Նախագահականում վարչապետի հարցով քաղաքական խորհրդակցությունները մեկնարկել են
Ինչպես հայտնի է, այսօր երեկոյան Հանրապետական կուսակցության Գերագույն մարմնի նիստի ժամանակ ՀՀ Նախագահ Սերժ Սարգսյանը կհայտարարի վարչապետի թեկնածուի անունը:
Իսկ մինչ այդ, այս պահին Հանրապետության ղեկավարն իր նստավայրում քաղաքակուն ուժերի հետ` այս դեպքում Դաշնակցության և «Բարգավաճ Հայաստան» կուսակցության ներկայացուցիչների հետ հանդիպում է` անցկացնելով քաղաքական խորհրդակցություններ:
Նշենք, որ նախագահի հետ հանդիպման առաջարկը ՀԱԿ-ն ու «Ժառանգությունը» մերժել են: Ս. Սարգսյանն այսօր պետք է հանդիպեր նաև կոալիցիոն ՕԵԿ-ի ներկայացուցիչների հետ, սակայն այս հանդիպման մասին որևէ տեղեկատվություն դեռ չկա:

Meeting with ARFD and BHK members held in presidential residence
A meeting of Armenian President Serzh Sargsyan with representatives of Prosperous Armenia Party (BHK) and ARF-Dashnaktsutyun Party is being held in the presidential residence as part of political consultations on the prime minister’s candidacy.
Armenian National Congress and Heritage Parties earlier declined the invitation to attend the meeting with the Armenian president as part of consultations on the new prime minister’s candidacy. Serzh Sargsyan was to meet today with representatives of Orinats Yerkir Party as well, but there is no information about that meeting yet.
As is known, this evening Armenian President, Chairman of the Republican Party of Armenia (HHK) Serzh Sargsyan will announce the name of the candidate for Armenian prime minister during the sitting of HHK Supreme Body.