Ֆրանսիայի նախագահը խոստացել է 2015թ.-ի ապրիլի 24-ին լինել Երևանում
Ֆրանսիայի նախագահը Ֆրանսուա Օլանդը նախօրեին մասնակցել է Հայոց ցեղասպանության 99-րդ տարելիցի կապակցությամբ Փարիզում ֆրանսահայերի կողմից կազմակերպված հավաքին: Այս մասին գրում է rtl.fr-ը:
Հավաքի ընթացքում Ֆ. Օլանդը հայտարարել է, որ 2015թ.-ի ապրիլի 24-ին կայցելի Երևան՝ 100-ամյա տարելիցի օրը Հայաստանի կողքին լինելու համար:
Ֆրանսիայի նախագահ Ֆրանսուա Օլանդը հույս հայտնեց, որ, այնուամենայնիվ, կհաջողվի երկրում ընդունել Հայոց ցեղասպանության ժխտման համար քրեական պատասխանատվություն նախատեսող օրինագիծ:
«Ես հանձնարարել եմ կառավարությանն այդ օրինագծի նոր տեքստ մշակել, միայն թե անել դա զգուշությամբ, որպեսզի այն նորից չմերժվի ու գործիք չդառնա Ցեղասպանությունը ժխտողների ձեռքին»,- ասել է Օլանդը:
Անդրադառնալով ապրիլի 23-ին Թուրքիայի վարչապետ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանի հայտարարությանը Հայոց ցեղասպանության վերաբերյալ՝ Ֆ. Օլանդն ասել է.

French president to visit Armenia on 100th anniversary of Armenian Genocide
French President Francois Hollande participated yesterday in a meeting organized by the Armenian community in France on the Armenian Genocide Remembrance Day.
Hollande declared that he will visit Armenia on April 24, 2015 - on the 100th anniversary of the Armenian Genocide. He expressed hope that France will pass a law criminalizing a denial of the Armenian Genocide.
“I instructed the government to prepare a new text of the draft law. It is important to do it carefully so that the draft will not be rejected again and become a tool in the hands of those who deny the Armenian Genocide,” Hollande said.
Speaking about Turkish Prime Minister Erdogan’s statement on the eve of Armenian Genocide Remembrance Day, Francois Hollande said : “It is progress, but it is not sufficient".