Տպագիր մամուլի ճակատագիրը վիճահարույց է. Բորիս Նավասարդյան
«Նախորդ տարվա համեմատությամբ, այս տարի Հայաստանում մամուլի, խոսքի ազատության առումով առանձնապես քիչ փոփոխված վիճակ է: Այն, ինչ ասել եմ մեկ տարի առաջ, կարող եմ կրկնել նաև այսօր»,- այս մասին ասուլիսում ասաց Երևանի մամուլի ակումբի նախագահ Բորիս Նավասարդյանը:
Բ. Նավասարդյանի խոսքով՝ Հայաստանում շարունակում են զարգանալ հատկապես առցանց լրատվամիջոցները, իսկ դրանց հիմնական սահմանափակումները ֆինանսական խնդիրներն են:
«Առցանց լրատվամիջոցները ստիպված են օգտվել սև ու սպիտակ դոտացիաներից: Դա, իհարկե, որոշ չափով կաշկանդում է լրագրողների ազատությունը»,- մանրամասնեց նա:
Անդրադառնալով տպագիր մամուլի ազատությանը՝ բանախոսը նշեց, որ այստեղ գրեթե նույնն է, սակայն դրանց ճակատագիրը մի փոքր վիճահարույց է:
«Տպագիր մամուլի հեռանկարն ավելի մշուշոտ է: Գնալով դրանց լսարանը նվազում է: Ինչ վերաբերում է հեռուստաընկերություններին, ապա դրանք գտնվում են քաղաքական էլիտայի հսկողության տակ, ուստի չեն կարող ապահովել լրատվության բազմազանություն և բավարարել մեր քաղաքացիների տեղեկատվական պահանջարկը»,- ընդգծեց Բ. Նավասարդյանը:
Նրա կարծիքով՝ հայ հասարակությունն ավելի շատ հետաքրքրվում է հատկապես արտասահմանյան լրատվամիջոցներով, իսկ աշխարհում տեղի ունեցող քաղաքական զարգացումներին հետևում է հիմնականում ռուսական ԶԼՄ-ներով:
«Ընդհանուր առմամբ՝ Հայաստանում ավելի շատ զարգանում են զվարճալի հաղորդումները»,- նկատեց նա:
Հարցին ի պատասխան, թե Հայաստանում կա՞ ազատ մամուլ, Նավասարդյանը պատասխանեց. «Հույս ունեմ: Հայաստանում իսկապես կա ազատ մամուլ: Կան խմբագրություններ, որոնք լիովին ազատ են, բայց դրանք ամենահաջողակները չեն և քիչ են»,- ասաց նա:
Անդրադառնալով Freedom House-ի զեկույցին՝ Նավասարդյանը նշեց, որ Հայաստանը մեկ կետով հետընթաց է գրանցել նախորդ տարվա ցուցանիշից՝ ստանալով 62 միավոր:
«Դա պայմանավորված է քաղաքական միջավայրով: Այդ ցուցակում վարկանշային աղյուսակը ձևավորվում է հաշվի առնելով երեք բաղադրիչ՝ օրենսդրություն, քաղաքական միջավայր, տնտեսական ազատություններ: Առաջինի ու երրորդի առումով մենք ունենք նույն ցուցանիշները, ինչ նախորդ տարի, մեկ միավորի անկումը պայմանավորված է քաղաքական միջավայրով: Դա կարող է պայմանավորված լինել նախագահական ընտրություններով, ինչպես նաև Հայաստանը՝ Մաքսային միությանն անդամակցելու մասին հայտարարությամբ: Եվրասիական տարածքում խոսքի ազատությունը առաջնահերթություն չէ»,- ասաց նա:

Б.Навасардян: Ситуация со свободой слова в Армении почти не изменилась
В Армении, по сравнению с прошедшим 2013 годом, ситуация со свободой СМИ и свободой слова не претерпела существенных изменений. Об этом заявил сегодня на пресс-конференции по случаю Всемирного дня свободы печати председатель Ереванского пресс-клуба Борис Навасардян.
По словам Б.Навасардяна, в Армении продолжают активно развиваться электронные СМИ, а их основное ограничение касается недостатка финансовых средств.
«Электронные СМИ вынуждены пользоваться различными дотациями, что в определенной степени ограничивает свободу журналистов», - уточнил он.
Касаясь свободы печатных СМИ, Борис Навасардян отметил, что здесь царит практически такая же ситуация, однако будущее печатных СМИ представляется весьма туманным, поскольку их аудитория постепенно сокращается.
«Что касается ситуации вокруг телевидения, то телекомпании находятся под контролем политической элиты и не в состоянии обеспечить разнообразия информации для полного удовлетворения нужд общественности», - отметил Борис Навасардян.
По мнению эксперта, армянская аудитория больше интересуется материалами международных СМИ, а за происходящими в мире политическими событиями в основном следят российские телеканалы, посему представления о событиях в мире формируются с подачи этих СМИ.
«В целом, в Армении активнее всего развиваются передачи развлекательного характера», - сказал он.
В ответ на вопрос, есть ли в Армении свободная пресса, Навасардян ответил: «Надеюсь. В Армении действительно есть абсолютно независимые редакции, однако эти СМИ не являются самыми успешными».
Обратившись к ежегодному докладу правозащитной организации Freedom House, Борис Навасардян отметил, что Армения по сравнению с прошлым годом потеряла одну позицию, получив 62 балла.
«Это обусловлено политической ситуацией. из-за сложившейся политической ситуации. Рейтинг Freedom House составляется по трем показателям – состояние законодательства, политическая среда и экономические свободы. По первому и третьему пунктам Армения позиции сохранила, а потеря 1 балла связана именно со второй шкалой», - сказал он.
По словам Б.Навасардяна, это может быть обусловлено состоявшимися в 2013 году президентскими выборами, а также заявлением о вступлении Армении в Таможенный союз, поскольку в евразийском регионе принцип свободы слова не входит в число приоритетов.
Напомним, Генеральная Ассамблея ООН провозгласила 3 мая Всемирным днем свободы печати (World Press Freedom Day) в 1993 году. Всемирный день свободы печати является ежегодным напоминанием международному сообществу о том, что свобода печати и свобода выражения мнений являются основными правами, закрепленными во Всеобщей декларации прав человека.