Սերժ Սարգսյանը մասնակցեց «Ալբիոն» արտադրամասի գործարկմանը
ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանը Արարատի ոսկու կորզման գործարանում մասնակցեց «Ալբիոն» նոր, առաջատար տեխնոլոգիական արտադրամասի գործարկմանը:
«Ալբիոն» տեխնոլոգիան հնարավորություն է տալիս զգալիորեն մեծացնել մետաղի արդյունահանումը դժվար կորզվող սուլֆիդային հանքաքարից, որով հարուստ է Սոթքի հանքավայրը:
«Xtrata texnology»-ի գլխավոր մենեջեր Մայք Հորնը լրագրողների հետ զրույցում նշեց, որ նորագույն «Ալբիոն» տեխնոլոգիան օգտագործվում է ոսկու և այլ հումք ստանալու համար:
Նա նշեց, որ տեխնոլոգիան ներդրվել է գործարանում «ԳեոՊրոՄայնինգի» կողմից:
Նրա խոսքով` «Ալբիոն» տեխնոլոգիան թույլ է տալիս հումքը աղալ շատ մանր, ինչը հնարավություն է տալիս զգալիորեն էժանացնել ոսկու արդյուհանհանման ինքնարժեքը:
«ԳեոՊրոՄայնինգ» խմբի ներդրումների ընդհանուր ծավալը Սոթքի հանքավայրի և Արարատի գործարանի արդիականացման համար 2007 թ գերզանցել են 140 մլն դոլարը:
Նշենք, որ արտադրամասի բացման պաշտոնական արարողությանը ներկա էին ՌԴ պատվիրակությունը` տրասպորտի նախարար, հայ-ռուսական միջկառավարական հանձնաժողովի ղեկավար Մաքսիմ Սոկոլովը, ՀՀ տրանսպորտի նախարար Գագիկ Բեգլարյանը, ՀՀ-ում ՌԴ արտակարգ և լիազոր դեսպան Իվանն Վոլինկինը և պաշտոնատար այլ անձինք:

С.Саргсян принял участие в запуске предприятия на базе технологии «Альбион»
Президент Армении Серж Саргсян сегодня в Араратской золотоизвлекательной фабрике принял участие в церемонии запуска производственного предприятия на базе инновационной технологии «Альбион».
Технология «Альбион», разработанная компанией Xstrata Technology (Австралия) при поддержке Core Process Engineering (Австралия), позволяет существенно увеличить извлечение металла из упорно сульфидной руды Сотского месторождения.
Главный менеджер «Xtrata texnology» Майк Хорн в беседе с журналистами отметил, что новейшая технология «Альбион» позволяет получать сырье в измельченном виде, а это в свою очередь позволяет существенно снизить себестоимость добычи золота.
Объем производства предположительно составит до 150 тыс. унций золота в год. Общий объем инвестиций группы компаний GeoProMining (GPM), направленных на модернизацию Сотского месторождения и Араратской фабрики, в 2007 году превысил 140 млн. долларов.
Отметим, что на официальной церемонии присутствовали министр транспорта и связи Гагик Бегларян, представители российской делегации в лице министра транспорта РФ, руководителя армяно-российской межправительственной комиссии Максима Соколова, чрезвычайного и полномочного посла России в Армении Ивана Волынкина, а также другие должностные лица.