Քեսաբի վերաբերյալ հայտարարությունը` ԵԽԽՎ-ում
Մարտի 21-ին Սիրիայի հյուսիս-արևմուտքում գտնվող հինավուրց Քեսաբ քաղաքը և շրջապատող 12 գյուղերը, որ մեծամասնորեն բնակեցված են հայերով, ենթարկվեցին վայրագ հարձակման Ալ-Քաիդայի հետ փոխկապակցված ահաբեկչական խմբավորումների կողմից, որոնք ներթափանցել էին Թուրքիայի տարածքից: Քեսաբի բնակչությունը գրեթե ամբողջությամբ` ավելին, քան 700 հայ ընտանիքներ, տարհանվել և տեղի Քրիստոնյա համայնքի օգնությամբ տեղափոխվել են համեմատաբար անվտանգ համարվող հարևան Լաթաքիա: Ցավոք, շատ տարեց մարդիկ ստիպված են եղել մնալ Քեսաբում` զրկված լինելով տեղաշարժվելու հնարավորությունից: Այս մասին ԵԽԽՎ նստաշրջանում հայտարարել է հայկական պատվիրակության անդամ Նաիրա Կարապետյանը:
«Այս դեպքերից 3 օր անց Հայաստանից մեկնած մի խումբ պատգամավորների հետ ես նույնպես անձամբ այցելել եմ Լաթաքիա, հանդիպել հայկական եկեղեցում ապաստան գտած ընտանիքներին: Նրանք վկայությամբ` ծայրահեղականները պղծել են քրիստոնեական եկեղեցիները, հասցրել ահռելի վնաս խաղաղ բնակչության ունեցվածքին:
Հայերը Քեսաբում բնակվել են դարեր ի վեր, սակայն կան նաև ընտանիքներ, ովքեր գրեթե հարյուր տարի է, ինչ այստեղ են հաստատվել` փորձելով փրկվել Հայոց Ցեղասպանությունից: Եվ հիմա կրկին, 1915 թվականի այն սարսափելի օրերից գրեթե մեկ դար անց, մեկ այլ մղձավանջ, կյանքից զրկվելու մեկ այլ վտանգ է հետապնդում նրանց, ստիպում նորից տարհանվել: Մարդիկ կրկին լքել են իրենց տները` չհասցնելով անգամ վերցնել փաստաթղթեր, միայն այն հագուստով, որով եղել են փախուստի պահին: Եկեղեցու օգնությունը հնարավոր է շուտով ավարտվի, քանի որ այն անսպառ չէ: Հավատացեք, շատ ծանր է եկեղեցու բակում տիրող այդ տեսարանը. երեխաներ, տարեցներ, կանայք և տղամարդիկ` ժամանակավոր կացարան գտած, զրկված տարրական հիգիենայի պայմաններից, հիվանդությունների և վարակների տարածման վտանգի տակ, և չունեն անգամ հյուս` շուտափույթ վերադառնալու իրենց բնակավայրերը:
Նկարագրված իրավիճակը ոչ այլ ինչ է, քան մարդու իրավունքների և հիմնարար ազատությունների ահռելի խախտում, մարդու իրավունքների միջազգային բոլոր պայմանագրերի խախտում, ներառյալ միջազգային մարդասիրական իրավունքը: Հարկ է նշել, որ Քեսաբի խնդիրը բարձրաձայնվել է աշխարհասփյուռ հայության կողմից, սակայն, ցավոք, ոչ միայն հայերին է վերաբերում խնդիրը` մի շարք այլ գյուղեր, բնակեցված քրիստոնեաների կամ այլ էթնիկ փոքրամասնությունների կողմից, նույն ուժերի կողմից նույնպես ենթարկվել են բռնությունների և տարհանման` մինչև ահաբեկիչների Քեսաբ հասնելը:
Օգտագործելով այս բարձր ամբիոնը և այս հնարավորությունը` կոչ ենք անում միջազգային հանրությանն ու միջազգային կազմակերպություններին սատար կանգնելու Սիրիայում զինված հակամարտության հետևանքով ծայրահեղ խոցելի վիճակում հայտվնած էթնիկ և կրոնական փոքրամասնություններին, ովքեր դարձել են առաջնային թիրախ:
Եվ քանի որ մարդասիրական ճգնաժամը դեռ շարունակվում է, շատ կարևոր ենք համարում ներազդել Թուրքիայի իշխանությունների վրա և կոչ անել անհապաղ դադարեցնել Թուրքիայի տարածքի տրամադրումը ահաբեկչական ուժերի կողմից օգտագործման համար: Բռնի ուժի կիրառումը խաղաղ բնակչության հանդեպ, անկախ կրոնական և էթնիկ պատկանելիությունից, պետք է խստորեն դատապարտել»,- հայտարարել է նա:

Армянская делегация выступила в ПАСЕ с заявлением о событиях в Кесабе
