Էրդողանի խոսքը` Ցեղասպանության ժխտման հերթական դրսևորում. Armenpress.am
ՀՀ Նախագահի աշխատակազմի ղեկավար Վիգեն Սարգսյանն արձագանքել է Թուրքիայի վարչապետ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանի' ապրիլի 24-ին' Հայոց ցեղասպանության տարելիցին ընդառաջ արված հայտարարությանը: Վիգեն Սարգսյանը Ծիծեռնակաբերդում պատասխանեց «armenpress»-ի թղթակցի հարցին:
-Պարո՛ն Սարգսյան, ապրիլի 24-ի նախօրեին Թուրքիայի վարչապետ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանն անսպասելի հայտարարություն արեց: Ինչպե՞ս կմեկնաբանեք դրանում շարադրված մոտեցումները:
-Մենք ուշադրությամբ ծանոթացանք Թուրքիայի վարչապետի այդ հայտարարությանը, փորձելով դրանում տեսնել պատմությանն առերեսվելու առաջին փորձ, սակայն, ցավոք, պետք է փաստենք, որ այն Հայոց ցեղասպանության հանցագործության ժխտման և քողարկման հերթական՝ թերևս ավելի կատարելագործված դրսևորում է:
Դրանում պարունակվում են թուրքական քարոզչամեքենայի արդեն բոլորին հայտնի նույն թեզերը' զոհին և դահճին նույն հարթության մեջ դիտարկելը, պատճառահետևանքային կապի խեղաթյուրումը, բոլորին հայտնի պատմական իրականության վերանայման գործիքների ձևավորման կոչը:
Իրականում Թուրքիայից այլ բան է պահանջվում. ճանաչել պատմությունը և աներկբայորեն դատապարտել դրանում առկա հանցանքները: Քրիստոնեության մեջ դա կոչվում է ապաշխարանք: Վստահ եմ՝ դրա համարժեքը կա նաև այլ կրոններում: Ինչպես նշել է Նախագահ Սարգսյանն իր ուղերձում. «Միայն ճանաչումն ու դատապարտումը կարող են կանխել նման հանցագործությունների կրկնությունը»: Ընդ որում, դատապարտել անցյալի հանցագործությունները՝ չի նշանակում հանցագործ ճանաչել այդ պատմությունը կրող ողջ ժողովուրդին: Անհրաժեշտ է հստակ մատնանշել կոնկրետ քաղաքականության մշակողներին և իրականացնողներին: Դա անհրաժեշտ է առաջին հերթին հենց պատմությունը կրող ժողովրդին, քանի որ միայն դա է հնարավորություն տալիս տարանջատել ժողովրդին պատմության ամոթալի էջերից:
Թուրքիայի վարչապետը խոսում է պատմությունը թշնամանքի և քաղաքական հակասության չվերածելու անհրաժեշտության մասին: Սակայն փաստ է, որ հայերի և Հայաստանի նկատմամբ Թուրքիայի վերաբերմունքը պատմություն չէ, քանի որ լիարժեքորեն շարունակվում է արդի քաղաքանության մեջ: Դրա դրսևորումն են Հայաստանի ապօրինի շրջափակումը և Հայաստանի նկատմամբ Թուրքիայի վարած քաղաքականությունը միջազգային ատյաններում:
Ինչ վերաբերում է երկխոսությանը, որին կոչ է անում վարչապետ Էրդողանը, ապա ստիպված եմ հիշեցնել, որ այդպիսի երկխոսություն մենք ունեցել ենք, և այն իր տրամաբանական ձևակերպումն է գտել Ցյուրիխյան արձանագրություններում, որոնց վավերացման գործընթացից թուրքական կողմը հետ կանգնեց: Հայաստանի Հանրապետության Նախագահը իր ուղերձում նշել է՝ «Հայաստանի նկատմամբ վերաբերմունքը չի կարող այլևս բառերով չափվել», իսկ արձանագրությունների վավերացման «ողջամիտ ժամկետներ» ձևակերպումն առավել քան արդիական է դառնում:

Виген Саркисян: Заявление Эрдогана - проявлением отрицания Геноцида армян
Руководитель аппарата президента Армении Виген Саркисян ответил на заявление премьер-министра Турции Реджепа Тайип Эрдогана накануне годовщины Геноцида армян, 24 апреля.
Виген Саркисян в Цицернакаберде ответил на вопрос корреспондента агентства «Арменпресс».
- Господин Саркисян, накануне 24 апреля премьер-министр Турции Реджеп Тайип Эрдоган сделал неожиданное заявление. Как вы прокомментируете его?
-Мы внимательно ознакомились с заявлением премьер-министра Турции, попробовав увидеть в нем первую попытку встать лицом к лицу с историей. К сожалению, придется отметить, что это было очередным, еще более усовершенствованным проявлением отрицания и сокрытия факта Геноцида армян.
В заявлении содержатся все те же, знакомые уже всем тезисы турецкого агитпропа – ставить палача и жертву в одну плоскость, искажать причинно-следственные связи, призывать к формированию инструментов пересмотра всем известных исторических фактов.
В действительности, от Турции требуется другое: признать историю и безусловно осудить имевшие место преступления. В христианстве это называется покаянием. Уверен, аналоги этому есть и в других религиях. Как отметил президент Саргсян в своем послании, “лишь признание и осуждение могут предотвратить повторение подобных преступлений”. При этом, осудить совершенные в прошлом преступления не означает назвать преступником весь несущий на себе это бремя истории, народ. Необходимо конкретно указать разработчиков и исполнителей этой политики. Это необходимо, в первую очередь, именно народу, несущему бремя истории, поскольку лишь это дает возможность отделить народ от его постыдной истории.
Премьер-министр Турции говорит о необходимости не превращать историю во вражду и политическое противостояние. Однако факт, что отношение к армянам и Армении со стороны Турции не является историей, поскольку оно всецело продолжается и в современной политике. Проявлением этого является как незаконная блокада Армении, так и политика, которую Турция проводит в отношении Армении в международных структурах.
Что касается диалога, к которому призывает премьер-министр Эрдоган, то вынужден напомнить, что такой диалог у нас уже был, и он получил свое логическое оформление в Цюрихских протоколах, которые турецкая сторона отказалась ратифицировать. Президент Республики Армения в свое послании отметил: “Отношение к Армении не может больше продолжать ограничиваться словами”, а формулировка “разумные сроки” касательно ратификации протоколов становится более чем насущной”.