Մոսկվայում Ցեղասպանության հիշատակի մի շարք միջոցառումներ կկայանան
Մոսկվայում տեղի են ունենալու Հայոց ցեղասպանության հիշատակման միջոցառումներ: Այս մասին տեղեկացնում է «Ռեգնում» լրատվական գործակալությունը:
Մոսկվայում հայկական համայնքը և ռուս հասարակությունը պատրաստվում են հիշատակելու Հայոց ցեղասպանության 99-րդ տարելիցը:
Ապրիլի 22-ին, Նեկրասովի անվան Կենտրոնական համընդհանուր գիտական գրադարանում, Հայոց ցեղասպանության և Հոլոքսոթի զոհերի հիշատակին նվիրված հատուկ երեկո է կայանալու: Երեկոյան բացվելու է ԳյումրեցիՎաչագան Պողոսյանի անհատական ցուցահանդեսը: Նրա նկարներում արտացոլվում են հայ և հրեա ժողովուրդների պատմության ողբերգական էջերը:
Ապրիլի 24-ի, առավոտյան Ռուսաստանում Թուրքիայի դեսպանատան առջև բողոքի ակցիա է նախատեսված: Ակցիայի մասնակիցները պահանջելու են թուրքական կառավարությունից` պաշտոնապես ճանաչել Հայոց ցեղասպանությունը:
Նույն օրը «Կրասնոպրեսնենսկայա Զաստավա» հրապարակում «Հայոց ցեղասպանություն. Մարդկության դեմ հանցագործություն» կարգախոսով հանրահավաքի է անցկացվելու:
Հանդիպման ընթացքում ելույթով հանդես են գալու Պետդումայի խմբակցությունների ներկայացուցիչներ, քաղաքական գործիչներ, գիտնականներ:

Genocide commemoration events planned in Moscow
The Armenian community of Moscow and the Russian public are going to commemorate the 99th anniversary of the Armenian Genocide.
An event in memory of the victims of the Armenian Genocide and the Holocaust is due on April 22 in the Moscow Central Universal Research Library after Nekrasov. The event will open with an exhibition of Gyumri-based painter Vachagan Poghosian whose works depict tragic pages in the histories of the Armenian and Jewish peoples.
A protest will be staged outside the Turkish embassy in Russia on the morning of April 24. The participants will demand official recognition of the Armenian Genocide by the Turkish government.
A rally under the slogan “The Armenian Genocide. Crime against Humanity” is scheduled on the same day at Krasnopresnenskaya Zastava Square. Speeches will be made by members of State Duma factions, political figures, and scientists.