Նալբանդյանն ընդունեց ԵԱՀԿ հակամարտությունների հարցով հատուկ ներկայացուցչին
Այսօր արտգործնախարար Էդվարդ Նալբանդյանն ընդունել է ԵԱՀԿ գործող նախագահի հակամարտությունների հարցերով հատուկ ներկայացուցիչ Անգելո Գնեյդինգերին:
Նախարար Նալբանդյանը և հատուկ ներկայացուցիչ Գնեյդինգերն անդրադարձան Շվեյցարիայի Համադաշնության նախագահ, ԵԱՀԿ գործող նախագահ Դիդյե Բուրկհալտերի՝ Հայաստան կատարելիք այցելության նախապատրաստական աշխատանքներին: Այս մասին հայտնում են ԱԳՆ հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից:
Զրուցակիցները գոհունակություն հայտնել են, որ ԵԱՀԿ Շվեյցարիայի նախագահության շրջանակներում հայ-շվեյցարական քաղաքական երկխոսության բարձր մակարդակի, համակողմանի փոխգործակցության զարգացման դինամիկայի կապակցությամբ։
Էդվարդ Նալբանդյանն ու Անգելո Գնեյդինգերը մտքեր են փոխանակել ԵԱՀԿ օրակարգային խնդիրների, շվեյցարական նախագահության նախաձեռնությունների շուրջ։
Նախարար Նալբանդյանը ներկայացրել է ղարաբաղյան հիմնախնդրի խաղաղ կարգավորման ուղղությամբ Հայաստանի և ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների կողմից գործադրվող ջանքերը։ Այս համատեքստում Անգելո Գնեյդինգերը վերահաստատել է ԵԱՀԿ շվեյցարական նախագահության լիակատար աջակցությունը Մինսկի խմբի համանախագահության գործունեությանը:
Հանդիպմանը մտքեր են փոխանակվել տարածաշրջանային և միջազգային խնդիրների, հատկապես ուկրաինական ճգնաժամի կարգավորման ուղղությամբ ձեռնարկվող ջանքերի շուրջ։

Глава МИД Армении принял спецпредставителя ОБСЕ Анджело Гнедингера
Министр иностранных дел Армении Эдвард Налбандян сегодня принял специального представителя действующего председателя ОБСЕ Анджело Гнедингера и возглавляемую им делегацию.
Как сообщает пресс-служба МИД Армении, стороны обсудили подготовительные работы к визиту президента Швейцарской Конфедерации, действующего председателя ОБСЕ Дидье Буркхальтера в Армению.
Стороны с удовлетворением отметили высокий уровень армяно-швейцарского политического диалога в рамках председательства Швейцарии в ОБСЕ, а также динамику развития многостороннего сотрудничества.
Эдвард Налбандян и Анджело Гнедингер обменялись мнения вокруг вопросов повестки ОБСЕ и инициатив швейцарского председательства.
Глава МИД Э.Налбандян представил усилия Армении и сопредседателей Минской группы ОБСЕ по мирному урегулированию карабахского конфликта. В данном контексте Анджело Гнедингер вновь подтвердил полное содействие швейцарского председательства деятельности Минской группы ОБСЕ.
В ходе встречи стороны обменялись мнениями вокруг международных и региональных проблем, а также усилий, предпринимаемых для урегулирования украинского кризиса.