Ֆրանսիայի նախագահը խոստացել է 2015թ.-ի ապրիլի 24-ին լինել Երևանում
Ֆրանսիայի նախագահը Ֆրանսուա Օլանդը նախօրեին մասնակցել է Հայոց ցեղասպանության 99-րդ տարելիցի կապակցությամբ Փարիզում ֆրանսահայերի կողմից կազմակերպված հավաքին: Այս մասին գրում է rtl.fr-ը:
Հավաքի ընթացքում Ֆ. Օլանդը հայտարարել է, որ 2015թ.-ի ապրիլի 24-ին կայցելի Երևան՝ 100-ամյա տարելիցի օրը Հայաստանի կողքին լինելու համար:
Ֆրանսիայի նախագահ Ֆրանսուա Օլանդը հույս հայտնեց, որ, այնուամենայնիվ, կհաջողվի երկրում ընդունել Հայոց ցեղասպանության ժխտման համար քրեական պատասխանատվություն նախատեսող օրինագիծ:
«Ես հանձնարարել եմ կառավարությանն այդ օրինագծի նոր տեքստ մշակել, միայն թե անել դա զգուշությամբ, որպեսզի այն նորից չմերժվի ու գործիք չդառնա Ցեղասպանությունը ժխտողների ձեռքին»,- ասել է Օլանդը:
Անդրադառնալով ապրիլի 23-ին Թուրքիայի վարչապետ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանի հայտարարությանը Հայոց ցեղասպանության վերաբերյալ՝ Ֆ. Օլանդն ասել է.

![Президент Франции приедет в Армению на столетнюю годовщину Геноцида армян](https://www.aysor.am/news_images/261/780446_2/f546d80f9dd6f6_546d80f9ddadb.thumb.jpg)
Президент Франции Франсуа Олланд 24 апреля принял участие в организованном армянами Франции собрании в связи с Днем памяти жертв Геноцида армян, сообщает rtl.fr.
Ф.Олланд заявил, что 24 апреля 1915 года, когда будет отмечаться 100-летняя годовщина Геноцида армян, он посетит Армению. Он также выразил надежду, что Франции удастся принять законопроект о криминализации отрицания Геноцида армян.
«Я поручил правительству разработать новый текст законопроекта. Важно, чтобы это было сделано осторожно, чтобы законопроект вновь не был бы отвергнут и не стал бы инструментов в руках тех, кто отрицает Геноцид армян», - сказал президент Франции.
Говоря об обращении премьер-министра Турции к армянам в связи с Днем памяти жертв Геноцида армян, Ф.Олланд заявил: «Это прогресс, но этого не достаточно».