ՊՆ-ում անցկացվել են երկկողմ պաշտպանական քննարկումներ
Ապրիլի 15-ից 16-ը ՀՀ պաշտպանության նախարարությունում ՀՀ ՊՆ պաշտպանական քաղաքականության վարչության և Ֆրանսիայի ԶՈՒ երկկողմ ռազմական համագործակցության վարչության ներկայացուցիչների միջև ՀՀ-ում հավատարմագրված Ֆրանսիայի ռազմական կցորդի մասնակցությամբ անցկացվել են երկկողմ պաշտպանական քննարկումներ: Այս մասին հայտնում են ՊՆ հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից:
Քննարկումները հիմնականում վերաբերել են հայ-ֆրանսիական երկկողմ ռազմական համագործակցությանը և տարածաշրջանային ու միջազգային անվտանգության հարցերին:
Ապրիլի 16-ին ՀՀ պաշտպանության նախարարի առաջին տեղակալ Դավիթ Տոնոյանն ընդունել է քննարկումների համար Երևանում գտնվող Ֆրանսիայի ՊՆ պատվիրակությանը և ՀՀ-ում Ֆրանսիայի Հանրապետության արտակարգ և լիազոր դեսպան, պարոն Անրի Ռենոյին: Հանդիպման ընթացքում անդրադարձ է կատարվել երկկողմ համագործակցությանը` մասնավորապես ռազմական կրթության, ռազմական առողջապահության և խաղաղապահ գործողությունների բնագավառներում:
Հանդիպման ավարտին ՀՀ ՊՆ պաշտպանական քաղաքականության վարչության պետ Լ.Այվազյանը և Ֆրանսիայի Հանրապետության ԶՈՒ երկկողմ ռազմական համագործակցության վարչության պետ Ֆրանսիայի ռազմածովային ուժերի 1-ին կարգի կապիտան Ա.Վիլլերը ստորագրել են Հայաստանի Հանրապետության և Ֆրանսիայի Հանրապետության պաշտպանության նախարարությունների միջև 2014թ. պաշտպանական բնագավառում երկկողմ համագործակցության լրամշակված պլանը:

Минобороны Армении и Франции подписали план сотрудничества на 2014 год
Первый заместитель министра обороны Армении Давид Тоноян принял сегодня находящуюся в Ереване делегацию министерства обороны Франции и посла Франции в Армении Анри Рено. Об этом сообщает пресс-служба оборонного ведомства Армении.
В ходе встречи стороны обратились к двустороннему сотрудничеству, в частности в сферах военного образования, военного здравоохранения и миротворческих действий.
В завершении встречи начальник управления оборонной политики Минобороны Армении Левон Айвазян и капитан первого ранга военно-морских сил Франции А.Виллер подписали доработанный план сотрудничества между министерствами обороны Армении и Франции на 2014 год в оборонной сфере.
Напомним, что 15-16 апреля в Минобороны Армении между представителями управлением оборонной политики и управления военного сотрудничества ВС Франции провели двусторонние обсуждения.
Обсуждения в основном касались армяно-французского военного сотрудничества, а также вопросов международной и региональной безопасности.