Մակարյան. ՊԵԿ-ի` Ֆիննախին միացումն ունի և՛ դրական, և՛ բացասական կողմեր
Պետեկամուտների կոմիտեն Ֆինանսների նախարարության ենթակայության տակ դնելը ունի ինչպես դրական, այնպես էլ բացասական կողմ: Այս մասին լրագրողների հետ հանդիպմանn ասաց Հայաստանի գործատուների միության նախագահ Գագիկ Մակարյանը:
Բացասական է այն, շարունակեց խոսքը նա, որ ՀՀ ֆինանսերի նախարարությունը մնում է բյուջեն ապահովող և բյուջեն ծախսող մարմին, հետևաբար. «Եթե Ֆիննախը տեսնի, որ նախատեսված չափով գումար չի հավաքվում, կփորձի ձևեր գտնել, լրացուցիչ հարկեր դնել՝ խնդիրը լուծելու համար, ինչը բացասական նշանակություն կունենա տնտեսական ակտիվության ու տնտեսության վրա»,- ասաց նա` ավելացնելով, որ պակասող գումարները պետք է բերի ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարությունը:
Ինչ վերաբերում է դրական կողմին, ապա Գ. Մակարյանը նկատեց, որ այս դեպքում վերահսկողությունը մեծանում է, և այդ դեպքում կարող են ծախսերը համակարգվել. «Այսինքն՝ մի ձեռքը կիմանա, թե ինչ է անում մյուս ձեռքը»:
Հիշեցնենք, որ նախօրեին ՀՀ Նախագահ Սերժ Սարգսյանը ստորագրել է հրամանագիր, ըստ որի, Կառավարությանն առընթեր պետական եկամուտների կոմիտեն միացավ ֆինանսների նախարարությանը:

Макарян: Объединение КГД с Минфином имеет позитивные и негативные стороны
Объединение Комитета государственных доходов с Минфином имеет как позитивные, так и негативные стороны. Об этом заявил сегодня в ходе пресс-конференции председатель Союза работодателей Армении Гагик Макарян.
Как отметил Г.Макарян, негативная сторона объединения двух ведомств заключается в том, что министерство финансов остается обеспечивающим бюджет и расходующим бюджет органом.
«Если Минфин увидит, что не может собрать предусмотренную сумму, попытается найти способы для решения этой проблемы, что негативно отразится на экономической активности и экономике», - заявил Г.Макарян.
По его словам, заниматься сбором недостающих финансовых средств должно министерство экономики.
Что касается положительной стороны, то Гагик Макарян отметил, что в данном случае усилится контроль, и расходы могут координироваться. «То есть правая рука будет знать, что делает левая», - отметил он.
Напомним, ранее президент Армении Серж Саргсян подписал указ о переформировании органов государственного управления при Правительстве РА и внесении изменений в подписанный 16 марта 2002г. приказ главы государства. В частности, Комитет государственных доходов при правительстве Армении должен быть реорганизован и присоединен к министерству финансов.