Հովիկ Աբրահամյանի արձագանքը՝ Գագիկ Ծառուկյանի հայտարարությանը. Panorama.am
Եթե Գագիկ Ծառուկյանը հակադարձել է ՀՀԿ խոսնակի հայտարարությանը, ապա ցավով պետք է արձանագրեմ, որ այդ հայտարարության իմաստը սխալ է ընկալվել: ՀՀ վարչապետ Հովիկ Աբրահամյանն այսպես մեկնաբանեց ԲՀԿ նախագահ Գագիկ Ծառուկյանի՝ այսօր արած հայտարարությունը՝ նշելով, որ Էդուարդ Շարմազանովի հայտարարությունն ուղղված չի եղել որևէ այլ կուսակցության, հատկապես ԲՀԿ-ի դեմ:
Panorama.am-ը վարչապետ, ՀՀԿ փոխնախագահ Հովիկ Աբրահամյանից հետաքրքրվեց, թե արդյոք Հանրապետական կուսակցության կողմից արձագանք կլինի՞ Գագիկ Ծառուկյանի այն հայտարարությանը, ըստ որի՝ առաջիկա համապետական ընտրություններում հաղթանակն այլևս շրջանցելու է Մելիք-Ադամյան փողոցը:
Ի պատասխան Հովիկ Աբրահամյանը նշեց. «Անկեղծ ասած՝ դժվար է պատկերացնել, թե պարոն Ծառուկյանի հայտարարությունը ուղղակի հոխորտանք էր ՀՀԿ-ի հասցեին: Դժվար եմ դա պատկերացնում, հատկապես, որ յուրաքանչյուր քաղաքական ուժի խնդիրը ոչ թե այլոց քարկոծելն է, այլ սեփական ծրագրերով ու գործունեությամբ քաղաքական դերակատարման ավելացումը: Առավել հավանական եմ համարում, որ պարոն Ծառուկյանը հակադարձել է ՀՀԿ խոսնակի՝ օրեր առաջ արված հայտարարությանը: Եթե դա այդպես է, ապա ցավով պետք է արձանագրեմ, որ այդ հայտարարության իմաստը սխալ է ընկալվել. այն որևէ այլ կուսակցության դեմ, հատկապես ԲՀԿ-ի դեմ, որևէ երանգ չի պարունակել և վերաբերել է Հանրապետական կուսակցության ինստիտուցիոնալ դերակատարությանը: Կարծում եմ՝ այս մասին մենք դեռ առիթներ ունենալու ենք շատ ավելի հանգամանալից խոսելու»:

Премьер-министр Армении Овик Абраамян прокомментировал заявление Царукяна
Премьер-министр Армении Овик Абраамян прокомментировал в интервью Panorama.am слова лидера партии «Процветающая Армения» (ППА) Гагика Царукяна в связи с заявлением пресс-секретаря Республиканской партии Армении (РПА), вице спикера парламента РА Эдуарда Шармазанова.
«Если Гагик Царукян выступил против заявления Эдуарда Шармазанова, то должен отметить, что смысл слов пресс-секретаря РПА был понят ошибочно. Заявление Шармазанова не было направлено против какой-либо политической силы, тем более против ППА, не содержало никаких намеков и относилось к институциональной роли Республиканской партии Армении», – сказал О.Абраамян.
На вопрос, собирается ли правящая РПА ответить на заявление Г.Царукяна о том, что на следующих общереспубликанских выборах победа обойдет улицу Мелик-Адамяна (адрес центрального офиса РПА в Ереване), премьер-министр сказал: «Честно говоря, сложно представить, что заявление г-на Царукяна – просто проявление надменности в адрес РПА. Сложное такое представить, тем более, что для любой политической силы целью является не критика прочих, а усиление собственной политической роли за счет своих программ и деятельности».
Напомним, ранее вице-спикер парламента Армении, пресс-секретарь РПА Э.Шармазанов заявил, что основной, если не единственный путь к креслу главы государства лежит через ул. Мелик-Адамяна (адрес центрального офиса РПА в Ереване).