«Հուսով ենք՝ Ցեղասպանության ճանաչման հարցը փաստագրված է ԱՄՆ արխիվներում»
ՀՀ ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի նախագահ Արտակ Զաքարյանը նամակով դիմել է ԱՄՆ Սենատի արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովի նախագահ Ռոբերտ Մենեդեսին: Ներկայացնում ենք նամակն ամբողջությամբ:
«Հայաստանում մենք ոգևորությամբ իմացանք, որ ապրիլի 10-ին Սենատի արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովը ընդունել է Հայոց ցեղասպանությունը ճանաչող բանաձև, որը կոչ է անում Սենատին հիշատակել 20-րդ դարի առաջին ցեղասպանությունը և քաջարելում է Միացյալ նահանգների Նախագահին երաշխավորել, որ ԱՄՆ արտաքին քաղաքականությունը արտահայտում է և ընդունում է այս սարսափելի հանցագործության դասերը:
Մենք երախտագիտություն ենք հայտնում Ձեզ՝ Հայաստանի վաղեմի բարեկամին, այս ջանքերը առաջնորդելու համար և ցանկանում ենք արտահայտել մեր երախտիքը բոլոր սենատորներին, ովքեր քվեարկել են այս կարևոր բանաձևի օգտին:
Մենք նաև ոգեշնչված ենք Ձեր պարզ, բայց միանշանակ և հստակ հայտարարությամբ. «Ցեղասպանությունը ցեղասպանություն է, և դուք չեք կարող այն կոչել այլ կերպ, դուք կարիք ունեք ճանաչելու այն»: Միացյալ նահանգների կողմից Հայոց ցեղասպանության ճանաչումը էական նշանակություն ունի. այն անկասկած կլինի նոր խթան Ցեղասպանության ճանաչման ողջ գործընթացի համար, որի ժամանակը վաղուց հասել է:
Քանի որ մենք արագորեն մոտենում ենք Հայոց ցեղասպանության 100-ամյա տարելիցին, այս ոճրագործության՝ ըստ հարմարավետության բնորոշումը չի կարող այլևս ընդունելի լինել ամերիկյան ժողովրդի համար, ով ունի խորը արմատավորված վստահություն ժողովրդավարության, մարդու իրավունքների, մարդասիրության և պատմական արդարության համընդհանուր արժեքների նկատմամբ: Մենք մնում ենք հույսով, որ Ձեր առաջնորդության ներքո Հայոց ցեղասպանության ճանաչման գործընթացը, որը լավ փաստագրված է ամերիկյան արխիվներում, կհասնի իր տրամաբանական ավարտին՝ խափանելով ապարդյուն ջանքերը՝ ուղղված այս սարսափելի հանցագործությունը մոռացության մատնելուն և կանխարգելելով հակամարդկային նոր նմանատիպ գործողությունները»,-ասված է Արտակ Զաքարյանի նամակում:

А.Закарян обратился к председателю Комитета Сената США Роберту Менендесу
Председатель постоянной комиссии Национального Собрания Армении по внешним отношениям Артак Закарян направил письмо председателю Комитета по внешним отношениям Сената США Роберту Менендесу.
Артак Закарян отметил в письме, что в Армении с воодушевлением восприняла весть о том, что 10 апреля Комитет по внешним отношениям Сената США принял резолюцию по Геноциду армян, в которой призывает Сенат признать первый геноцид 20-г века, а президента гарантировать, что внешняя политика США принимает уроки этого страшного преступления.
«Мы выражаем благодарность Вам, давнему другу Армении, за эти усилия, и желаем выразить нашу благодарность всем сенаторам, которые проголосовали за эту важную резолюцию.
Мы также вдохновлены вашим простым, но в тоже время однозначным и четким заявлением: «Геноцид есть геноцид, и его нельзя назвать иначе, вам необходимо его признать». Признание Геноцида армян со стороны США имеет существенное значение. Безусловно, это станет новым стимулом для всего процесса признания Геноцида армян. Время для этого давно настало», - говорится в письме.
Как подчеркнул Артак Закарян, поскольку приближается 100-ая годовщина Геноцида армян, утилитарный подход к оценке этого преступления не может быть более приемлемым для американского народа, который питает глубоко укоренившееся доверие к демократии, гуманизму и исторической справедливости – всеобщим ценностям.
«Мы продолжаем надеяться, что под Вашим руководством процесс признания Геноцида армян, который хорошо документирован в американских архивах, достигнет своего логического завершения, сорвав бесплодные попытки предать забвению это ужасное преступление и предупредив новые аналогичные преступления против человечности», - отмечается в письме Артака Закаряна.