«Քաղաքացին առաջնորդվում է ներկայով, ստացած եկամտով ի՞նչ ապագայի պլաններ»
Այսօր ՀՀ քաղաքացին առաջնորդվում է ներկայով, քանի որ ստացած եկամտով հնարավոր չէ ապագայի պլաններ կազմել: Աշխատավորների համերաշխության միջազգային օրվա առթիվ հրավիրված ասուլիսի ժամանակ նման կարծիք հնչեցրեց Հայաստանի գործատուների միության նախագահ Գագիկ Մակարյանը:
Ի դեպ, Մակարյանը կարծում է, որ օրվա խորհուրդը` որպես այդպիսին, այլևս չի նշվում, օրը, նրա խոսքով, դարձել է հերթական ոչ աշխատանքային օրը:
Հայաստանի աշխատաշուկան, նրա խոսքով, տարբերվում է այլ երկրների աշխատաշուկաներից. «Արդյունաբերական ձեռնարկություններում աշխատողների թվաքանակը փոքր է՝ մոտ 400 հազար զբաղվածներ մասնավոր և պետական սեկտորում, ստացվում է, որ զբաղվածության տեսանկյունից զգալի մասը բաժին է ընկնում փոքր բիզնեսին, մինչդեռ շատերի մոտ այն տեսակետն է, որ խոշորներն են ապահովում»,- ասաց նա` ավելացնելով, որ այդ ոլորտում պետք է հավասար մրցակցություն ապահովել:
Խնդիր է նաև, ինչպես ասաց Գ. Մակարյանը, աշխատանքային պայմանագրեր կնքելը.
«Շատ հաճախ գործատուն չի պատկերացնում, թե չգրանցված աշխատողի դեպքում ինչ խնդիր կարող է ունենալ»,- ասաց նա` օրինակ բերելով պարտադիր կուտակային կենսաթոշակային համակարգի խնդիրը, երբ աշխատակիցը չի ցանկանում գրանցվել, որպեսզի իր աշխատավարձից պահում չլինի:
Խոսելով կուտակայինի մասով գործատուների վերաբերմունքի մասին` Գ. Մակարյանն ասաց, որ հիմնականում բացասական է.
«Հուսով եմ, որ որոշակի ռեժիմի կասեցում կունենանք, բոլոր դեպքերում մենք գտնում ենք, որ այդ ռեֆորմը վաղաժամկետ է»,- ասաց նա` ավելացնելով, որ նոր ձևավորված Կառավարությունն առաջին հերթին պետք է զբաղվի այն խնդիրներով, որոնք մտահոգում են հասարակությունը:

Г.Макарян: В Армении люди живут сегодняшним днем, не строя планы на будущее
В Армении люди живут сегодняшним днем, поскольку получаемые доходы не позволяют им строить планы на будущее. Об этом заявил сегодня в ходе пресс-конференции председатель Союза работодателей Армении Гагик Макарян.
Как отметил Г.Макарян, День международной солидарности трудящихся, как таковой, больше не отмечается, и стал просто очередным нерабочим днем.
По его словам, рынок труда в Армении существенно отличается от других стран и имеет свою специфику.
«Сегодня число сотрудников крупных промышленных предприятий составляет около 60 тыс. человек, около 190 тыс. человек работает в государственном секторе, а 220 тысяч – в частном. С точки зрения занятости, значительная часть приходится на долю малого бизнеса, между тем бытует мнение, будто большую часть обеспечивает крупный бизнес», - отметил Гагик Макарян.
Г. Макарян также подчеркнул недостаточный уровень развития в республике культуры заключения трудовых договоров. «Работодатели часто не осознают, с какими проблемами могут столкнуться из-за отсутствия трудовых договоров, а работники нередко не понимают социальных выгод, которые им дает этот документ», - сказал Г.Макарян.
Касаясь отношения работодателей к накопительной пенсионной системе, Г.Макарян отметил, что в основном они негативно относятся к внедрению закона.
«Отношение работодателей к обязательной накопительной пенсионной системе – отрицательное. Мы считаем, что эта реформа преждевременна», - заявил Г.Макарян.
Он отметил, что новое правительство Армении в первую очередь должно заняться решением проблем, волнующих общество.