«Իրանը պատրաստ է Հայաստանի տարածքով գազ արտահանել Եվրոպա»
«Իրանը պատրաստ է Հայաստանի տարածքով գազ արտահանել Եվրոպա»,-այդ մասին իրանական «ԻՍՆԱ» լրատվական գործակալության հաղորդմամբ՝ հայտարարել է ԻԻՀ նավթի փոխնախարար Ալի Մաջեդին:
Իրանցի պաշտոնյան, անդրադառնալով իրանական գազը Եվրոպա արտահանելու ուղիներին, մասնավորապես նշել է. «Գազն արտահանելու երեք ճանապարհ կա. Առաջինը՝ դա Թուրքիան է. Երկրորդը Հայաստանի, իսկ այնուհետև Վրաստանի տարածքով Սև ծով դուրս գալը, իսկ երրորդն անցնում է Իրաք-Սիրիա-Լիբանան ճանապարհով»:
Հավելենք, որ ԻԻՀ առևտրի, հանքերի և արդյունաբերության նախարար Մոհամմադ Ռեզա Նեեմաթզադեն օրերս հայտարարել էր, որ Եվրոպայում գազի պահանջարկն ավելանում է, և Իրանը ցանկանում է Եվրոպային էներգակիրների ապահովման գործում կարևոր դեր ունենալ:
«Իրանը կարող է Եվրոպայի համար վստահելի գործընկեր լինել. եվրոպական երկրների հետ համագործակցության համար առկա է բավականաչափ էներգիայի պաշար և այդ կապակցությամբ բազմաթիվ նախագծեր կան»,- հավելել էր Մոհամմադ Ռեզա Նեմաթզադեն:

“Iran ready to export gas to Europe via Armenia”
“Iran is ready to export gas to Europe via Armenia,” Iranian Deputy Oil Minister Ali Majedi was quoted as saying by the ISNA news agency.
Speaking about the routes of exporting Iranian gas to Europe, the Iranian official said in particular: “There are three gas export routes: one is via Turkey, the second one is via Armenia, Georgia and the Black Sea, and the third route lies via Iraq, Syria and Lebanon”.
Iranian Minister of Industry, Mine and Trade Mohammad Reza Nematzadeh said recently that the demand for natural gas is increasing in Europe, while Iran wants to play an important role in European fuel supplies.
“Iran can be a reliable partner for Europe: there are sufficient energy resources for cooperation with European countries and numerous projects exist in this connection,” the Iranian minister said.