to the press service of Armenian Foreign Ministry.
“All available evidence and the geographic location of Kesab allow us to state that the last attacks were undoubtedly made by Al-Qaeda-linked terrorist groups that crossed the border from the Turkish territory,” the letter says.
‘The violent actions, which were mostly directed against civilian population, have resulted in deportation of the local population. The radical groups desecrated the Armenian churches of Kesab and caused much damage to property of residents. Only a few elderly people unable to leave the town have remained in Kesab. These horrible attacks endanger the implementation of the UN Security Council’s resolutions 2139 and 2118 aimed at paving the way towards solution of the Syrian crisis,” Edward Nalbandian said.
According to the letter, Armenia repeatedly stated about the urgent need to protect the ethnic and religious minorities, including Armenians, during the armed conflict in Syria.
“These groups of population are in a very vulnerable situation and became primary targets. As the humanitarian crisis continues, it is important to call on the Turkish authorities to take urgent actions to prevent the further use of Turkey’s territory by radical groups, ‘the letter says.
‘The use of force against civilian population, regardless of their nationality and religious affiliation, must be condemned. The international community should make determined efforts to guarantee the security of deported people, including Armenians, create conditions for their rapid and safe return to places of residence, and to provide the necessary humanitarian aid,” Edward Nalbandian said in his letter.