ԱՄՆ-ի սենատն ընդունել է Հայոց ցեղասպանության փաստը դատապարտող բանաձև
ԱՄՆ Սենատի արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովը քառորդ դարի ընթացքում առաջին անգամ Հայոց ցեղասպանության մասին բանաձև է ընդունել՝ կոչ անելով սենատին և նախագահին՝ ԱՄՆ-ի արտաքին քաղաքականությամբ աջակցել դեռևս չպատժված ցեղասպանության փաստի հաստատմանը: Այս մասին տեղեկացնում է Ամերիկայի Հայ Դատի հանձնախումբը (ANCA):
Հայոց ցեղասպանությունը դատապարտող բանաձևն ընդունվել է ձայների 12 կողմ, 5 դեմ հարաբերակցությամբ։
Սենատի արտաքին հարաբերությունների հանձնախմբի նախագահ Ռոբերտ Մենենդեսի նախաձեռնությամբ քվեարկությունը տեղի է ունեցել Capitol Hill-ում՝ Հայոց ցեղասպանության քննարկմանը նվիրված ժողովում, որի ժամանակ վերջինս հայտարարել է. «Ինձ համար և, կարծում եմ, բոլորի համար կա մի հստակ փաստ. ցեղասպանությունը ցեղասպանություն է, և հնարավոր չէ դրան մեկ այլ անուն տալ, պետք է ճանաչել այն»:
Նա նշել է, որ Ցեղասպանության 100-ամյա տարելիցին ընդառաջ, անհրաժեշտ է հարցին առավել գլոբալ մոտեցում ցուցաբերել:
«Այսօրվա քվեարկությունը հաստատել է Ամերիկայի ձգտումը` դեպի ճշմարտության հաստատում, որը Թուրքիայի՝ ցեղասպանության ժխտմանն ուղղված քարոզարշավի լուրջ խափանում է և հստակ հաղորդագրություն ԱՄՆ նախագահ Բարաք Օբամային, որ նա պետք է վերջ տա Անկարային իր վարչակազմի հանցակցությանը: Մենք շնորհակալություն ենք հայտնում Մենենդեսին, ինչպես նաև` յուրաքանչյուր սենատորի, ով քվեարկել է մարդու իրավունքի համար»,- նշել է Ամերիկայի հայ դատի հանձնախմբի գործադիր տնօրեն Արամ Համբարյանը:
Hurriyet Daily News-ի փոխանցմամբ՝ Թուրքիայի արտգործնախարար Ահմեթ Դավութօղլուն արդեն հասցրել է զանգահարել է ԱՄՆ-ի պետքարտուղար Ջոն Քերիին: Նա նշել է, թե Թուրքիան «բացասական ակնկալիք չունի բանաձևից»:

For the first time in nearly a quarter century, a U.S. Senate committee Thursday adopted an Armenian Genocide Resolution, calling upon the Senate to commemorate this crime and encouraging the President to ensure that America’s foreign policy reflects and reinforces the lessons, documented in the U.S. record, of the still-unpunished genocide, reported the Armenian National Committee of America (ANCA), according to asbarez.com.
“Today’s vote affirms America’s commitment to truth, deals a serious setback to Turkey’s campaign of genocide denial, and sends a clear message to President Obama that he must end his Administration’s complicity in Ankara’s cover-up of this crime,” said Aram Hamparian, Executive Director of the ANCA. “We thank Chairman Menendez for his powerful leadership and express our thanks to each of the Senators who cast their votes for this human rights measure.”
With a vote of 12 to 5, the Committee voted to condemn and commemorate the Armenian Genocide. Those who joined Senator Menendez in supporting the measure were Senators Barbara Boxer (D-CA), Ben Cardin (D-MD), Chris Coons (D-DE), Richard Durbin (D-IL), Tim Kaine (D-VA), Ed Markey (D-MA), John McCain (R-AZ), Chris Murphy (D-CT), Marco Rubio (R-FL), Jeanne Shaheen (D-NH) and Tom Udall (D-NM). Those opposing the measure were Senators John Barrasso (R-WY), Bob Corker (R-TN), Jeff Flake (R-AZ), Ron Johnson (R-WI), Jim Risch (R-ID). Senator Rand Paul (R-KY) did not vote.
Senate Foreign Relations Committee Chairman Robert Menendez (D-NJ) spearheaded the effort to have this influential foreign policy panel speak clearly regarding the Ottoman Turkish Government’s centrally planned and systematically carried out campaign of genocide from 1915-1923, which resulted in the deaths of over 1.5 million men, women and children.
Senator Menendez announced the vote at the Armenian Genocide Observance on Capitol Hill yesterday evening, where he told his colleagues and attendees, “To me, to all men and women of good will, I would think there is a simple statement – genocide is genocide, and you cannot call it anything else but that and you need to have a recognition of that. Next year when we mark a century – a hundred years ago that the Armenians were killed by Ottoman Turkey, it seems to me that with most of the survivors gone – but with a few left – it is incredibly important for us to lead globally at this time.”