Ադրբեջանի թալիշաբնակ շրջանները Ղրիմի օրինակով հնարավոր է անջատվեն
«Ադրբեջանի թալիշաբնակ շրջանները Ղրիմի օրինակով հնարավոր է անջատվեն»,-այդ մասին նշված է իրանական «արաննյուզ.իր» կայքում թողարկված հոդվածում:
Իրանական աղբյուրը, հղում անելով ադրբեջանական «Գյունդում խաբար» օրաթերթում թողարկված հոդվածին, մասնավորապես նշում է. «Ղրիմի թերակղզին Ռուսաստանին միանալուց հետո Ադրբեջանում նոր գործընթացներ են հասունանում. Մասնավորապես՝ քննարկվում է Ադրբեջանի հյուսիսային շրջանները՝ Ռուսաստանին միանալու հնարավորության մասին»:
Հոդվածի հեղինակը, մատնանշելով Ադրբեջանի բնիկ ժողովուրդների իրավունքների վերաբերյալ վերջերս կազմակերպված միջազգային կոնֆերանսները, նշել է. «Չի բացառվում, որ մի օր Ռուսաստանը Ղրիմի սցենարը իրականացնի նաև Ադրբեջանում: Ղրիմում տեղի ունեցած գործընթացների համատեքստում հնարավոր է Ադրբեջանի հարավային՝ թալիշաբնակ շրջանները ևս անջատվեն»:
Հիշեցնենք, որ ս.թ. փետրվարին Թալիշական ազգային շարժման առաջնորդ Ալի Աքրամ Հումմաթովը Եվրոպական խորհրդարանում տեղի ունեցած «Խաղաղությունը և համակեցությունը Հարավային Կովկասում» խորագրով կոնֆերանսի ժամանակ, անդրադառնալով Ադրբեջանի թալիշների խնդիրներին, մասնավորապես նշել էր. «Ադրբեջանը մինչ այժմ չի վավերացրել ազգային փոքրամասնությունների լեզուների եվրոպական խարտիան: Թալիշներն իրենց պատմական հայրենիքն ազատագրելու համար ընտրել են խաղաղ և ժողովրդավարական պայքարի ձևը և Թալիշստանի ազգային շարժումն աշխատում է միայն խաղաղություն հաստատելու ուղղությամբ»։
Շարունակելով խոսքը՝ Հումմաթովը հավելել էր. «Թալիշ անվանումն Ադրբեջանում տաբուի է վերածվել. Ադրբեջանական իշխանամետ ԶԼՄ-ները Թալիշիստանի փոխարեն օգտագործում են «Հարավային տարածաշրջան» եզրույթը. ավելին՝ դպրոցական դասագրքերում «Թալիշական խանություն» եզրույթի փոխարեն գործածվում է «Լանքարանի խանություն» անվանաձևը: Իրենց ազգային մշակույթն ու պատմական ժառանգությունը պահպանելուն ուղղված թալիշների կողմից կատարվող ցանկացած քայլ «անջատողականի» պիտակ է ստանում»:
«Ավելի քան երկու տասնամյակ Ադրբեջանի իշխանությունները խուսափում են այդ երկրի հարավային շրջաններում հիմնել թալիշական դպրոցներ և թալիշերեն լեզվով ռադիոհեռուստատեսություն։ Թեև պաշտոնական Բաքուն թալիշների թիվը քիչ ներկայացնում, այնուամենայնիվ Ադրբեջանում ջուրջ 1.5 միլոն է թալիշ է ապրում: Չնայած թալիշների մեծաքանակ բնակչությանը՝ Ադրբեջանի իշխանություններն իրենց ողջ ջանքերը գործադրում են, որպեսզի թալիշները տեղ չգտնեն երկրի ընդհանուր ժողովրդի կազմում. Ադրբեջանը փորձում է բնաջնջել թալիշներին, ոչնչացնել՝ նրանց մշակույթը»,- հայտարարել էր Թալիշ-Մուղանյան հանրապետության (1993թ.) նախագահ Ալի Աքրամ Հումմաթովը:
Հավելենք, որ ավելի վաղ՝ 2013թ, հոկտեմբերին, Ալի Աքրամ Հումմաթովը այցելել էր Հայաստան և Արցախ. ԵՊՀ իրանագիտության ամբիոնում ունեցած ելույթի ժամանակ թալիշ ազգային գործիչը, անդրադառնալով Ադրբեջանում թալիշների խնդիրներին, մասնավորապես նշել էր. «Թալիշներն Ադրբեջանում զրկված են իրենց տարրական իրավունքներից: Մեզ՝ թալիշներիս, չեն հարգում, մեզ ոչնչացնում են, մեր հանդեպ վարում են ձուլման քաղաքականություն, իսկ այնուհետև հայտարարում, թե մենք եղբայրներ ենք. Դա պարզապես անտրամաբանական է: Մենք ուզում ենք գրել, կարդալ մեր մայրենի լեզվով, ի պատասխան մեր պահանջներին, նրանք (Ադրբեջանի իշխանությունները) բացահայտ հայտարարում են, դուք՝ թալիշներդ, ապագա չունեք, դուք պետք է ձուլվեք»:
Արցախի հանրային հեռուստատեսությանը տված հարցազրույցում լրագրողի այն հարցին, թե եթե պատերազմի լինի, ապա կրկին կհայտնվե՞նք խրամատների տարբեր կողմերում, թալիշ ազգային գործիչը նշել է. «Աստված չանի: Ես չեմ ցանկանում, որ թալիշները մասնակցեն այդ պատերազմին: Ես այստեղից կոչ եմ անում: Դա չի լինի մեր պատերազմը: Դա մեզ պետք չէ: Ես դիմում եմ նաև մյուս բոլոր ժողվուրդներին: Ինչո՞ւ վտանգի ենթարկել Աստծո տրված կյանքը մի պատերազմում, որը մեզ ոչինչ չի տա»:

