Հովիկ Աբրահամյանը շարունակելու է քննարկումները պատգամավորների հետ
Վարչապետ Հովիկ Աբրահամյանի մոտ տեղի է ունեցել «Կուտակային կենսաթոշակների մասին» օրենքի շուրջ քննարկում, որին մասնակցել են Ազգային ժողովի Հանրապետական, «Բարգավաճ Հայաստան», «Օրինաց Երկիր», ՀՅԴ և «Ժառանգություն» խմբակցությունների ներկայացուցիչները:
Կառավարության լրատվական ծառայությունից հայտնում են, որ հանդիպման մասնակիցներն ընդգծել են քաղաքական համագործակցության նման ձևաչափի անհրաժեշտությունը և կարևորել դրա շարունակականությունը: Քաղաքական ուժերի ներկայացուցիչներն անհրաժեշտ են համարել ուրվագծել խորհրդարանական ուժերի և կառավարության բաց, անկաշկանդ համագործակցության ուղիները, այդ թվում տարբեր խնդրահարույց հարցերի շուրջ, ինչը կնպաստի երկրում վստահության ամրապնդմանը:
Հովիկ Աբրահամյանը վստահեցրել է, որ տարբեր հարցերի ու խնդիրների շուրջ կարևորում է խորհրդարանական խմբակցությունների հետ համագործակցությունը և պատրաստ է հետագա երկխոսության` տարբեր ձևաչափերով:
Այնուհետև տեղի ունեցած կառուցողական երկխոսության շրջանակում քաղաքական ուժերի ներկայացուցիչներն իրենց դիրքորոշումներն են արտահայտել կենսաթոշակային բարեփոխումների վերաբերյալ և ներկայացրել տարբեր առաջարկություններ:
Կառավարության ղեկավարը հիշեցրել է, որ սեղմ ժամկետում նախապատրաստվելու է օրենքի նախագիծ, որով մինչև Սահմանադրական դատարանի 2014 թվականի ապրիլի 2-ի որոշմամբ նախատեսված «Կուտակային կենսաթոշակների մասին» օրենքի վերաբերյալ օրենսդրական փաթեթի ընդունումն Ազգային ժողովի կողմից կկասեցվի տույժերի հաշվարկը:
Վարչապետը պատրաստակամություն է հայտնել շարունակել քննարկումները պատգամավորների և շահարգիռ կողմերի հետ՝ կենսաթոշակային համակարգում առկա խնդիրների համակողմանի լուծմանը հասնելու համար:

Премьер-министр Абраамян готов продолжать обсуждения с депутатами
Сегодня у премьер-министра Армении Овика Абраамяна состоялось обсуждение вокруг закона РА «О накопительных пенсиях», в котором участвовали представители парламентских фракции Республиканской партии Армении, АРФ «Дашнакцутюн», партий «Процветающая Армения», «Оринац еркир» и «Наследие». Об этом сообщает пресс-служба правительства.
Участники встречи подчеркнули необходимость подобного формата политического сотрудничества и важность обеспечения его постоянства. Представители политических сил отметили необходимость установления открытого, непринужденного сотрудничества между парламентскими силами и правительством, в том числе и вокруг разных спорных вопросов, что поспособствует укреплению доверия в стране.
Овик Абраамян заверил, что придает важность сотрудничеству с парламентскими фракциями вокруг разных вопросов и проблем и готов к дальнейшему диалогу в различных форматах. В рамках прошедшего конструктивного диалога представители политических сил представили свои позиции и предложения относительно пенсионных реформ.
Глава правительства напомнил, что в сжатые сроки будет подготовлен проект закона, принятие которого парламентом Армении приостановит исчисление штрафов до рассмотрения законодательного пакета «О накопительных пенсиях», предусмотренного решением Конституционного суда РА от 2 апреля 2014 года.
Премьер-министр выразил готовность продолжать обсуждения с депутатами и всеми заинтересованными сторонами до достижения всестороннего решения проблем в накопительной пенсионной системе.