Սերժ Սարգսյան. ԵՄ-ն շարունակում է մնալ Հայաստանի կարևոր գործընկերներից մեկը
Նախագահ Սերժ Սարգսյանն այսօր ընդունել է Եվրոպական խորհրդարանի պատգամավոր, «Եվրամիություն-Հայաստան բարեկամության խմբի» փոխնախագահ Ֆրանկ Էնգելին:Այս մաիսն հայտնում են երկրի ղեկավարի մամուլի գրասենյակից:
Նախագահը ողջունել է հյուրին մեր երկրում և կարևորել ակտիվ երկխոսությունը եվրոպական համայնքի մեր բարեկամների հետ, որը, նրա խոսքով, դրական լիցք է հաղորդում Հայաստան - ԵՄ հարաբերություններին: Այսօրինակ հանդիպումները, Սերժ Սարգսյանի համոզմամբ, լավ հնարավորություն են ինչպես ԵՄ-Հայաստան հարաբերությունների զարգացման հեռանկարները քննարկելու, այնպես էլ Հայաստանի առջև ծառացած մարտահրավերների ու խնդիրների շուրջ մտքեր փոխանակելու համար:
Հանրապետության Նախագահն ընդգծել է, որ Եվրոպական միությունը եղել և շարունակում է մնալ Հայաստանի Հանրապետության կարևոր գործընկերներից մեկը, և ԵՄ հետ Հայաստանի համագործակցությունը հիմնվում է առաջին հերթին ընդհանուր արժեքային համակարգի վրա:
Նախագահը երախտագիտություն է հայտնել «ԵՄ-Հայաստան բարեկամության խմբին»՝ Հայաստանի և Եվրոպական միության միջև կապերի ամրապնդմանն ուղղված գործունեության և Հայաստանին մշտապես սատարելու պատրաստակամության համար:
Սերժ Սարգսյանը հավաստիացրել է, որ Հայաստանի եվրոպական օրակարգում փոփոխություն տեղի չի ունեցել, և մեր երկիրը վճռական է շարունակելու ԵՄ-ի հետ հարաբերությունների առանցքը կազմող լայնածավալ ինստիտուցիոնալ բարեփոխումները:
Հանդիպմանը զրուցակիցներն անդրադարձել են նաև տարածաշրջանային խնդիրներին և մարտահրավերներին: Այդ համատեքստում Նախագահ Սերժ Սարգսյանն ընդգծել է, որ Արևելյան գործընկերության տարածաշրջանում հակամարտությունների խաղաղ հանգուցալուծումն առաջնային կարևորություն ունի, և Հայաստանը շարունակելու է Լեռնային Ղարաբաղի հիմնահարցի խաղաղ կարգավորմանն ուղղված ջանքերը ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի շրջանակներում:

С.Саргсян: Европейский союз остается одним из важных партнеров Армении
Президент Армении Серж Саргсян сегодня принял депутата Европарламента, заместителя председателя группы дружбы Евросоюз-Армения Франка Энгеля. Об этом сообщает пресс-служба главы государства.
Президент С.Саргсян отметил важность активного диалога с европейским сообществом, который придает позитивный импульс отношениям Армения-ЕС. По убеждению Сержа Саргсяна, такие встречи являются хорошей возможностью как для обсуждения перспектив развития отношений ЕС-Армения, так и обмена мнениями вокруг вставших перед Арменией вызовов и проблем.
Глава государства подчеркнул, что Европейский союз был и продолжает оставаться одним из важных партнеров Армении, и сотрудничество Армении с ЕС основано в первую очередь на системе общих ценностей.
Президент выразил признательность группе дружбы Европарламента ЕС-Армения за постоянную готовность содействовать Армении и деятельность, нацеленную на укрепление связей между Арменией и Европейским союзом.
Серж Саргсян заверил, что во внешнеполитической повестке Армении не произошло изменений, и страна решительно настроена на продолжение институциональных реформ, составляющих основу отношений с ЕС.
В ходе встречи стороны обратились также к региональным проблемам и вызовам. В данном контексте президент С.Саргсян подчеркнул, что мирное решение конфликтов в регионе Восточного партнерства имеет ключевую важность, и Армения будет продолжать усилия по мирному урегулированию карабахского конфликта в рамках Минской группы ОБСЕ.