Փսակի. Մենք ընդունում ենք Հայոց ցեղասպանությունը որպես պատմական փաստ
ԱՄՆ պետքարտուղարության մամուլի խոսնակ Ջեն Փսակին լրագրողների հետ հերթական հարցուպատասխանի ժամանակ անդրադարձել է ԱՄՆ Սենատի արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովի կողմից Հայոց ցեղասպանության մասին ընդունված բանաձևին ու նշել է, որ Ցեղասպանությունը պատմական փաստ է: Այս մասին տեղեկացնում է ԱՄՆ պետդեպարտամենտի պաշտոնական կայքը:
Լրագրողի այն հարցին, թե «Մոտ մեկ ժամից, Սենատը Հայոց ցեղասպանբության վերաբերյալ բանաձև է ընդունելու: Դուք որևէ դիրքորոշո՞ւմ ունեք այդ առնչությամբ», Փսակին պատասխանել է. «Մենք վաղուց այդ հարցի շուրջ ունենք մեր դիրքորոշումը. մենք ընդունում ենք, հստակորեն ճանաչում ենք այն որպես պատմական փաստ և սգում 1,5 միլիոն հայերի կորուստը, ովքեր Օսմանյան կայսրությունում կոտորվել կամ մահվան քայլերթ են կատարել: Այդ սարսափելի իրադարձությունները հանգեցրել են 20-րդ դարի վատթարագույն վայրագությունների և Միացյալ Նահանգները ճանաչում է, որ դրանք հայերի և հայ ժառանգների համար մնում են մեծ ցավ, ովքեր կիսում են հիմնական համամարդկային արժեքները»:
Հարցին, թե` այպիսով բանաձևը ենթադրում է, որ վարչակազմը կամ էլ նախագահն ապրիի 24-ին՝ 1915թ-ի իրադարձությունների հիշատակման օրը ճանաչի Ցեղասպանություն: Դուք այս առնչությամբ որևէ դիրքրոշում ունե՞ք: Ինչպիսի՞ն է նախագահ Օբամայի դիրքրոշումը», ԱՄՆ պետքարտուղարության մամուլի խոսնակը պատասխանել է. «Ես գիտեմ, որ թեկնածու Օբաման ուներ իր անձնական տեսակետն այս խնդրի առնչությամբ, ես համոզված եմ, որ հայտարարությունները կլինեն այս ամսվա վերջում»:
Փսակին պնդել է, որ նա իր դիրքրոշումն ունի այս կապակացությամբ:
Հարցին, թե՝ Հայաստանի և Թուրքիայի միջև արձանագրութուններ ստորագրվեցին 2010թ-ին, որին Ձեր վարչակազմը օգնությւոն էր ցուցաբերում: Դուք որևէ թարմացում ունեք այս առնչությամբ, թե ինչպես է կարգավորման գործընթացը շարունակվելու, Փսակին պատասխանել է. «Մենք շարունակում ենք կոչ անել երկու երկրներին միասին լիարժեք աշխատանք տանել, անկեղծ և արդարացի փաստերի ճանաչմանը հասնելու համար: Մենք հավատում ենք, որ միասին աշխատելով իրենց ընդհանուր պատմութան շուրջ, Հայաստանը և Թուրքիան կարող են նպաստել կայունության և բարգավաճման ողջ կովկասյան տարածաշրջանում, այնպես որ, մենք շարունակում ենք աշխատել նրանց հետ այդ հարցում:
Մեր ամենամեծ հետաքրքրությունն այս հարցում՝ տեսնել Հայաստանին և Թուրքիային անցյալի վերքերից բուժված, առաջ շարժվելով տարծաշրջանում դեպի անվտանգ ու բարգավաճ ապագա»:

Psaki: We clearly acknowledge Genocide as historical fact
“Our position has long been that we acknowledge – clearly acknowledge as historical fact and mourn the loss of 1.5 million Armenians who were massacred or marched to their deaths in the final days of the Ottoman Empire,” U.S. State Department spokesperson Jen Psaki said during the Thursday briefing, according to the website of the State Department.
“These horrific events resulted in one of the worst atrocities of the 20th century, and the United States recognizes that they remain a great source of pain for the people of Armenia and of Armenian descent, so they do for all of us who share basic universal values,” Psaki said.
Asked about Presdent Obama's views on the issue, State Department official said “candidate Obama has his own personal views about this issue, which he – was actually in his statement that the White House sent out last year. I’m sure there’ll be more statements to come at the end of this month”.
Speaking about the Armenian-Turkish protocols signed in 2009, Ms. Psaki said: “Well, we continue to urge both countries to work together to achieve a full, frank and just acknowledgement of the facts. We believe that by working together to address their shared history, Armenia and Turkey can promote stability and prosperity in the entire Caucasus region, so we continue to work with them on that.
While the protocols may not be moving forward at this time, we note that both sides remain committed to the process of normalizing relations and neither side has withdrawn. Our greatest interest on this issue is to see Armenia and Turkey heal the wounds of the past and move forward together in a shared future of security and prosperity in the region, and our policy is, of course, naturally guided by that goal”.