Հրաչյա Հարությունյանի փաստաբանը Օմբուդսմենին մանրամասներ է ներկայացրել
Այսօր Մոսկվայի Տրոիցկի շրջանի դատարանում տեղի է ունեցել Հրաչյա Հարությունյանի գործով դատքաննության նախնական փուլի լսումները: Հրաչյա Հարությունյանի փաստաբան Ռուբեն Մարգարյանը Օմբուդսմեն Կարեն Անդրեասյանին հրատապ կարգով ներկայացրել է նիստի մանրամասները: Այս մասին տեղեկանում ենք ՄԻՊ աշխատակազմից:
«Նիստի արդյունքում պարզ է դարձել, որ Հրաչյա Հարությունունյանի կալանքը երկարացվել է մինչև 2014 թվականի հոկտեմբերի երեքը: Նախաքննության մարմնի կողմից ներկայացված տուժած անձանց ցուցակից, որպես «սխալ ընդգրկվածների», հանվել են տուժող ճանաչված այն անձանց անունները, ովքեր ստացել են միջին ծանրության մարմնական վնասվածքներ:
Դատարանը նշել է, որ նախաքննության մարմնի կողմից ներկայացված որոշ ապացույցներ, այդ թվում Հրաչյա Հարությունյանի կողմից միտումնավոր կեղծված փաստաթուղթ ներկայացնելը, կարող են հանվել քրեական գործից: Գործի ըստ էության լսումների վերաբերյալ դատը նշանակվել է ապրիլի 17-ին»,-ասված է հաղորդագրության մեջ:

The Troitski district court in Moscow held today a hearing of Armenian citizen Harchia Harutyunian case. Harutyunian’s lawyer, Ruben Margarian, informed Armenian Ombudsman Karen Andreasian of details of the court hearing, according to a statement of Ombudsman’s Staff.
“It was announced at the court sitting that Hrachia Harutyunian’s arrest has been extended until October 3, 2014. The persons who suffered medium gravity injuries were removed from the list of victims, submitted by the body conducting a preliminary investigation.
The court said that some evidence collected by the investigatory body, including evidence that Hrachia Harutyinian showed а deliberately forged document, may be removed from the criminal case. The next hearing is due on April 17,” the statement says.
Hrachia Harutyunian is accused of causing a deadly road accident near Moscow on July 13 of last year.