На стартовавшей сегодня в Страсбурге сессии Парламентской ассамблеи Совета Европы (ПАСЕ) член армянской делегации, депутат Национального Собрания от фракции Республиканской партии Армении (РПА) Наира Карапетян выступила с заявлением о событиях в армянонаселенном сирийском районе Кесаб.
В заявлении Наиры Карапетян, в частности, говорится:
«21 марта расположенный на северо-западе Сирии древний город Кесаб и 12 близлежащих сел, населенных преимущественно армянами, подверглись варварскому нападению связанных с „Аль-Каидой” террористических группировок, проникших с территории Турции.
Население Кесаба почти полностью – более чем 700 армянских семей, – было эвакуировано и при содействии местной христианской общины перебралось в соседнюю Латакию, считающуюся сравнительно безопасной. К сожалению, пожилые люди были вынуждены остаться в Кесабе, будучи лишены возможности передвигаться.
Спустя 3 дня после этих событий я в составе делегации парламента Армении также посетила Латакию, встретившись с армянскими семьями, нашедшими убежище в местной армянской церкви. По их свидетельствам, радикалы осквернили христианские церкви, причинив громадный ущерб имуществу мирного населения.
Армяне проживали в Кесабе на протяжении столетий, однако есть семьи, которые поселились здесь почти век назад, спасаясь от Геноцида. И сейчас вновь, спустя почти 100 лет с тех страшных дней 1915г., другой кошмар, очередная угроза жизни заставляет их вновь переселяться. Люди вновь покидают свои дома, не успев прихватить даже документы, в одежде, какая была на них в момент бегства. Возможно, помощь церкви скоро иссякнет, поскольку она не безгранична.
Поверьте, эта сцена церковного двора очень тягостна: дети, старики, женщины и мужчины, нашедшие временное убежище, лишенные элементарных условий гигиены, под угрозой распространения болезней и инфекций... У них нет даже надежды на скорейшее возвращение в свои дома. Данная ситуация есть не что иное, как серьезнейшее попирание прав человека и основных свобод, нарушение всех соглашений по защите прав человека, в том числе международного гуманитарного права.
Следует отметить, что проблема Кесаба озвучивалась армянской диаспорой по всему миру, однако, к сожалению, этот вопрос касается не только армян: жители ряда сел, населенных христианами или представителями нацменьшинств, также подверглись насилию и депортации со стороны тех же самых сил, до того, как террористы добрались до Кесаба.
Используя эту высокую трибуну и эту возможность, мы призываем мировое сообщество и международные организации поддержать представителей этнических и религиозных меньшинств, оказавшихся в крайне уязвимом положении в результате вооруженного конфликта в Сирии и ставших главной мишенью.
И поскольку гуманитарный кризис продолжается, мы считаем крайне важным оказание воздействия на власти Турции и озвучивание призыва немедленно прекратить предоставление турецких территорий в пользование террористическим силам. Применение насилия в отношении мирного населения, вне зависимости от религиозной и этнической принадлежности должно встретить строгое осуждение».