Քաղաքագետ. Վարչապետը մենեջեր է, որը կիրառում է նախագահի ծրագիրը
Վարչապետը, ըստ էության, մենեջեր է, որը կիրառում է նախագահի ծրագիրը: Լրագրողների հետ հանդիպմանը, խոսելով ներքաղաքական զարգացումների մասին, նման դիտարկում արեց քաղաքագետ Լևոն Շիրինյանը:
Երկրի վարչապետի և կառավարության փոփոխությունը, քաղաքագետի խոսքով, ուռճացվել է, քանի որ իրականում կառավարության լուրջ փոփոխություն չի լինելու. «Այս անգամ այնպիսի իրարանցում բարձրացվեց, կարծես թե, Տիգրան Սարգսյանը գնալու էր և նրանից հետո գալու էր մեկը, ում անցյալը բոլորովին անհայտ է ու անծանոթ»:
Եթե ժողովուրդը քաղաքական ակտիվություն չդրսևորեց, Լ. Շիրինյանի գնահատմամբ, եթե առկա խնդիրները լուծելու արմատական փոփոխությունների ծրագիր չներկայացվի, ոչինչ չի փոխվելու.
«Մեր քաղաքական կյանքի ողբերգությունն այն է, որ անկախ արհմիություններ չեն ձևավորվում: Հիմա պետք է սպասել, որ վարչապետն իր ծրագիրը ներկայացնի: Անշուշտ, լավ բաներ է ասելու, բայց պետք է սպասել և տեսնել, թե ինչ է լինելու»,- ասաց նա:
Եզրափակելով խոսքը` Լ. Շիրինյանն ասաց, որ նոր վարչապետը պետք է քաղաքական վստահության հարց լուծի և իշխանության նկատմամբ հավատը վերահաստատի:
Հիշեցնենք, որ օրեր առաջ ՀՀ Նախագահ Սերժ Սարգսյանը երկրի վարչապետի պաշտոնում նշանակեց Հովիկ Աբրահամյանին:

Ширинян: Премьер-министр – это менеджер, реализующий программу президента
Премьер-министр – это, по сути, менеджер, выполняющий программу президента страны. Об этом заявил сегодня журналистам политолог Левон Ширинян, касаясь внутриполитических развитий в Армении.
По словам политолога, вокруг отставки премьера и смены правительства поднят большой шум, хотя в действительности серьезных изменений в составе кабмина не будет. «Начался такой ажиотаж, как будто после ухода Тиграна Саркисяна мог прийти кто-то, чье прошлое совершенно неизвестно людям», - сказал политолог.
Как отметил Л.Ширинян, если общество не проявит политической активности, если не будет представлена программа реализации коренных реформ в стране, в Армении ничего не изменится.
«Наша трагедия в том, что в стране нет независимых профсоюзов. Сейчас нужно ждать пока премьер-министр представит свою программу, чтобы понять, что нас ждет», - заявил Л.Ширинян.
Резюмируя, политолог отметил, что новому премьер-министру необходимо решить вопрос политического доверия и восстановления веры народа во власть.
В воскресенье, 13 апреля, президент Армении Серж Саргсян подписал указ о назначении Овика Абраамяна на пост премьер-министра республики. Кандидатура спикера парламента О.Абраамяна на пост премьер-министра была представлена президентом Армении, председателем правящей Республиканской партии С.Саргсяном в воскресенье на заседании исполнительного органа и совета партии.