Բարաք Օբաման կրկին չասաց «Ցեղասպանություն» բառը
ԱՄՆ նախագահ Բարաք Օբաման 1915թ.-ի Հայոց ցեղասպանության վերաբերյալ իր հայտարարության մեջ նորից չի ասել «Ցեղասպանություն» բառը` դրա փոխարեն օգտագործելով «Մեծ եղեռն» ձևակերպումը: Այս մասին հայտնում է The Armenian Weekly-ն՝ հղում անելով Սպիտակ տան տարածած հաղորդագրության վրա։
«Այսօր մենք ոգեկոչում ենք Մեծ եղեռնի զոհերի հիշատակը և հարգանքի տուրք մատուցում բոլոր նրանց, ովքեր դարձան 20-րդ դարի սարսափելի նախճիրներից մեկի զոհը։ Մենք հիշում ենք 99 տարի առաջ կատարված սարսափելի դեպքերը, երբ 1.5 միլիոն հայեր սպանվեցին կամ կոտորվեցին Օսմանյան կայսրության տարիներին: Մենք սգում ենք այդ տղամարդկանց, կանանց ու երեխաների կյանքերի ու հոգեկան տառապանքների համար»,- ասել է Բ. Օբաման։

Барак Обама обратился к армянскому народу, не произнеся слово «геноцид»
Президент США Барак Обама выступил с обращением к армянам по случаю 99-ой годовщины Геноцида армян в Османской Турции. При этом он вновь не упомянул слово «геноцид», заменив его словосочетанием "Мец Егерн" (Большая Резня - арм.), сообщает The Armenian Weekly.
«Сегодня мы отмечаем Мец Егерн и почтим память тех, кто погиб в ходе одного из самых страшных зверств 20-го века. Мы помним ужас того, что случилось 99 лет назад, когда 1,5 миллиона армян были убиты или высланы на смерть в последние дни Османской империи. Мы скорбим о потерянных жизнях и душевных страдания всех мужчин, женщин и детей»,- в частности, говорится в обращении президента США.