Քաղաքագետ. Վարչապետը մենեջեր է, որը կիրառում է նախագահի ծրագիրը
Վարչապետը, ըստ էության, մենեջեր է, որը կիրառում է նախագահի ծրագիրը: Լրագրողների հետ հանդիպմանը, խոսելով ներքաղաքական զարգացումների մասին, նման դիտարկում արեց քաղաքագետ Լևոն Շիրինյանը:
Երկրի վարչապետի և կառավարության փոփոխությունը, քաղաքագետի խոսքով, ուռճացվել է, քանի որ իրականում կառավարության լուրջ փոփոխություն չի լինելու. «Այս անգամ այնպիսի իրարանցում բարձրացվեց, կարծես թե, Տիգրան Սարգսյանը գնալու էր և նրանից հետո գալու էր մեկը, ում անցյալը բոլորովին անհայտ է ու անծանոթ»:
Եթե ժողովուրդը քաղաքական ակտիվություն չդրսևորեց, Լ. Շիրինյանի գնահատմամբ, եթե առկա խնդիրները լուծելու արմատական փոփոխությունների ծրագիր չներկայացվի, ոչինչ չի փոխվելու.
«Մեր քաղաքական կյանքի ողբերգությունն այն է, որ անկախ արհմիություններ չեն ձևավորվում: Հիմա պետք է սպասել, որ վարչապետն իր ծրագիրը ներկայացնի: Անշուշտ, լավ բաներ է ասելու, բայց պետք է սպասել և տեսնել, թե ինչ է լինելու»,- ասաց նա:
Եզրափակելով խոսքը` Լ. Շիրինյանն ասաց, որ նոր վարչապետը պետք է քաղաքական վստահության հարց լուծի և իշխանության նկատմամբ հավատը վերահաստատի:
Հիշեցնենք, որ օրեր առաջ ՀՀ Նախագահ Սերժ Սարգսյանը երկրի վարչապետի պաշտոնում նշանակեց Հովիկ Աբրահամյանին:

A prime minister is, in fact, a manager implementing the program of the country’s president, political scientist Levon Shirinian told reporters today, when commenting on the domestic political developments in Armenia.
In his words, a noise was made following the prime minister’s resignation, whereas in reality there will be no serious changes in the cabinet. “Such a stir was created as if someone whose past is unknown to people would become prime minister after Tigran Sargsyan,” Shirinian noted.
According to him, nothing will change in Armenia if society does not display political activity, with a program of radical reforms being presented.
“Our tragedy lies in the fact that there are no independent trade unions in Armenia. Now we have to wait for the prime minister to present his program so as to realize what awaits us,” Shirinian noted.
In conclusion, the political scientist said the new prime minister needs to solve the problem of political confidence and restore people’s faith in the authorities.
On Sunday, April 13 President Serzh Sargsyan signed a decree on the appointment of Hovik Abrahamian as Armenian prime minister. The candidacy of the Armenian parliamentary speaker Hovik Abrahamian for the post of prime minister was nominated by Armenian President, chairman of the ruling Republican Party of Armenia (HHK) Serzh Sargsyan at the sitting of the HHK Executive Body and Board on Sunday.