ՌԴ ԱԳՆ. Պետք չէ ուղիղ զուգահեռներ անցկացնել Ղրիմի և Լեռնային Ղարաբաղի միջև
«Ես ուղիղ զուգահեռներ չէի անցկացնի Ղրիմում ստեղծված իրավիճակի և Մերձդնեստրում ու Լեռնային Ղարաբաղում ստեղծված իրավիճակների միջև»: Այս մասին «Ինտերֆաքս» գործակալությանը տված հարցազրույցում, անդրադառնալով Ղրիմում ստեղծված իրավիճակի և ղարաբաղյան կարգավորման միջև զուգահեռների վերաբերյալ հարցին, նշել է ՌԴ փոխարտգործնախարար Վասիլի Նեբենզին:
Նա նշել է, որ ղարաբաղյան կարգավորմամբ զբաղվում է ԵԱՀԿ-ի Մինսկի խումբը և նրա մեջ մտնող համանախագահները՝ ի դեմս ՌԴ-ի, Ֆրանսիայի և ԱՄՆ-ի ձգտում են աջակցել ադրբեջանցիների և հայերի միջև ուղիղ երկխոսությանը:
Նեբենզինը նշել է՝ վերջերս տեղի է ունեցել ԱՊՀ-ի արտգործնախարարների խորհրդի նիստը, որի շրջանակներում տեղի է ունեցել Հայաստանի և Ադրբեջանի արտգործնախարարների հանդիպումը, բացի այդ, վերջերս տեղի է ունեցել նաև երկու երկրների առաջնորդների հանդիպումը:
Ըստ նրա՝ գոյություն ունի նաև մերձդնեստրյան կարգավորման ֆորմատը՝ «5+2» և այդ ուղղություններով աշխատանքները շարունակվում են:

“I would not draw direct parallels between the Crimean events and the situations in Transdniestria and Karabakh,” Russian Deputy Foreign Minister Vasily Nebenzya told Interfax news agency.
“The OSCE Minsk Group deals with the Nagorno Karabakh conflict settlement, that is, the co-chairs from Russia, France and the Unites States try to promote a direct dialog of Azerbaijanis and Armenians. The foreign ministers of Armenia and Azerbaijan met on the sidelines of the recent meeting of the Council of CIS Foreign Ministers, and there was a contact of the leaders of the two countries not long ago. There is a ‘5-plus-2’ format of the Transdniestria settlement. Work continues in these directions,” the deputy foreign minister of Russia said.