ՊԵԿ-ի պարզաբանումը` կուտակային կենսաթոշակային ֆոնդի վերաբերյալ
Վերջին օրերին ՀՀ ԿԱ ՊԵԿ-ը բազմաթիվ դիմումներ է ստանում տարբեր լրատվամիջոցներից` առաջարկով եկամտային հարկի և կուտակային վճարի էլեկտրոնային հաշվետվությունների ձևից հանել ինքնաշխատ եղանակով լրացվող պարտադիր կուտակային վճարի դաշտերը:
ՊԵԿ տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի բաժնից հայտնում են, որ բազմաթիվ քաղաքացիներ դիմել են ՊԵԿ` առաջարկելով ձեռնպահ մնալ ծրագրային մոդուլով քաղաքացու փոխարեն պարտադիր կենսաթոշակային ֆոնդ և ֆոնդի կառավարիչ ընտրելուց:
Հաշվի առնելով վերը նշվածը` ՊԵԿ-ը տեղեկացնում է.
• Եկամտային հարկի և պարտադիր կուտակային վճարի հաշվարկներն ընդունելու և մշակելու, եկամտային հարկի և պարտադիր կուտակային վճարների պարտավորությունները հաշվառելու համար համակարգչային ծրագիրը նախագծվել է (մշակվել է) համապատասխան տեխնիկական առաջադրանքի հիման վրա, որը հաստատվում և փոփոխվում է ՀՀ վարչապետի` 04.02.2010թ. N58-Ն որոշմամբ ստեղծված Կենսաթոշակային բարեփոխումների կառավարման խորհրդի կողմից, հետևաբար, ՊԵԿ-ը ինչպես այդ հարցին, այնպես էլ ՀՀ Սահմանադրական դատարանի որոշումից բխող պարտադիր կուտակային բաղադրիչին վերաբերող այլ հարցերի կարող է անդրադառնալ Կառավարման խորհդի կողմից համապատասխան որոշում ընդունելուց հետո, որի մասին հանրությանը լրացուցիչ կտեղեկացվի:
• Ինչ վերաբերում է ՊԵԿ-ին ուղղված բազմաթիվ քաղաքացիների դիմումներին` որոնցով առաջարկվում է ձեռնպահ մնալ ծրագրային մոդուլով քաղաքացու փոխարեն պարտադիր կենսաթոշակային ֆոնդ և ֆոնդի կառավարիչ ընտրելուց, ապա ՊԵԿ-ը տեղեկացնում է, որ ՊԵԿ-ը մասնակիցների փոխարեն կենսաթոշակային ֆոնդ և ֆոնդի կառավարիչ ընտրելու իրավասություն չունի: «Համաձայն կուտակային կենսաթոշակների մասին» ՀՀ օրենքի` նման իրավասությունով օժտված է պարտադիր կուտակային համակարգի մասնակիցների ռեեստրը վարողը` ՀՀ կենտրոնական դեպոզիտարիան:

Комитет госдоходов выступил с разъяснением о накопительной пенсии
Комитет государственных доходов при правительстве Армении получает в последние дни многочисленные заявления от различных средств массовой информации с предложением изъять из формы электронной отчетности по подоходному налогу и накопительному взносу поля, предназначенные для заполнения обязательных накопительных взносов.
Как сообщает пресс-служба Комитета государственных доходов, многочисленные граждане обратились в ведомство, предложив воздержаться от выбора пенсионного фонда и управляющего фондом по программному модулю вместо граждан.
Комитет государственных доходов сообщает, что компьютерная программа для приема и обработки исчисления подоходного налога и обязательных накопительных взносов, учета подоходного налога и обязательных накопительных взносов разработана на основании соответствующего технического задания, которое утверждается и изменяется Советом управления пенсионными реформами, сформированным решением премьер-министра Армении № 58-Н от 04.02.2010г.
Комитет государственных доходов Армении может обратиться к этому вопросу, а также иным вопросам, вытекающим из решения Конституционного суда Армении, после принятия соответствующего решения Советом управления, о чем общественность будет информирована дополнительно.
Что касается адресованных Комитету многочисленных заявлений граждан, в которых предлагается воздержаться от выбора пенсионного фонда и управляющего фондом по программному модулю вместо граждан, то ведомство сообщает, что Комитет государственных доходов не обладает полномочиями выбора пенсионного фонда и управляющего фондом вместо граждан.
Согласно закону РА «О накопительных пенсиях», полномочиями ведения реестра обязательной пенсионной системы обладает Центральный депозитарий Армении.