Կհրապարակվի ցրտահարության արդյունքում գյուղատնտեսության կրած վնասի չափը
Այսօր գյուղնախարարությունը հրապարակելու է մարտի 30-31-ին մեր հանրապետությունում գրանցված ցրտահարության արդյունքում գյուղատնտեսության կրած վնասների չափը: «Հայկական ժամանակին» հաջողվել է պարզել, որ վնասի չափը մոտ 12 միլիարդ դրամ է:
Ամենամեծ վնասը կրել են Արմավիրի և Արարատի մարզերը` համապատասխանաբար 5,8 միլիարդ և 4,7 միլիարդ դրամի չափով: Արագածոտնի մարգում վնասի չափը կազմել է 900 միլիոն դրամ, Վայոց Ձորում մոտ 200 միլիոն դրամ և Տավուշում` 88 միլիոն դրամ: Սյունիքի մարզպետարանը ցրտահարությունից կորսված բերքի դրամական միավորով հաշվարկ դեռ չի կատարել: Նույնը` Լոռվա մարզում: Սակայն, ի տարբերություն Սյունիքի, որտեղ վնասները զգալի են եղել, Լոռիում ցրտահարությունը մեծ վնասներ չի պատճառել, և այս մարզն ընդհանուր պատկերի մեջ շատ փոքր մաս է կազմում:

According to ‘Haykakan Zhamanak’ daily, Armenian Ministry of Agriculture will announce today the amount of damage caused by frosts on March 30-31. The paper learned that the damage amounts to 12 billion AMD.
Frosts caused damage of 5.8bn and 4.7bn drams in Ararat and Armavir provinces respectively. Damage due to frost made 900m AMD in Aragatsotn province, 200m AMD in Vayots Dzor, and 88m AMD in Tavush province.
Regional administrations of Syunik and Lori provinces have not yet made calculations, but frost did not cause much damage in Lori.