Հակոբ Ինջիղուլյանի հարազատները բողոքի ակցիա են անցկացրել Կարմիր խաչի մոտ
Այսօր Ադրբեջանում պահվող հայ ռազմագերի Հակոբ Ինջիղուլյանի հարազատները դարձյալ բողոքի ակցիա էին կազմակերպել Կարմիր խաչի երևանյան գրասենյակի առջև:
«Արդեն որքան ժամանակ է` մենք տեղեկություն չունենք եղբորիցս: Կարմիր խաչը միայն ասում է, որ հիմա նրա հարցով ՄԱԿ-ն է զբաղվում ու իրավասու չէ մեզ ինչ-որ բան ասել: Եկել էինք, որ պահանջենք՝ թող մեզ պատմեն այն գործընթացների մասին, որոնք արվում են եղբորս Ադրբեջանից դուրս բերելու ուղղությամբ»,- Aysor.am-ի հետ զրույցում ասաց Հակոբ Ինջիղուլյանի եղբայրը՝ Հարություն Ինջիղուլյանը՝ ավելացնելով.
«Այսօրվա ակցիայից հետո մեզ ընդունեց Կարմիր խաչի ներկայացուցիչ Սարա Էպրեխտն ու ևս մեկ անգամ ասաց՝ Հակոբի հարցով ՄԱԿ-ն է զբաղվում ու այս պահին նրա համար երրորդ երկիր են փնտրում: Մենք հարցրեցինք՝ իրավասու չէ՞ արդյոք ԿԽՄԿ-ն ՄԱԿ-ից տեղեկատվություն խնդրել տեղի ունեցող գործընթացների մասին, ինչին ի պատասխան Էպրեխտը խոստացել է, որ հաջորդ նամակների փոխանակման ժամանակ կփորձի պատասխաններ ստանալ մեզ հուզող հարցերին»,- ասաց Հարություն Ինջիղուլյանը:
Հիշեցնենք, որ զինծառայող Հակոբ Ինջիղուլյանն Ադրբեջանում է հայտնվել 2013թ.-ի օգոստոսի 7-ի լույս 8-ի գիշերը: Նա չի կողմնորոշվել տեղանքում:

Relatives of Armenian servicemen Hakob Injighulian held captive in Azerbaijan staged another protest today outside the Yerevan Office of the International Committee of the Red Cross (ICRC).
“We have not had any news of my brother for a long time. ICRC representatives only say that the UN is now dealing with his issue and they have no power to say anything. Our demand is that they should inform us about the processes aimed at ensuring the return of my brother from Azerbaijan,” Hakob Injighulian’s brother, Harutyun, told the correspondent of Aysor.am.
In his words, after the protest action today, ICRC representative Sarah Epprecht received them and said again that the UN is dealing with Hakob Injighulian’s issue: they are looking for a third country for him.
“We asked her whether the ICRC has power to request information from the UN about the ongoing processes. Sarah Epprecht promised to try to get answers to our questions during the next exchange of letters,” Harutyun Injighulian said.
We would remind you that around 3 am on August 8, 2013, Hakob Injighulian crossed into Azerbaijani territory after losing his way.