ՀԱԿ. Քառյակի հիմնական խնդիրը պետք է դառնա Սերժ Սարգսյանի ռեժիմի հեռացումը
Հայ ազգային կոնգրես կուսակցությունը հայտարարություն է տարածել Հովիկ Աբրահամյանի` վարչապետ նշանակվելու կապակցությամբ: Հայտարարության մեջ ասված է.
«Հայաստանում ստեղծված է բարդ քաղաքական իրավիճակ: Չորս խորհրդարանական ուժերի՝ Հայ Ազգային Կոնգրեսի, Բարգավաճ Հայաստան կուսակցության, Ժառանգության և Հայ Յեղափոխական Դաշնակցության վերջնագրի շնորհիվ՝ Սերժ Սարգսյանը ստիպված էր պարտադրել վարչապետ Տիգրան Սարգսյանի հրաժարականը: Ապրիլի 13-ին Սերժ Սարգսյանը նոր վարչապետ է նշանակել Հովիկ Աբրահամյանին: Այս կապակցությամբ Հայ Ազգային Կոնգրեսի մոտեցումները հետևյալն են.
Հայաստանի իշխանությունների մեղքերի և ձախողումների համար պատասխանատու է ամբողջ հանրապետական մեծամասնությունը՝ Սերժ Սարգսյանի գլխավորությամբ: Մենք չպետք է սպասենք կառավարության ձևավորմանը և նրա կողմից ծրագրի ներկայացմանը, որպեսզի վերաբերմունք հայտնենք նոր կառավարության նկատմամբ: Հայաստանի ոչ լեգիտիմ, կոռումպացված իշխանությունները՝ ի դեմս Սերժ Սարգսյանի ռեժիմի, ի վիճակի չեն Հայաստանի զարգացման որևէ ծրագիր իրականացնել և կորցրել են Հայաստանում կառավարություն ձևավորելու որևէ իրավունք:
Մենք ոչ թե մերժում ենք վարչապետի կամ որևէ նախարարի անձը կամ նրանց ներկայացրած ծրագիրը, այլ մենք մերժում ենք Հայաստանում կառավարություն ձևավորելու հանրապետականների կեղծված մեծամասնության իրավունքն ընդհանրապես: Ուստի մեր կարծիքով ընդդիմադիր քաղաքական ուժերի, քառյակի հիմնական խնդիրը պետք է դառնա Սերժ Սարգսյանի ռեժիմի հեռացումը:
Ինչ վերաբերում է ստեղծված վիճակում Քառյակի գործունեությանը, ապա Հայ Ազգային Կոնգրեսը վերահաստատում է իր պատրաստակամությունն ու վճռականությունը շարունակելու այդ ձևաչափով իշխանափոխությանն ուղղված միասնական ջանքերը և արդյունավետ համագործակցությունը»:

Armenian National Congress (HAK) has issued a statement over the appointment of Hovik Abrahamian as prime minister of Armenia.
“A complex political situation has emerged in Armenia. Thanks to the ultimatum of the four non-coalition parliamentary forces – HAK, ARF-Dashnaktsutyun, Prosperous Armenia and Heritage Parties, Serzh Sargsyan had to relieve Prime Minister Tigran Sargsyan of his post. On April 13 Serzh Sargsyan appointed Hovik Abrahamian as prime minister. In this connection HAK presents its approaches,” the statement notes.
According to the statement, HAK believes that the whole political majority – the Republican Party of Armenia led by Serzh Sargsyan bears responsibility for failures of the authorities. “We should not await the government’s formation and presentation of its programs so as to express our attitude to the new government,” HAK said in its statement.
HAK believes that “the corrupt authorities of Armenia are unable to implement any development program and they lost their right to form a government”.
“We do not reject the prime minister or a minister or a program submitted by them, but we deny the right of the whole majority to form a government in Armenia. So, in our opinion, the main task of the opposition political forces in Armenia – the four non-coalition forces - shoul be removal of the regime,” the statement says.
In this situation HAK reaffirms its readiness and determination to continue – in the format of the four parties - joint efforts and cooperation aimed at the change of power.