Վիտալի Բալասանյանի դեմ մահափորձի գործը ուղարկվել է դատարան
Դատավարական ղեկավարում իրականացնող դատախազը հաստատել է ԼՂՀ ԱԺ պատգամավոր, Ասկերան քաղաքի բնակիչ Վիտալի Բալասանյանի սպանության փորձի առթիվ հարուցված քրեական գործով մեղադրական եզրակացությունը, որի շրջանակում մեղադրանք է առաջադրվել Արա Ավետյանին և Սերգեյ Հարությունյանին: Այս մասին հայտնում են ԼՂՀ գլխավոր դատախազության լրատվական բաժնից:
Մինչդատական վարույթի ընթացքում ձեռք բերված փաստական տվյալների համաձայն, վրեժի շարժառիթով, պայթուցիկ սարքի օգտագործմամբ Վիտալի Բալասանյանին ապօրինաբար դիտավորությամբ կյանքից զրկելու նպատակով, 2013թ. սկզբներից մինչև կեսերն ընկած ժամանակահատվածում Արա Ավետյանը Սերգեյ Հարությունյանից ապօրինի կերպով անհատույց ձեռք է բերել վերջինիս կողմից նախապես խոստացված ռազմամթերք հանդիսացող, յուրաքանչյուրը 200 գրամանոց երեք հատ փշրտող պայթուցիկ նյութ` տրոտիլային պայթաղյուսներ, մեկ հատ գործարանային արտադրության «ЭД-З-Н» տեսակի էլեկտրադետոնատոր, 4 հատ 7.62 մմ, 41 հատ 5.45 մմ տրամաչափի մարտական փամփուշտ, բարակ հաղորդալարեր, ինչպես նաև մեկ հատ «Վիվա Սել ՄՏՍ» օպերատորի կողմից սպասարկվող հեռախոսահամար և մինչև դեկտեմբերի վերջը Ասկերանի շրջանի Այգեստան գյուղում տեղակայված` իրեն պատկանող «Վան» ՍՊ ընկերության արտադրամասում, Սերգեյ Հարությունյանից նախկինում տրված խորհուրդներով ու ցուցումներով ապօրինի կերպով պատրաստել է բջջային հեռախոսազանգի միջոցով հեռակառավարման եղանակով գործող ինքնաշեն պայթուցիկ սարք, որն ապօրինի կերպով պահելով` 2013թ. դեկտեմբերի 29-ին, ժամը 19.00-ի սահմաններում, Սերգեյ Հարությունյանի կողմից շահագործվող «ԲՄՎ» մակնիշի 20 ււ 166 պետհամարանիշի ավտոմեքենայով, վերջինիս վարմամբ, իր հանցավոր մտադրությունը իրականացնելու նպատակով ապօրինի կերպով փոխադրել է Ստեփանակերտ քաղաքի Թումանյան փողոցի թիվ 70 «դ» հասցեում տեղակայված «ԱՆՏ» ՍՊ ընկերությանը պատկանող «Ուռենի» ռեստորանի ավտոկայանատեղում կայանված` Վիտալի Բալասանյանի կողմից շահագործվող «Նիսան Պատֆայնդեր» մակնիշի 45 ՏԼ 045 պետհամարանիշի ավտոմեքենայի մոտ, այնուհետև պայթուցիկ սարքին նախապես ամրացված մագնիսով այն տեղադրել է ավտոմեքենայի առջևի աջ անվաթևի տակ` նպատակ հետապնդելով իր մոտ նախապես պահվող բջջային հեռախոսով պայթուցիկ սարքին միացված բջջային հեռախոսին հեռախոսազանգ կատարելու միջոցով, Ստեփանակերտ-Ասկերան ճանապարհահատվածում ավտոմեքենան պայթեցնելու եղանակով, դիտավորությամբ կյանքից զրկել Վիտալի Բալասանյանին:
Իր կամքից անկախ հանգամանքներով, սակայն, հանցանքն ավարտին չի հասցվել` Ստեփանակերտ քաղաքի Նաբերեժնայա փողոցի 3-րդ նրբանցքի 7-րդ հասցեում տեղակայված «Ավտոսերվիս» ՍՊ ընկերության տարածքում Վիտալի Բալասանյանի կողմից ավտոմեքենայով հետադարձ մանևրելու ընթացքում պայթուցիկ սարքը ընկնելու հետևանքով:
Հիշյալ քրեական գործը 05.05.2014թ. մեղադրական եզրակացությամբ ուղարկվել է ԼՂՀ ընդհանուր իրավասության առաջին ատյանի դատարան` ըստ էության քննելու համար:

Уголовное дело о покушении на Виталия Баласаняна передано в суд
Осуществляющий прокурорский надзор прокурор утвердил обвинительное заключение по уголовному делу о покушении на депутата НС Нагорно-Карабахской Республики, гражданина города Аскеран Виталия Баласаняна. В рамках уголовного дела предъявлены обвинения Ара Аветяну и Сергею Арутюняну. Об этом сообщает пресс-служба генеральной прокуратуры НКР.
Согласно фактическим данным, приобретенным в ходе досудебного производства, мотивом покушения стала месть. С целью умышленного лишения жизни Виталия Баласаняна с использованием взрывного устройства, Ара Аветян в период с начала до середины 2013 года незаконным образом безвозмездно получил от Сергея Арутюняна обещанные последним заранее три взрывчатых вещества – каждый весом 200 г, один электродетонатор заводского производства типа «ЭД-З-Н», 4 боевых патрона 7.62 мм и 41 боевых патрона 5.45 мм, тонкие провода, а также телефонный номер сотового оператора «ВиваСелл МТС». До конца декабря, согласно советам и распоряжениям Сергея Арутюняна, Ара Аветян подготавливал в цехе принадлежащего ему ООО «Ван» самодельное взрывчатое устройство, регулируемое дистанционным управлением.
Вечером 29 декабря 2013 года взрывное устройство было закреплено на автомобиле Баласаняна «Нисан» с гос. номерами 45 ՏԼ 045. Устройство прикрепил Сергей Арутюнян с помощью магнита. Планировалось взорвать машину на дороге Степанакерт-Аскеран.
Уголовное дело вместе с обвинительным заключением передано 05.05.2014 в суд первой инстанции общей юрисдикции НКР.
По данному факту в следственном управлении полиции НКР возбуждено уголовное дело по п.6 ч.2 ст. 33/103 УК НКР (попытка убийства общеопасным способом) и ч.1 ст. 245 УК НКР (незаконные приобретение, сбыт, хранение, перевозка или ношение оружия, боеприпасов, взрывчатых веществ или взрывных устройств).