Սերժ Սարգսյանն այցելեց «Թեղուտի» հանքավայր
Այսօր ՀՀ Նախագահ Սերժ Սարգսյան աշխատանքային այցով Լոռու մարզում է: ՀՀ Նախագահն այցելեց «Թեղուտի» հանքավայր, շրջեց հանքավայրի տարածքում, այցելեց լեռնահարստացուցիչ ֆաբրիկայի մանրացման արտադրամաս:
Նշենք, որ Թեղուտի լեռնահաստացուցիչ կոմբինատի շինարարության և պղնձամոլիբդենային հանքավայրի շահագործման ծրագիրն իրականացնում է «Վալլեքս» խմբի «Թեղուտ» ՓԲԸ-ն:
Լրագրողների հետ զրույցում «Թեղուտ» ընկերության գլխավոր տնօրեն, «Վալլեքս» խմբի ընկերությունների նախագահ Վալերի Մեջլումյանը նշեց, որ ծրագրի առաջին փուլում նախատեսվում է 7 մլն տոննա հանքաքարի արդյուանհանում և վերամշակոմ: Մի քանի տարի անց կրկնապատկվելու է քանակը: Առաջին փուլում արժեքը կլինի 150 -190 մլն դոլարի` տատանումը կապված է պղնձի ու մոլիբդենի միջազգային գներից: Կիրառվող տեխնոլոգիան ապահովում է պղնձի կորզումը խտանյութից 83 տոկոսով, իսկ մոլիբդենինը` 67 տոկոսով. Մինչև տարեվերջ կսկսվի արտադրությունը:
Նա նաև նշեց, որ 2007թ-ի նոյեմբերի սկզբին սկսվել է Թեղուտի ակտիվ շինարարական աշխատանքները, տարածքում զրոյական վիճակ էր. «Շատ դժվար ինժեներատեխնիկական կառույցը պահանջում է, որ մենք՝ զուտ բնությունը օգտագործելով, ամենալավ տարբերակը կիրառենք, որովհետև տարբեր հարցեր են առաջանում և կանաչապետել է պետք»:
Ըստ Վ. Մեժլումյանի՝ մինչև այժմ ծախսվել է 300 մլն-ից ավելի գումար, ընկերությունում աշխատում է 1200 մարդ, աշխատում են նաև արտասահմանից ժամանած աշխատողներ:
«Հավատում եմ, որ շուտով՝ երկու տարվա ընթացքում, առաջինը Հայաստանում միջազգային էկոլոգիական սերտիֆիկատ կստանանք, որը կնշանակի, որ մենք արել ենք ամեն ինչ, որպեսզի վնասը լինի չնչին»,- շեշտեց Վալերի Մեժլումյանը:
Խոսելով բնապահպանների մասին, նշեց, որ այդ մարդիկ միջին, հասարակ ապրողներ չեն, կոնկրետ խնդիրներ լուծող մարդիկ են. «Մենք միշտ կապի մեջ ենք թե՛ հարակից համայնքների ապրողների հետ, թե՛ երիտասարդ բնապահպանների հետ, որոնք ունեն ոչ ճշգրիտ պատկերացում, թե ինչպիսի վիճակում է գտնվում Հայաստանը, որն է ճիշտ ուղին՝ տնտեսության զարգացման համար: Փաստորեն ամեն ինչի դեմ են նրանք»:
«Ես ինքս այստեղից եմ, իմ հարազատ Ծաղկաշատ գյուղը 20 կմ հեռավորության վրա է: Մենք անում ենք ամեն ինչ, որ ճիշտ ձևով կարողանանք Աստծո տված ընդերքից ու բնությունից ստանալ այն, ինչ պետք է մարդկանց ու վնասը հասցնել նվազագույնի: Ես հավատում եմ, որ եթե մենք լինենք իսկապես շատ պինդ ենք մեր որոշումներում, ապա կարող է ստացվել այնպես, որ բացի լեռնային հանքարդյունաբերությունից, այստեղ ունենանք նաև հանգստյան գոտի և փիրուզի զարդարանքների արտադրության գոտի, և ամենակարևորն այն է, որ դեմ արտահայտվողները պետք է Հայաստանը զարգացնելու այլ տարբերակներ առաջարկեն»,- շեշտեց նա:
Նշենք, որ տարեկան կարտադրվի 63 հազար տոննա պղնձի խտանյութ: Թեղուտի հանքավայրի շահագործման առաջին փուլում ներդնելով 350 մլն դոլար` կարտադրվի շուրջ 200 մլն դոլար արժողությամբ պղնձի և մոլիբդենի խտանյութ: Սշխատակիցների միջին աշխատավարձը կազմում է 295 հազար:
Ֆաբրիկայի հիմնական կառուցվածքային միավորներն են խոշոր ջարդման, մանրացման, ֆլոտացման և խտացման արտադրամասերը: Պոչանքային տնտեսության կազմում են պոչամբարը, պոչատարը, ջրահեռացման կառույցները և արտադրական ջրի մատակարարման և փակ շրջանառության համակարգը` պոմպակայանով: Պոչամբարը տեղակայվելու է Շնող գետի Խառատանոցի վտակի կիրճում: Անցած ժամանակահատվածում անտառահատում է իրականացվել շուրջ 149 հա-ի վրա, 357 հա հատման ենթակա անտառի փոխարեն նախատեսվում է տնկել 714 հա անտառտարածք:
Թեղուտի պղնձամոլիբդենային հանքավայրը Հայաստանում երկրորդն է Քաջարանի հանքավայրից հետո:
ՀՀ նախագահը ներկա գտնվեց նաև ընկերության կողմից իրականացվող Թեղուտի լեռնահարստացուցիչ կոմբինատի շինարարության և պղնձա-մոլիբդենային հանքավայրի շահագործման ծրագրի շնորհանդեսին, որին մասնակցում էին նաև Շնող և Թեղուտ համայքների ղեկավարներն ու ավագանին:

