«Մեր պրոբլեմը վարչապետի պրոբլեմ չի, այլ քաղաքական համակարգի պրոբլեմ է»
«Մեր տնտեսական, քաղաքական կյանքում բազմաթիվ իրադարձություններ են տեղի ունեցել: Երբ այս կառավարությունը 2009 թ-ին շռնդալից ծրագիր ընդունեց՝ խոստանալով տնտեսական աճ՝ 10 տոկոս, գրանցվեց անկում` 15 տոկոս: Երկար տարիներ եվրոպական համակարգի հետ ներդաշնակեցման ծրագիրն էին մշակում և հանկարծ «աքաղաղը կանչեց» և շրջադարձ»,- այսօր լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ ասաց ԿԲ նախկին նախագահ Բագրատ Ասատրյանը:
Անդրադառնալով նախօրեին ՀՀ վարչապետ Տիգրան Սարգսյանի հրաժարականին՝ շեշտեց, որ բուն հրաժարականի վերաբերյալ անտարբեր է:
Բանախոսը նաև խայտառակ բացասական գնահատեց այն, որ Տիգրան Սարգսյանը վարչապետ դառնալուց հետո դարձավ ՀՀԿ անդամ, այս դեպքում՝ «չկա քաղաքական ուժ, որ նրան պատասխանատու համարի առկա գործընթացների համար», քանի որ «Հանրապետական կուսակցությունը ոչ մի բան համար պատասխանատվություն չի կրում»:
Այս ուղիով ընթանալիս՝ Բագարտ Ասատրյանի համոզմամբ, կգնահատեն անձերին` վատ կամ լավ` ու ճանապարհ կդնեն. «Մեր պրոբլեմը վարչապետի պրոբլեմ չի, մեր պրոբլեմը քաղաքական համակարգի պրոբլեմ է, իշխող քաղաքական ուժի պրոբլեմ, որ նոմինալ անվան տակ հավաքել է փողատերերի»:
Տնտեսագետը նաև հիշեցրեց, որ 2008 թ-ի Հայաստանի ՀՆԱ-ն կազմել է 11 916 մլրդ դոլար, 2013թ-ի ՀՆԱ-ն 10 300 մլրդ դոլար էր` մոտ 10 տոկոս անկում է արձանագրվել: «Մենք բոլորս աղքատացել ենք, 2008 թ-ին մեր երկիրն ուներ բազմաթիվ պրոբլեմներ, որոնցից ոչ մեկը չի լուծվել, այսօր շատ ավելի շատ պրոբլեմներ կան և սուր են, քան եղել է 5 տարի առաջ»,- շեշտեց ԿԲ նախկին նախագահը:

Б.Асатрян: Наша проблема не в премьер-министре, а в политической системе
Проблема Армении не в премьер-министре, а в политической системе, в правящей политической силе. Об этом заявил сегодня журналистам на пресс-конференции экс-председатель Центрального банка Армении Баграт Асатрян.
«В экономической, политической жизни нашей страны произошли различные события. Когда это правительство приняло в 2009 году амбициозную программу, обещав 10% экономический рост, был зафиксирован 15% спад. Долгие годы разрабатывалась программа интеграции с европейской системой, и вдруг, «закукарекал петух» и произошел поворот на 180 градусов», - заявил Баграт Асатрян.
Касаясь вчерашней отставки премьер-министра Армении Тиграна Саркисяна, он отметил, что к самому факту отставки равнодушен. Б.Асатрян негативно оценил также то обстоятельство, что Тигран Саркисян, после назначения премьер-министром вступил в ряды Республиканской партии Армении. По его словам, в этом случае «нет политической силы, которая считает его ответственным за происходящие процессы», поскольку «РПА ни за что не несет ответственность».
По мнению Баграта Асатряна, такой путь ведет лишь к оценке личностей – плохих или хороших. «Проблема страны не в премьер-министре, это – проблема политической системы, проблема правящей политической силы», - сказал Б.Асатрян.
Экономист также отметил, что в 2008 году ВВП Армении составляло 11 916 млрд. долларов, в 2013 году ВВП составило 10 300 млрд. долларов, зафиксирован примерно 10% спад.
«Мы все стали беднее, в 2008 году в республике были многочисленные проблемы, ни одна из них не решена. Сегодня в стране больше проблем и они острее, чем были пять лет назад», - отметил Б.Асатрян.