Գ. Մակարյան. Նոր վարչապետը լավ տիրապետում է կուլիսային հարաբերություններին
Նոր կառավարությանում կան առաջադեմ նախարարներ, բայց նրանցից 60-70 տոկոսը ռեֆորմիստական նախարարներ չեն: Լրագրողների հետ հանդիպմանը նման կարծիք հայտնեց Հայաստանի գործատուների միության նախագահ Գագիկ Մակարյանը:
Սակայն, շարունակեց խոսքը Մակարյանը, նոր Կառավարությունում կան նաև մարդիկ, որոնք որոշակի ախորժակով են եկել պաշտոնի, հետևաբար «այդ ախորժակը զսպելու խնդիր կա»:
«Եթե նորանշանակ վաչապետ Հովիկ Աբրահամյանը կարողանա այդ ուժերը կոնսոլիդացնել, նա կարող է փոքր, բայց ավելի զգայուն խնդիրներ լուծելով, հասնել մեծ հաջողության: Ես հույսեր եմ կապում Հովիկ Աբրահամյանի փորձառության հետ, քանի որ նա աշխատել է և՛ գործադիր մարմնում, և՛ օրենսդիրում, բավականին լավ տիրապետում է կուլիսային, քաղաքական հարաբերություններին՝ դրական իմաստով»,- ասաց Գագիկ Մակարյանը:
Նոր վարչապետը, բանախոսի խոսքով, պետք է փորձի մի քանի ցավոտ խնդիրներ լուծել, որպեսզի տնտեսության վիճակը բարելավի. «1.5 տարի հետո պարզ կլինի, թե ինչ ռեֆորմներով է երկիրը շարժվում»:

Г.Макарян: Премьер-министр должен улучшить состояние экономики
В составе нового правительства Армении есть прогрессивные министры, однако 60-70% министров не являются реформистами. Об этом заявил сегодня в ходе пресс-конференции председатель Союза работодателей Армении Гагик Макарян.
Однако, по мнению Г.Макаряна, в новом правительстве есть также люди, которые пришли на должность с «определенным аппетитом», следовательно, есть задача «умерить этот аппетит».
«Если новоназначенному премьер-министру удастся консолидировать эти силы, он за счет решения небольших, но наболевших проблем, может достичь большого успеха. Я связываю надежды с опытом Овика Абрамяна, поскольку он работал и в исполнительной, и в законодательной власти, довольно хорошо владеет закулисными, политическими отношениями – в позитивном смысле», - заявил Г. Макарян.
По его словам, новый премьер-министр должен попытаться решить несколько проблем, чтобы улучшить состояние экономики. «Через полтора года будет ясно, в направлении каких реформ движется страна», - заявил Г.Макарян.