Հովիկ Աբրահամյանը շարունակելու է քննարկումները պատգամավորների հետ
Վարչապետ Հովիկ Աբրահամյանի մոտ տեղի է ունեցել «Կուտակային կենսաթոշակների մասին» օրենքի շուրջ քննարկում, որին մասնակցել են Ազգային ժողովի Հանրապետական, «Բարգավաճ Հայաստան», «Օրինաց Երկիր», ՀՅԴ և «Ժառանգություն» խմբակցությունների ներկայացուցիչները:
Կառավարության լրատվական ծառայությունից հայտնում են, որ հանդիպման մասնակիցներն ընդգծել են քաղաքական համագործակցության նման ձևաչափի անհրաժեշտությունը և կարևորել դրա շարունակականությունը: Քաղաքական ուժերի ներկայացուցիչներն անհրաժեշտ են համարել ուրվագծել խորհրդարանական ուժերի և կառավարության բաց, անկաշկանդ համագործակցության ուղիները, այդ թվում տարբեր խնդրահարույց հարցերի շուրջ, ինչը կնպաստի երկրում վստահության ամրապնդմանը:
Հովիկ Աբրահամյանը վստահեցրել է, որ տարբեր հարցերի ու խնդիրների շուրջ կարևորում է խորհրդարանական խմբակցությունների հետ համագործակցությունը և պատրաստ է հետագա երկխոսության` տարբեր ձևաչափերով:
Այնուհետև տեղի ունեցած կառուցողական երկխոսության շրջանակում քաղաքական ուժերի ներկայացուցիչներն իրենց դիրքորոշումներն են արտահայտել կենսաթոշակային բարեփոխումների վերաբերյալ և ներկայացրել տարբեր առաջարկություններ:
Կառավարության ղեկավարը հիշեցրել է, որ սեղմ ժամկետում նախապատրաստվելու է օրենքի նախագիծ, որով մինչև Սահմանադրական դատարանի 2014 թվականի ապրիլի 2-ի որոշմամբ նախատեսված «Կուտակային կենսաթոշակների մասին» օրենքի վերաբերյալ օրենսդրական փաթեթի ընդունումն Ազգային ժողովի կողմից կկասեցվի տույժերի հաշվարկը:
Վարչապետը պատրաստակամություն է հայտնել շարունակել քննարկումները պատգամավորների և շահարգիռ կողմերի հետ՝ կենսաթոշակային համակարգում առկա խնդիրների համակողմանի լուծմանը հասնելու համար:

Prime Minister Abrahamian ready to continue discussions with MPs
Armenian Prime Minister Hovik Abrahamian today conducted a consultation on the Law on Accumulative Pensions. Members of the parliamentary factions of the Republican Party of Armenia (HHK), ARFD, Prosperous Armenia Party (BHK), Orinats Yerkir Party (OEK), and Heritage Party took part in the consultation, according to the press service of the Armenian government.
The meeting participants stressed the need for such a format of political cooperation and the importance of its consistency. The representatives of political forces underlined the need of establishing open and free cooperation between the parliamentary forces and the government, including cooperation on controversial issues, which will help build up trust in the country.
Hovik Abrahamian assured those present that he attaches importance to cooperation with the parliamentary factions on different issues and problems and he is prepared for a further dialog in various formats. During a constructive dialog, the representatives of political forces presented their positions and proposals concerning the pension reforms.
The head of government reminded those present that a draft law will be prepared on a tight timetable and its adoption by the Armenian parliament will stop the calculation of fines until the examination of the legislative package on accumulative pensions, as envisaged by the decision of April 2, 2014 of the Constitutional Court of RA.
The prime minister expressed his readiness to continue discussions with MPs and all interested parties for finding comprehensive resolutions to the current problems in the accumulative pension system.