Սերժ Սարգսյանը մասնակցեց «Ալբիոն» արտադրամասի գործարկմանը
ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանը Արարատի ոսկու կորզման գործարանում մասնակցեց «Ալբիոն» նոր, առաջատար տեխնոլոգիական արտադրամասի գործարկմանը:
«Ալբիոն» տեխնոլոգիան հնարավորություն է տալիս զգալիորեն մեծացնել մետաղի արդյունահանումը դժվար կորզվող սուլֆիդային հանքաքարից, որով հարուստ է Սոթքի հանքավայրը:
«Xtrata texnology»-ի գլխավոր մենեջեր Մայք Հորնը լրագրողների հետ զրույցում նշեց, որ նորագույն «Ալբիոն» տեխնոլոգիան օգտագործվում է ոսկու և այլ հումք ստանալու համար:
Նա նշեց, որ տեխնոլոգիան ներդրվել է գործարանում «ԳեոՊրոՄայնինգի» կողմից:
Նրա խոսքով` «Ալբիոն» տեխնոլոգիան թույլ է տալիս հումքը աղալ շատ մանր, ինչը հնարավություն է տալիս զգալիորեն էժանացնել ոսկու արդյուհանհանման ինքնարժեքը:
«ԳեոՊրոՄայնինգ» խմբի ներդրումների ընդհանուր ծավալը Սոթքի հանքավայրի և Արարատի գործարանի արդիականացման համար 2007 թ գերզանցել են 140 մլն դոլարը:
Նշենք, որ արտադրամասի բացման պաշտոնական արարողությանը ներկա էին ՌԴ պատվիրակությունը` տրասպորտի նախարար, հայ-ռուսական միջկառավարական հանձնաժողովի ղեկավար Մաքսիմ Սոկոլովը, ՀՀ տրանսպորտի նախարար Գագիկ Բեգլարյանը, ՀՀ-ում ՌԴ արտակարգ և լիազոր դեսպան Իվանն Վոլինկինը և պաշտոնատար այլ անձինք:

Armenian President Serzh Sargsyan attended today the launch of an Albion innovative technology based enterprise at the Ararat Gold Recovery Company.
The Albion technology was developed by Xstrata Technology, an Australian company, with the support of Core Process Engineering, Australia. The technology enables to maximize gold recovery from refractory sulphide ores of the Sotk mine.
Mike Hourn, Chief Manager at Xstrata Technology, told reporters that the technology will allow reducing considerably the cost price of mining gold.
It is planned to raise annual gold production to 150,000 oz. The total amount of GeoProMining Group’s (GPM) investments on modernization of the Sotk mine and the Ararat Gold Recovery Company exceeded $140 million in 2007.
The official ceremony was attended by Armenian Minister of Transport and Communication Gagik Beglarian, members of the Russian delegation, including Russian Minister of Transport, Head of the Armenian-Russian Intergovernmental Commission Maxim Sokolov, Russian Ambassador to Armenia Ivan Volynkin, and other officials.