Քառյակի հանդիպումն ավարտվեց. «Մոտեցումներում էական տարբերություններ կան»
«Քառյակի մոտեցումներում էական տարբերություններ կան, հետագա անելիքների մասին դեռ որոշում չկա»,- Ազգային Ժողովում լրագրողների հետ զրույցում այս մասին ասաց ՀԱԿ խմբակցության ղեկավար Լևոն Զուրաբյանը:
Նա նաև հավելեց, որ հանդիպումը շարունակվելու է, քանի որ «Ժառանգության» անդամները ստիպված են եղել հեռանալ: Նշենք, որ այս րոպեներին Ազատության հրապարակում ընթանում է Րաֆֆի Հովհաննիսյանի հանրահավաքը, որի ժամանակ «Ժառանգություն» կուսակցության առաջնորդը հայտարարություն կանի:
Լևոն Զուրաբյանը թեև նշեց, որ վերջնական որոշման մասին դեռևս ոչինչ ասել չի կարող, սակայն հավելեց, որ բանակցություններն անցնում են կառուցողական ու արդյունավետ մթնոլորտում: Նաև հավելեց, որ փորձում են լայնացնել համաձայնության դաշտը:
Նա չբացառեց, որ հետագա քայլը կարող է Նախագահի հրաժարականի պահանջը լինել. «Այս առումով ևս տարբեր մոտեցումներ կան, որը ևս քննարկվում է»:
Լ. Զուրաբյանը նաև անդրադարձավ Լևոն Տեր-Պետրոսյանի այսօրվա հարցազրույցին, մասնավորապես` «խաղերի մեջ չմտնելու» հատվածին, Լ.Զուրաբյանն ասաց, որ ոչ մեկի անունից խոսել չի ցանկանում, բայց վստահ է, որ կընդունվեն այնպիսի որոշումներ, որոնք չեն հուսահատեցնի ժողովրդին.
«Լևոն Տեր-Պետրոսյանի հորդորներն ու առաջարկները ևս քննարկել ենք: Այո, կան տարբեր դիրքորոշումներ և մենք հիմա փորձում ենք ստեղծել միասնական մարտավարություն: Ես հիշեցնեմ, որ ի սկզբանե չորս ուժերն էլ ունեցել են տարբեր պատկերացումներ ու մոտեցումներ Հայաստանում փոփոխությունների և իշխանափոխության լավագույն մարտավարության վերաբերյալ: Փաստորեն կարողացանք հասնել միասնական մարտավարության` գոնե առաջին քայլերի առումով, դրվեց կառավարությանն անվստահություն հայտնելու հարցը, և դեռ չկայացած շուրջօրյա հանրահավաքի սպառնալիքի ներքո իշխանությունը նահանջեց: Փաստորեն իշխանությունն առաջ ընկնելով կատարեց այն պահանջը, որ ապրիլի 28-ին պետք է ներկայացներ ժողովուրդը: Այնպես որ ստեղծվել է մի նոր իրավիճակ, բայց հետագա անելիքի ու քայլերի շուրջ կան տարրաձայնությւոններ և նորից կանգնած ենք մի իրավիճակի առջև, երբ պետք է տարաձայնությունների միասնականությունն ապահովվի»,- հայտարարեց Լ.Զուրաբյանը:

Левон Зурабян: В подходах политических сил есть существенные различия
Встреча четырех непровластных парламентских сил, продолжавшаяся сегодня около 4 часов, завершилась. Как сообщил после встречи журналистам глава парламентской фракции «Армянского национального конгресса» Левон Зурабян, в подходах политических сил есть существенные различия.
«Решение относительно дальнейших действий пока не принято», - сказал Л.Зурабян.
Он также сообщил, что встреча будет продолжаться, они вынуждены были прервать ее из-за заранее объявленного митинга партии «Наследие», на котором лидер партии Раффи Ованнисян выступит с заявлением.
Левон Зурабян отметил, что пока не может сказать ничего об окончательном решении, однако добавил, что переговоры проходят в атмосфере конструктивного плодотворного диалога. Он также подчеркнул, что политические силы пытаются расширить поле договоренностей.
Левон Зурабян не исключил, что дальнейшим шагом может стать требование отставки президента. «В этом плане также есть различные подходы, которые обсуждаются», - сказал он.
Л.Зурабян обратился и к сегодняшнему интервью Левона Тер-Петросяна, в частности к призыву первого президента воздержаться от вступления в политические «игры». Он отметил, что не хочет говорить от имени кого бы то ни было, однако выразил уверенность, что будут приняты решения, которые не разочаруют народ.
«Призывы и предложения Левона Тер-Петросяна также обсуждались. Да, есть различные подходы, и сейчас мы пытаемся сформировать единую тактику. Я хочу напомнить, что изначально четыре партии имели различные представления и подходы об изменениях и лучшей тактике смены власти в Армении. Фактически, нам удалось достичь единой тактики, по крайней мере, в плане первых шагов, и власти уже отступили перед угрозой несостоявшихся круглосуточных митингов. Власти опередив, выполнили требование, которое должен был представить им народ 28 апреля. Таким образом, создалась новая ситуация, однако вокруг дальнейших действий и шагов есть разногласия и мы снова оказались в ситуации, когда должны обеспечить единство при разногласиях», - заявил Л.Зурабян.
Напомним, во встрече участвовали от фракции партии «Процветающая Армения» Вардан Осканян и Степан Маргарян, от АРФ «Дашнакцутюн» – Армен Рустамян, Агван Варданян и Арцвик Минасян, от АНК – Левон Зурабян и Арам Манукян, от партии «Наследие» – Рубен Акопян и Теван Погосян.