ՀԱԿ. Քառյակի հիմնական խնդիրը պետք է դառնա Սերժ Սարգսյանի ռեժիմի հեռացումը
Հայ ազգային կոնգրես կուսակցությունը հայտարարություն է տարածել Հովիկ Աբրահամյանի` վարչապետ նշանակվելու կապակցությամբ: Հայտարարության մեջ ասված է.
«Հայաստանում ստեղծված է բարդ քաղաքական իրավիճակ: Չորս խորհրդարանական ուժերի՝ Հայ Ազգային Կոնգրեսի, Բարգավաճ Հայաստան կուսակցության, Ժառանգության և Հայ Յեղափոխական Դաշնակցության վերջնագրի շնորհիվ՝ Սերժ Սարգսյանը ստիպված էր պարտադրել վարչապետ Տիգրան Սարգսյանի հրաժարականը: Ապրիլի 13-ին Սերժ Սարգսյանը նոր վարչապետ է նշանակել Հովիկ Աբրահամյանին: Այս կապակցությամբ Հայ Ազգային Կոնգրեսի մոտեցումները հետևյալն են.
Հայաստանի իշխանությունների մեղքերի և ձախողումների համար պատասխանատու է ամբողջ հանրապետական մեծամասնությունը՝ Սերժ Սարգսյանի գլխավորությամբ: Մենք չպետք է սպասենք կառավարության ձևավորմանը և նրա կողմից ծրագրի ներկայացմանը, որպեսզի վերաբերմունք հայտնենք նոր կառավարության նկատմամբ: Հայաստանի ոչ լեգիտիմ, կոռումպացված իշխանությունները՝ ի դեմս Սերժ Սարգսյանի ռեժիմի, ի վիճակի չեն Հայաստանի զարգացման որևէ ծրագիր իրականացնել և կորցրել են Հայաստանում կառավարություն ձևավորելու որևէ իրավունք:
Մենք ոչ թե մերժում ենք վարչապետի կամ որևէ նախարարի անձը կամ նրանց ներկայացրած ծրագիրը, այլ մենք մերժում ենք Հայաստանում կառավարություն ձևավորելու հանրապետականների կեղծված մեծամասնության իրավունքն ընդհանրապես: Ուստի մեր կարծիքով ընդդիմադիր քաղաքական ուժերի, քառյակի հիմնական խնդիրը պետք է դառնա Սերժ Սարգսյանի ռեժիմի հեռացումը:
Ինչ վերաբերում է ստեղծված վիճակում Քառյակի գործունեությանը, ապա Հայ Ազգային Կոնգրեսը վերահաստատում է իր պատրաստակամությունն ու վճռականությունը շարունակելու այդ ձևաչափով իշխանափոխությանն ուղղված միասնական ջանքերը և արդյունավետ համագործակցությունը»:

АНК распространил заявление в связи с назначением Овика Абрамяна
«Армянский национальный конгресс» распространил заявление в связи с назначением Овика Абраамяна на пост премьер-министра Армении.
«В Армении создалась сложная политическая ситуация. Благодаря ультиматуму четырех парламентских сил – «Армянского национального конгресса», АРФ «Дашнакцутюн», партий «Процветающая Армения» и «Наследие» – Серж Саргсян был вынужден отправить в отставку премьер-министра Тиграна Саркисяна. 13 апреля Серж Саргсян назначил Овика Абраамяна новым премьером. В этой связи «Армянский национальный конгресс» представляет свои подходы», - говорится в заявлении АНК.
Как отмечается в заявлении, АНК считает, что за провалы власти несет ответственность все политическое большинство – Республиканская партия Армении во главе с Сержем Саргсяном. «Мы не должны ждать формирования правительства и представления его программ, чтобы выразить, в целом, отношение к новому правительству», - отмечается в заявлении.
АНК придерживается мнения, что «коррумпированные власти Армении не в состоянии реализовать какую-либо программу развития Армении и потеряли право на формирование правительства».
«Мы не отклоняем фигуру премьер-министра или какого-либо министра, или представленную ими программу, мы отклоняем в целом право большинства на формирование правительства в Армении. Посему, на наш взгляд, основной задачей оппозиционных политических сил Армении, «четверки», должно стать устранение режима», - говорится в заявлении.
В создавшейся ситуации «Армянский национальный конгресс» вновь подтверждает свою готовность и решимость продолжать в формате «четверки» единые усилия и эффективное сотрудничество, направленное на смену власти.