Արմեն Աշոտյանը՝ հայկական դպրոցի հրթիռակոծման մասին. Աններելի է կատարվածը
ՀՀ կրթության և գիտության նախարարի պաշտոնակատար Արմեն Աշոտյանը քիչ առաջ Facebook-յան իր էջում գրել է.
«Ցավով տեղեկացա Դամասկոսի «Փարոս» հայկական դպրոցի հրթիռակոծման մասին, որի հետևանքով մեկ աշակերտ զոհվել է, կան բազմաթիվ վիրավորներ, նրանցից 6-ի վիճակը ծանր է։
Աններելի է կատարվածը: Կրթօջախներն ու երեխաները պետք է չդառնան հակամարտող կողմերի թիրախ, և պատարազմի պատճառով որևէ երեխա չպետք է զրկվի կյանքից:
Ցավակցում եմ զոհված երեխայի հարազատներին, վիրավորներին ցանկանում եմ արագ ապաքինում, իսկ Սիրիայի ժողովրդին` խաղաղություն»:
Հիշեցնենք, որ yerakouyn.com-ի փոխանցմամբ՝ այսօր առավոտյան՝ ժամը 7:50-ին, ռմբակոծվել է Դամասկոսի հայ կաթողիկե դպրոցը:
Ըստ տեղեկությունների՝ վիրավորվել է 5 ուսուցչուհի և 45 երեխա, որոնցից 3 երեխան ու մեկ ուսուցչուհին հայ են:

Ashotian on missile attack on Armenian school in Damascus
In connection with missile attacks on the Armenian Catholic School in Damascus today, Acting Armenian Minister of Education and Science Armen Ashotian wrote on Facebook:
“I was saddened to learn of the missile attacks on ‘Paros’ Armenian Catholic School, which left one pupil dead and many others injured, six of whom being in a grave condition.
What has happened is inexcusable. Educational institutions and children should not be a target of the conflicting parties and no child should die because of war.
I offer my condolences to the parents of the killed child. I wish a speedy recovery to the injured and peace to the Syrian people,” Ashotian wrote.
The Armenian Catholic School of Damascus came under rocket fire on the morning of April 15. 45 children and 5 teachers received injuries, yerakouyn.com reported, citing Armenian Ministry of Diaspora. Three kids and a teacher are ethnic Armenians. A 9-year-old child was killed.