«Հայ-ուկրաինական հարաբերությունները վեր են քաղաքական գնահատականներից»
Այսօր Երևանի թիվ 42 միջնակարգ դպրոցում նշվեց ուկրաինացի գրող Տարաս Շևչենկոյի 200-ամյակը: Տոնական միջոցառմանը ներկա էին ՀՀ ԿԳ նախարարի պաշտոնակատար Արմեն Աշոտյանն ու Հայաստանում Ուկրաինայի դեսպանատան ներկայացուցիչներ:
«Այսօր այս դպրոցում բացվում է Տարաս Շևչենկոյի անվան հիանալի դասարան: Կարծում եմ, որ նման միջոցառումները մեծ ներդրում են հայ-ուկրաինական հարաբերությունների զարգացման մեջ»,- ասաց Հայաստանում Ուկրաինայի դեսպան Իվան Կուխտայի ներկայացուցիչ Իգոր Ռոմանն՝ ընդգծելով.
«Համոզված եմ՝ այն իդեալներով, որոնք ուներ Տարաս Շևչենկոն կմեծանան մեր սերունդները: Նրանք միշտ կհիշեն այն ընկերության մասին, որը կապում է մեր երկու եղբայրական ժողովուրդներին»:
Արմեն Աշոտյանն էլ նկատեց, որ հայ-ուկրաինական հարաբերությունները վեր են տարաբնույթ քաղաքական գնահատականներից, այդ հարաբերություններն ունեն երկարամյա և հարյուրավոր տարիների պատմություն:
«Ես շատ ուրախ եմ, որ մենք ունենք ուկրաինացի մեծ գրող, հրապարակախոս, գործիչ, բանաստեղծ Շևչենկոյի անվան դպրոց: Այս դպրոցի առկայությունը և մեր այսօրվա միջոցառումն ու տոնակատարությունը վկայություն են այն բանի, որ հայ-ուկրաինական հարաբերություններին իրականաում ոչինչ չի սպառնում»,- ասաց Արմեն Աշոտյանն՝ ավելացնելով.
«Այդ հարաբերությունները լոկ անցյալ չեն, ոչ էլ այսօրվա մի քիչ մառախլապատ քաղաքական ներկան: Այդ հարաբերություննեն իրականում ապագա են, որովհետև որքան էլ քաղաքական տարաբնույթ գնահատականներ և խնդիրներ առաջանան, այնուամենայնիվ մեր ժողովուրդների միջև երբեք չի եղել, չկա և չի լինելու որևէ խոչընդոտ, որը ստվեր նետի հայ-ուկրաինական բարեկամության վրա»:
ԿԳ նախարարի պաշտոնակատարի խոսքով՝ Ուկրաինայի ժողովուրդն արժանի է խաղաղության և բարեկեցության.
«Ու ցանկանում եմ, որ խաղաղությունը հասնի այնտեղ օր առաջ»,- ասաց Ա. Աշոտյանը:
Նշենք, որ միջոցառման ընթացքում դպրոցի աշակերտները ներկայացրեցին դրվագներ Տարաս Շևչենկոյի կյանքից, ստեղծագործություններից, ինչպես նաև կատարեցին ուկրաինական ժողովրդական երգեր:

The 200th anniversary of Ukrainian writer Taras Shevchenko was marked today at Yerevan school No 42. Acting Minister of Education and Science Armen Ashotian and representatives of the Ukrainian embassy in Armenia were present at the festive occasion.
“A wonderful class after Taras Shevchenko is opening at the school today. I think such events make a great contribution to the development of Armenian-Ukrainian ties. I am sure that our generations will be brought up on Shevchenko’s ideals. They will always remember the friendship that connects our two friendly nations,” said Igor Roman, representative of Ukrainian Ambassador Ivan Kukhta.
Armen Ashotian stated for his part that Armenian-Ukrainian relations are above any political assessments and these relations have a centuries-old history.
“I am glad that there is a school after Taras Shevchenko in Yerevan. Its existence and today’s event show that Armenian-Ukrainian relations are in no danger,” the acting minister said.
“These relations are not just the past and the vague present. In reality it is the future because, despite any political opinions and problems, there have never been any obstacles endangering our friendship, nor will any obstacles be in the future,” Ashotian noted.
In his words, the Ukrainian people deserve peace and prosperity.
During the event, Taras Shevchenko school pupils presented episodes from the writer’s life and scenes from his works and sang Ukrainian folk songs.