Հայտնի են Դամասկոսի հայկական վարժարանում վիրավորվածների անունները
Համաձայն նախնական տեղեկությունների՝ այսօր Դամասկոսի Հայ Կաթողիկե «Փարոս» վարժարանի հրթիռակոծման հետևանքով վիրավորների թվում երկու հայ աշակերտ և երկու հայ ուսուցչուհի կա։ Այս մասին գրված է Հալեպի «Գանձասար» շաբաթաթերթի Facebook-յան էջում:
Վիրավոր աշակերտներն են Նարեկ Մարաշլյանն ու Հակոբ Խտըրլարյանը, իսկ ուսուցչուհիները՝ Սիլվա Լյուլեճյանն ու Ֆրասու Տեշօղլանյանը:
Վարժարան այցելելու պահին վիրավորվել էր նաև Ռուպա Արիսյանը։
Հիշեցնենք, որ ՀՀ արտգործնախարարության ֆեյսբուքյան էջը նույնպես տեղեկացրել էր, որ Դամասկոսի Հայ Կաթողիկե դպրոցի ռմբակոծության հետևանքով զոհվել է 1, վիրավորվել՝ մոտ 60 անձ։

Names of Armenians injured in missile attacks on Paros school released
According to preliminary information, there are Armenians - two schoolboys and two female teachers among those injured today in the missile attacks on ‘Paros’ Armenian Catholic School in Damascus, Gandzasar weekly said on its Facebook page.
Schoolboys Narek Marashlian and Hakob Khtrlarian and female teachers Silva Lyulechian and Frasu Teshoghlanian suffered injuries. Rupa Arisian who was at the school during missile attacks was also injured.
Armenian Foreign Ministry earlier today confirmed information about missile attacks on the Armenian Catholic School in Damascus. “According to preliminary information, one person died and about 60 were injured when the Armenian Catholic School came under rocket fire,” Armenian Foreign Ministry said on Facebook.