ԼՂՀ-ն լիիրավ մասնակցություն պիտի ունենա բանակցություններին. Ռ. Ավետիսյան
ԱՄՆ-ում Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության մշտական ներկայացուցիչ Ռոբերտ Ավետիսյանը մասնակցել է ԱՄՆ Թաֆթս համալսարանի Ֆլետչերի իրավունքի և դիվանագիտության դպրոցում տեղի ունեցած կլոր սեղանին՝ նվիրված ադրբեջանա-ղարաբաղյան հակամարտությանը, որը կազմակերպել էր համալսարանի Թավիթյան կրթաթոշակային ծրագրի 2014 թ. խումբը: Այս մասին հայտնում են ԼՂՀ ԱԳՆ լրատվական ծառայությունից:
«Խաղաղության հետքերով» (In Pursuit of Peace) վերնագրով միջոցառմանը մասնակցել են պրոֆեսորներ Մայքլ Գլենոնը, Ալան Հենրիքսոնը, Ռուբեն Շուգարյանը, ինչպես նաև տարածաշրջանային փորձագետներ և Ֆլետչերի դպրոցի ու այլ համալսարանների ուսանողներ: Միջոցառումը նվիրված էր Լեռնային Ղարաբաղի, Ադրբեջանի ու Հայաստանի միջև զինադադարի ստորագրման 20-ամյակին:
Մասնակիցները կարծիքներ են փոխանակել Ադրբեջանի և Լեռնային Ղարաբաղի միջև հակամարտության քաղաքական, իրավական ու մարդասիրական ասպեկտների, ինչպես նաև տարածաշրջանային ու աշխարհաքաղաքական զարգացումների վերաբերյալ:
Իր խոսքում Ռոբերտ Ավետիսյանը ընդգծել է համապարփակ և կառուցողական բանակցային գործընթացի, բանակցություններին ԼՂՀ-ի լիիրավ մասնակցության վերականգնման և հակամարտող կողմերի միջև վստահության բարձրացման միջոցառումների իրականացման կարևորությունը:
Ռ.Ավետիսյանը նաև ներկայացրել է զինադադարի ռեժիմի պահպանման ու Ադրբեջանի հետ հակամարտության խաղաղ կարգավորման համար արդյունավետ բանակցությունների ակտիվացմանը վերաբերվող գաղափարներ:

Avetisian: Full participation of NKR in negotiations should be restored
Permanent Representative of the Nagorno Karabakh Republic to the Unites States Robert Avetisian participated in the roundtable held by the Fletcher School of Law and Diplomacy at Tufts University, according to the press service of the NKR MFA. The event was organized by the Tavitian Scholarship Program 2014.
The roundtable entitled ‘In Pursuit of Peace’ was attended by Professors Michael Glennon, Alan Henrikson and Ruben Shugarian, regional experts, and students of the Fletcher School and other universities. The discussion was dedicated to the 20th anniversary of the ceasefire agreement signed by Nagorno Karabakh, Azerbaijan and Armenia.
The participants exchanged views on political, legal and humanitarian aspects of the Azerbaijani-Karabakh conflict and on regional and geopolitical processes.
In his speech, Robert Avetisian stressed the importance of a comprehensive and constructive negotiating process, restoration of the NKR’s participation as a full-fledged party in talks, and trust building measures between the conflicting parties.
R. Avetisian also presented some ideas about intensifying efficient talks with the aim of maintaining the ceasefire and promoting a peaceful resolution of the conflict with Azerbaijan.