The Talysh-populated regions of Azerbaijan are likely to separate, after the example of Crimea,” says an article available on arannews.ir.
The Iranian source, citing the article published in ‘Gundam Khabar’ Azerbaijani daily, says in particular: “New processes are brewing in Azerbaijan after Crimean peninsula’s unification with Russia. Particularly, the opportunity of Azerbaijani northern regions’ joining Russia is being discussed’.
Indicating the recent international conferences on the rights of Azerbaijan’s indigenous peoples, the article author writes: “It is not ruled out that one day Russia will implement Crimea’s scenario in Azerbaijan as well. In the context of the Crimea events, Azerbaijan’s southern regions populated by Talyshs are also likely to separate”.
We would remind you that addressing the problems of the Talyshs in Azerbaijan in his speech at the recent conference ‘Reconciliation and Peace-building in the South Caucasus’ in the European Parliament, Hummatov said in particular:
Azerbaijan has not yet ratified the European Charter for Regional or Minority Languages. The Talyshs have chosen a peaceful and democratic path of a struggle to liberate their historical homeland and the Talysh national movement works towards only the establishment of peace”.
According to Hummatov, “Azerbaijan has placed the name ‘Talysh’ under a taboo: Azerbaijan’s pro-government media use the term ‘Southern Region’ instead of Talyshstan, while the name ‘Lankaran Khanate’ is used instead of ‘Talysh Khanate’ in school textbooks. Any step by the Talyshs to preserve their national culture and historic heritage is labeled as separatist”.
“For more than two decades, the Azerbaijani authorities have avoided opening Talysh schools and Talysh-language radio and television in the southern regions of Azerbaijan. About 1.5 million Talyshs live in Azerbaijan, although official Baku presents their number as small. Despite the large Talysh population, the Azerbaijani authorities make great efforts to prevent the Talyshs from being part in the country’s population structure: Azerbaijan is trying to annihilate the Talyshs and destroy their culture,” Alikram Hummantov said.
Earlier Alikram Hummatov visited Armenia and Artsakh in October 2013. He made a speech at Iranian Studies Sub-Department of Yerevan State University, addressing the problems of Talyshs in Azerbaijan. He said in particular: “The Talyshs in Azerbaijan are deprived of basic rights. We, the Talyshs, are not respected, we are exterminated. A policy of assimilation is being carried out against us, and then they say that we are brothers. This is illogical. We want to read and write in our native language. In response to our demands, they (the Azerbaijani authorities) openly declare: “You, the Talyshs, have no future, you must be assimilated”.
In an interview with the Public Television of Artsakh, when asked by the reporter if they would again fight on the opposite side of trenches in case of a war, the Talysh national figure said: “God forbid. I don’t want the Talyshs to participate in that war. I am making an appeal from here. It will not be our war. We don’t need it. I also say to all the other peoples: Why endanger our lives that God endowed us with in a war which will not give us anything”.