Արմեն Աշոտյանը՝ հայկական դպրոցի հրթիռակոծման մասին. Աններելի է կատարվածը
ՀՀ կրթության և գիտության նախարարի պաշտոնակատար Արմեն Աշոտյանը քիչ առաջ Facebook-յան իր էջում գրել է.
«Ցավով տեղեկացա Դամասկոսի «Փարոս» հայկական դպրոցի հրթիռակոծման մասին, որի հետևանքով մեկ աշակերտ զոհվել է, կան բազմաթիվ վիրավորներ, նրանցից 6-ի վիճակը ծանր է։
Աններելի է կատարվածը: Կրթօջախներն ու երեխաները պետք է չդառնան հակամարտող կողմերի թիրախ, և պատարազմի պատճառով որևէ երեխա չպետք է զրկվի կյանքից:
Ցավակցում եմ զոհված երեխայի հարազատներին, վիրավորներին ցանկանում եմ արագ ապաքինում, իսկ Սիրիայի ժողովրդին` խաղաղություն»:
Հիշեցնենք, որ yerakouyn.com-ի փոխանցմամբ՝ այսօր առավոտյան՝ ժամը 7:50-ին, ռմբակոծվել է Դամասկոսի հայ կաթողիկե դպրոցը:
Ըստ տեղեկությունների՝ վիրավորվել է 5 ուսուցչուհի և 45 երեխա, որոնցից 3 երեխան ու մեկ ուսուցչուհին հայ են:

Ашотян об обстрел армянской школы Дамаска: Произошедшее – непростительно
И.о. министра образования и науки Армении Армен Ашотян немногим ранее оставил на своей странице в социальной сети Facebook запись в связи с ракетным обстрелом Армянской католической школы Дамаска.
«С болью узнал о ракетном обстреле армянской католической гимназии «Парос», в результате чего погиб один ученик, есть многочисленные раненные, из них 6 находятся в тяжелом состоянии.
Произошедшее – непростительно. Образовательные учреждения и дети не должны становиться мишенью противоборствующих сторон и ни один ребенок не должен лишаться жизни из-за войны.
Выражаю соболезнования родителям погибшего ребенка, желаю скорейшего выздоровления раненным, а народу Сирии – мира», - написал Армен Ашотян.
Напомним, утром 15 апреля подверглась обстрелу Армянская католическая школа Дамаска. Как сообщает yerakouyn.com со ссылкой на министерство диаспоры Армении, 45 детей и 5 учителей получили ранения. Из них трое детей и один учитель – армяне по национальности. Еще один девятилетний ребенок погиб.