Президент Армении посетил Техутское медно-молибденовое месторождение
Президент Армении Серж Саргсян сегодня в ходе рабочего визита в Лорийскую область посетил Техутское медно-молибденовое месторождение. Глава государства осмотрел территорию месторождения, дробильный цех горно-обогатительной фабрики.
Отметим, что программа строительства Техутского горно-обогатительного комбината и эксплуатации медно-молибденового месторождения реализуется ЗАО «Техут» группы компаний «Vallex».
В беседе с журналистами генеральный директор компании «Техут», президент «Vallex Group» Валерий Меджлумян отметил, что на первом этапе программы предусматривается добыча и переработка 7 млн. тонн руды. Через несколько лет это количество будет удвоено. Стоимость составит на первом этапе 150-190 млн. долларов, колебание зависит от цен молибдена на международном рынке. Применяемая технология обеспечивает извлечение меди 83 % и молибдена 67 %. Добыча начнется до конца года.
В.Меджлумян также отметил, что активное строительство началось в начале ноября 2007 года. «Мы должны были выбрать самый лучший вариант, это довольно сложная инженерно-техническая конструкция», - сказал он. По словам В.Меджлумяна до сих пор потрачена сумма более 300 млн., в компании работают 1200 человек, в том числе иностранцы.
«Я верю, что вскоре, в течение двух лет, мы первые в Армении получим международный экологический сертификат, который будет означать, что мы сделали все, чтобы сократить вред», - отметил Валерий Меджлумян.
Касаясь протеста экологов, он отметил, что это люди, решающие конкретные задачи. «Мы всегда поддерживаем связь и с жителями прилегающих общин, и с молодыми экологами, у которых неправильное представление о том, в каком состоянии находится Армения и каков правильный путь развития экономики. Они фактически выступают против всего.
Я сам родом отсюда, мое родное село Цахкашат находится на расстоянии 20 км. Мы ответственно относится к тому, чтобы, получая от природы и недр то, что нужно людям, сократить вред до минимума. Я верю, что если мы будем четко придерживаться наших решений, то можем иметь здесь кроме горной промышленности также зону отдыха, а самое важное – все, кто выступает против, должны предложить альтернативные варианты развития Армении», - сказал он.
Отметим, что в целом ежегодно будет производиться 63 тысячи тонн медного концентрата. Инвестировав на первом этапе эксплуатации Техутского месторождения 350 млн. долларов, фабрика будет производить медный и молибденовый концентрат стоимостью порядка на 200 млн. долларов. Средняя зарплата сотрудников составляет 295 тысяч драмов.
Основными структурными подразделениями комбината являются цех крупного дробления, флотационного обогащения. Хвостовое хозяйство состоит их хвостохранилища, хвостопровода, водоотводящих сооружений, системы снабжения производственной воды, насосной станции. За прошедший период был срублен лес на территории площадью 149 гектаров, вместо подлежащих срубу 357 гектаров леса предусматривается посадить 714 гектаров лесного массива.
Техутское медно-молибденовое месторождение – второе в Армении после Каджаранского месторождения.
Президент Армении Серж Саргсян присутствовал также на презентации программы строительства Техутского горно-обогатительного комбината и эксплуатации медно-молибденового месторождение, в которой принимали участие также главы общин Шнох и Техут.