Քաղաքագետ. Վարչապետի հետ կապված խոսակցություններն ուռճացված էին
ԱՄՆ-Ռուսաստան հակամարտությունը սրվում է, բայց սրացումը մինչև վերջ չի խորանա: Լրագրողների հետ հանդիպմանը նման կարծիք հայտնեց քաղաքագետ Լևոն Շիրինյանը:
«Հայաստանը ռուսական ազդեցության առումով տարածաշրջանում վերածվում է գեոստրատեգիական կարծր քարի, որը նոր իրավիճակ է: Մեզ համար պատմական հնարավորություն է առաջացել, որը մեզ համար քիչ է լինում, պետք է փորձել ոչ թե կոնկրետ քաղաքացիների շրջանում ճորտի գիտակցություն տարածել, այլ` ինքիշխանության համար պայքարող սերունդ աճեցնել»,- ասաց քաղաքագետը` ավելացնելով, որ չի կարելի սերունդը հիվանդացնել քաղաքական կողմնորոշումների բացիլով:
Խոսելով ներքաղաքական զարգացումների մասին` Լ. Շիրինյանն ասաց, որ քաղաքագետն ասաց, թե վարչապետի փոփոխությամբ իշխանափոխություն հնարավոր չէ. «Վարչապետի հետ կապված խոսակցություններն ուռճացված էին: Սա շարքային մի գործընթաց էր, սրան շատ նշանակություն չպետք է տրվեր, սակայն հայ հասարակությունը շատ անտեղի ոգևորվեց»:
Ինչ վերաբերում է կառավարությունում տեղի ունեցող կադրային փոփոխություններին, ապա Լ. Շիրինյանը կարծում է, որ դա քաղաքական ուժերի կողմից հասարակության ուշադրությունն առկա խնդիրներից հեռացնելու միջոց էր:

Л.Ширинян: Смена премьер-министра не может привести к смене власти
Конфликт между Россией и Соединенными штатами обостряется, однако полностью не усугубится. Об этом заявил сегодня на пресс-конференции политолог Левон Ширинян.
«Армения в плане российского влияния превращается в регионе в геостратегический прочный центр, и это для нас новая ситуация», - сказал он. По словам политолога, у Армении появилась историческая возможность попытаться воспитать поколение, борющееся за суверенитет, а не распространять среди граждан идеологию рабов.
Обратившись к внутриполитическим развитиям, Л.Ширинян заявил, что смена премьер-министра не может привести к смене власти в стране.
«Назначение нового премьер-министра – это рядовая процедура, не следовало придавать этому столь большое значение, но армянское общество напрасно воодушевилось этим», - сказал Л.Ширинян.
Что касается кадровых изменений в правительстве, то политолог считает это попыткой политических сил отвлечь внимание общества от существующих проблем.