Հասան Ռոհանին հայտարարել է տնտեսական աշխուժացման տարի
«Հասան Ռոհանին հայտարարել է տնտեսական աշխուժացման տարի»,-այդ մասին հաղորդում է իրանական «ՄԵՀՐ» լրատվական գործակալությունը:
Իրանի նախագահը, անդրադառնալով պատժամիջոցների հետևանքով երկրում ստեղծված տնտեսական իրավիճակին, 1393թ.-ը (ներկայում Իրանում 1393թ, նոր տարին սկսվում է մարտի 21-ին) հայտարարել է արտադրության աշխուժացման և տնտեսական լճացման վերացման տարի:
Ռոհանին հայտարարել է, որ Իրանի իշխանությունները վճռական են կոտրել անտեղի սահմանված տնտեսական պատժամիջոցների կողպեքները:
Նշենք, որ ժնևյան համաձայնագրի համաձայն՝ արտասահմանյան բանկերում Իրանի նավթի վաճառքից կուտակված 4.2 միլիարդ դոլարը գումարը պետք է ութ մասնավճարներով փոխանցվի Իրանին: Հնդկաստանը և Ճապոնիան համապատասխանաբար 1,6 միլիարդ և 450 միլիոն դոլար արդեն փոխանցել են Իրանին:

Президент Ирана объявил о начале года экономической активности
Президент Ирана Хасан Роухани объявил о начале года экономической активности, развития промышленности и преодоления последствий экономических санкций. Об этом сообщает иранское информагентство «МЕХР».
По словам Роухани, власти Ирана настроены решительно и намерены сломать «засов экономических санкций».
Отметим, что год в Иране начался 21 марта.
Напомним, Иран понес серьезный урон в результате введения против страны санкций США и ЕС в 2012 году. Доходы от экспорта нефти сократились почти в два раза, что привело к финансовому кризису и ослаблению национальной валюты. Однако после того как с Ирана были сняты санкции по торговле нефтью, а с западных финансовых компаний – по страхованию иранских танкеров, Тегеран заявил, что активно готовится к восстановлению своих позиций на мировом рынке.
В результате женевских соглашений Ирану будут возвращены замороженные в зарубежных банках 4,2 млрд. долларов, вырученных от продажи нефти. Переводы уже осуществили Индия и Япония – 1,6 млрд. долларов и 450 млн. долларов соответственно.