Հայտարարություններ՝ Հայ-թուրքական արձանագրությունների մասին. Armenpress.am
ՀՀ Նախագահի մամուլի քարտուղար Արման Սաղաթելյանը պատասխանել է հայ-թուրքական արձանագրությունների ապագայի վերաբերյալ «Արմենպրեսի» հարցին:
Ստորև ներկայացնում ենք հարցն ու պատասխանն ամբողջությամբ.
-Պարո՛ն Սաղաթելյան, երեկ Նախագահ Սերժ Սարգսյանը խոսեց հայ-թուրքական արձանագրությունների մասին՝ ցույց տալով, որ նախկին հնչած բոլոր թերահավատություններն անհիմն էին, բայց չխոսեց այդ արձանագրությունների ապագայի մասին: Հարցը հետևյալն է. ի՞նչ է սպասվում հայ-թուրքական արձանագրություններին:
- Գիտե՞ք, մի քանի օրից՝ ապրիլի 24-ից, մենք մտնում ենք Հայոց ցեղասպանության 100-ամյակի տարելիցի միջոցառումների տարի. կլինեն հիշատակության, խնկարկումի, ցեղասպանությունների դեմ բարձրաձայնման, այդ չարիքի դեմ աշխարհի մարդկանց միավորելու բազմաթիվ ու բազմապիսի միջոցառումներ ողջ աշխարհով մեկ, բայց մինույն ժամանակ կլինեն նաև քաղաքական հայտարարություններ, որոնք համահունչ կլինեն տարվա խորհրդին:

Armenian president’s spokesman: Political statements will be made
Arman Saghatelian, spokesman for the Armenian president, answered a question of Armenpress news agency about the fate of the Armenian-Turkish protocols.
“Mr. Saghatelian, yesterday, on April 18 Armenian President Serzh Sargsyan addressed the subject of the Armenian-Turkish protocols, noting that earlier statements expressing skepticism were unfounded. But the head of state did not speak about the fate of those protocols. The question is: What awaits the Armenian-Turkish protocols?”
“You know, in a few days, on April 24, we will enter a period when the year of events to mark the 100th anniversary of the Armenian Genocide starts. There will be numerous commemorative events worldwide to voice the struggle against genocides and consolidate humankind against that evil. At the same time, political statements in line with the year’s symbol will be made,” Arman Saghatelian said.