Սերժ Սարգսյան. ԵՄ-ն շարունակում է մնալ Հայաստանի կարևոր գործընկերներից մեկը
Նախագահ Սերժ Սարգսյանն այսօր ընդունել է Եվրոպական խորհրդարանի պատգամավոր, «Եվրամիություն-Հայաստան բարեկամության խմբի» փոխնախագահ Ֆրանկ Էնգելին:Այս մաիսն հայտնում են երկրի ղեկավարի մամուլի գրասենյակից:
Նախագահը ողջունել է հյուրին մեր երկրում և կարևորել ակտիվ երկխոսությունը եվրոպական համայնքի մեր բարեկամների հետ, որը, նրա խոսքով, դրական լիցք է հաղորդում Հայաստան - ԵՄ հարաբերություններին: Այսօրինակ հանդիպումները, Սերժ Սարգսյանի համոզմամբ, լավ հնարավորություն են ինչպես ԵՄ-Հայաստան հարաբերությունների զարգացման հեռանկարները քննարկելու, այնպես էլ Հայաստանի առջև ծառացած մարտահրավերների ու խնդիրների շուրջ մտքեր փոխանակելու համար:
Հանրապետության Նախագահն ընդգծել է, որ Եվրոպական միությունը եղել և շարունակում է մնալ Հայաստանի Հանրապետության կարևոր գործընկերներից մեկը, և ԵՄ հետ Հայաստանի համագործակցությունը հիմնվում է առաջին հերթին ընդհանուր արժեքային համակարգի վրա:
Նախագահը երախտագիտություն է հայտնել «ԵՄ-Հայաստան բարեկամության խմբին»՝ Հայաստանի և Եվրոպական միության միջև կապերի ամրապնդմանն ուղղված գործունեության և Հայաստանին մշտապես սատարելու պատրաստակամության համար:
Սերժ Սարգսյանը հավաստիացրել է, որ Հայաստանի եվրոպական օրակարգում փոփոխություն տեղի չի ունեցել, և մեր երկիրը վճռական է շարունակելու ԵՄ-ի հետ հարաբերությունների առանցքը կազմող լայնածավալ ինստիտուցիոնալ բարեփոխումները:
Հանդիպմանը զրուցակիցներն անդրադարձել են նաև տարածաշրջանային խնդիրներին և մարտահրավերներին: Այդ համատեքստում Նախագահ Սերժ Սարգսյանն ընդգծել է, որ Արևելյան գործընկերության տարածաշրջանում հակամարտությունների խաղաղ հանգուցալուծումն առաջնային կարևորություն ունի, և Հայաստանը շարունակելու է Լեռնային Ղարաբաղի հիմնահարցի խաղաղ կարգավորմանն ուղղված ջանքերը ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի շրջանակներում:

Armenian President Serzh Sargsyan received today member of the European Parliament, deputy chairman of the EU-Armenia Friendship Group Frank Engel, according to the presidential press service.
President Sargsyan emphasized the importance of an active dialog with the European community, saying that it gives a positive impulse to Armenia-EU relationship. In his words, such meetings create a good opportunity for discussing the development prospects of Armenia-EU relations and exchanging views on the problems and challenges facing Armenia.
The president stressed that the European Union was and remains one of Armenia’s important partners and cooperation between Armenia and the EU is based first of all on a common value system.
He expressed his gratitude to the EU-Armenia Friendship Group for its constant readiness to assist Armenia and its activities aimed at strengthening the links between Armenia and the EU.
Serzh Sargsyan assured the interlocutor that there have been no changes in the foreign-policy agenda of Armenia and the country is determined to continue with institutional reforms forming the basis of its relations with the European Union.
The sides also discussed regional problems and challenges. In this context Serzh Sargsyan stressed that a peaceful resolution of regional conflicts is essential for the Eastern Partnership and that Armenia will continue to make efforts on a peaceful settlement of the Karabakh conflict within the OSCE Minsk Group’s framework.