ԵԽ ՄԻ հանձնակատար. Գերիների հանդեպ անմարդկային վերաբերմունքն անընդունելի է
Այսօր ԵԽԽՎ լիագումար նիստում, ԵԽ մարդու իրավունքների հանձնակատար Նիլս Մուժինեկսի տարեկան հաշվետվության ժամանակ, ԲՀԿ պատգամավոր Նաիրա Զոհրաբյանը վերջինիս հարց է ուղղել հայ ռազմագերի Հակոբ Ինջիղուլյանի վերաբերյալ.
«Հարգելի հանձնակատար, ես ձեզ նախապես գրավոր հարց էի ուղղել Ադրբեջանում գտնվող հայ ռազմագերի Հակոբ Ինջիղուլյանի առնչությամբ։ Առ այսօր Կարմիր Խաչի ջանքերը որևէ արդյունք չեն տալիս։ Մինչդեռ, գերության յուրաքանչյուր օրը Ադրբեջանում Հակոբի կյանքին ուղղակի վտանգ է։ Ի՞նչ կարող է անել մեր Վեհաժողովը և դուք՝ որպես մարդու իրավունքների հանձնակատար, որպեսզի Ադրբեջանը հայ զինվորին վերադարձնի հայրենիք, կամ գոնե երրորդ երկիր։ Ուզում եմ տեղեկացնել նաև, որ այս մարտի 4-ին Հայաստանին վերադարձված գերի, 77-ամյա Մամիկոն Խոջոյանը Ադրբեջանում ենթարկվել է ֆիզիկական և հոգեբանական անմարդկային կտտանքների։ Սա է Ադրբեջանի ձեռագիրը»,- ԵԽ մարդու իրավունքների հանձնակատարին հարցրել է հայ պատգամավորը։
Ի պատասխան հարցի, Նիլս Մուժինեկսը ասել է՝ «Անչափ կարևոր է, որ կողմերը՝ Հայաստանն ու Ադրբեջանը շարունակեն Կարմիր խաչի հետ համագործակցությունը։ ԵԽ անդամ երկրները ենթակա են իրենց իսկ ստորագրած միջազգային կոնվենցիաներին, Ժնևյան կոնվենցիային և պարտավոր են հարգել դրանք։ Եվ, իհարկե, որևէ մեկը իրավունք չունի անմարդկային վերաբերմունք ցուցաբերել գերիների, ռազմագերիների հանդեպ։ Ես վերջերս Ադրբեջանում էի, իհարկե, կոնկրետ այդ հարցը մենք չենք քննարկել, սակայն խոսել ենք մարդու իրավունքները հարգելու մասին ու կրկնում եմ՝ որևէ երկիր իրավունք չունի անմարդկային վերաբերմունք ցուցաբերել գերիների, ռազմագերիների հանդեպ։ Դա անընդունելի և դատապարտելի է»։
Հիշեցնենք, որ Հակոբ Ինջիղուլյանն Ադրբեջանում էր հայտնվել օգոստոսի 7-ի լույս 8-ի գիշերը: Նախնական վարկածով` հայ զինծառայողը չի կողմնորոշվել տեղանքում:

Nils Muiznieks: Inhuman treatment of POWs is inadmissible
During the plenary session of the PACE today, the deputy of Prosperous Armenia Party (BHK) faction of the Armenian parliament Ms. Naira Zohrabian addressed a question to the Council of Europe Commissioner for Human Rights Nils Muiznikes concerning Armenian POW Hakob Injighulian held captive in Azerbaijan.
‘Respected Commissioner, I sent you earlier a written inquiry about POW Hakob Injighulian held captive in Azerbaijan. The efforts of the ICRC have produced no results so far. Yet each day in Azerbaijani captive poses a threat to Hakob Injighulian’s life. What can our Assembly and you as CE Commissioner for Human Rights do so that Azerbaijan could send the Armenian POW to the homeland or at least transfer him to a third country? I want to inform you that on March 4 of this year Azerbaijan returned 77-year-old Mamikon Khojoyan who was subjected to inhuman physical and mental tortures in Azerbaijan. Such is Azerbaijan’s style,” Naira Zohrabian said.
Nils Muiznieks replied: “It is important that the sides – Armenia and Azerbaijan continue cooperation with the Red Cross. The CE member states obey the international conventions they have signed, the Geneva Convention and they must respect them. And, of course, no one has the right to show an inhuman treatment of prisoners and POWs. I was in Azerbaijan recently. We did not discuss this issue, but we spoke about observance of human rights. I repeat that no country has the right to show an inhuman treatment of prisoners and POWs. It is inadmissible and blameworthy”.