ԼՂՀ-ն լիիրավ մասնակցություն պիտի ունենա բանակցություններին. Ռ. Ավետիսյան
ԱՄՆ-ում Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության մշտական ներկայացուցիչ Ռոբերտ Ավետիսյանը մասնակցել է ԱՄՆ Թաֆթս համալսարանի Ֆլետչերի իրավունքի և դիվանագիտության դպրոցում տեղի ունեցած կլոր սեղանին՝ նվիրված ադրբեջանա-ղարաբաղյան հակամարտությանը, որը կազմակերպել էր համալսարանի Թավիթյան կրթաթոշակային ծրագրի 2014 թ. խումբը: Այս մասին հայտնում են ԼՂՀ ԱԳՆ լրատվական ծառայությունից:
«Խաղաղության հետքերով» (In Pursuit of Peace) վերնագրով միջոցառմանը մասնակցել են պրոֆեսորներ Մայքլ Գլենոնը, Ալան Հենրիքսոնը, Ռուբեն Շուգարյանը, ինչպես նաև տարածաշրջանային փորձագետներ և Ֆլետչերի դպրոցի ու այլ համալսարանների ուսանողներ: Միջոցառումը նվիրված էր Լեռնային Ղարաբաղի, Ադրբեջանի ու Հայաստանի միջև զինադադարի ստորագրման 20-ամյակին:
Մասնակիցները կարծիքներ են փոխանակել Ադրբեջանի և Լեռնային Ղարաբաղի միջև հակամարտության քաղաքական, իրավական ու մարդասիրական ասպեկտների, ինչպես նաև տարածաշրջանային ու աշխարհաքաղաքական զարգացումների վերաբերյալ:
Իր խոսքում Ռոբերտ Ավետիսյանը ընդգծել է համապարփակ և կառուցողական բանակցային գործընթացի, բանակցություններին ԼՂՀ-ի լիիրավ մասնակցության վերականգնման և հակամարտող կողմերի միջև վստահության բարձրացման միջոցառումների իրականացման կարևորությունը:
Ռ.Ավետիսյանը նաև ներկայացրել է զինադադարի ռեժիմի պահպանման ու Ադրբեջանի հետ հակամարտության խաղաղ կարգավորման համար արդյունավետ բանակցությունների ակտիվացմանը վերաբերվող գաղափարներ:

Р.Аветисян: Необходимо восстановить полноценного участия НКР в переговорах
Постоянный представитель Нагорно-Карабахской Республики в США Роберт Аветисян принял участие в Школе права и дипломатии им. Флетчера при университете Тафтса США в круглом столе, посвященном азербайджано-карабахскому конфликту, который организовала группа стипендиальной программы «Тавитян» 2014 года. Об этом сообщает пресс-служба МИД НКР.
В мероприятии на тему «По следам мира» (In Pursuit of Peace) участвовали профессора Майкл Гленон, Алан Хенриксон, Рубен Шугарян, а также региональные эксперты, студенты школы Флетчера и других университетов. Мероприятие было посвящено 20-летию подписания соглашения о перемирии между Нагорным Карабахом, Азербайджаном и Арменией.
Участники мероприятия обменялись мнениями относительно политических, правовых и гуманитарных аспектов конфликта между Азербайджаном и Нагорным Карабахом, а также региональных и геополитических процессов.
В своем слове Роберт Аветисян подчеркнул важность всеобъемлющего и конструктивного переговорного процесса, восстановления полноценного участия НКР в переговорах и осуществления мероприятий с целью повышения доверия между конфликтующими сторонами.
Р.Аветисян представил также идеи, касающиеся активизации эффективных переговоров для сохранения режима прекращения огня и мирного урегулирования конфликта с Азербайджаном.