Նախագահ. Կեցցե՛ խաղաղությունը, որ աշխարհի բոլոր բարիքների մայրն է
Ջերմորեն շնորհավորում եմ ձեզ Հաղթանակի և խաղաղության տոնի կապակցությամբ: Մայիսի 9-ը Հայաստանի ժողովրդի համար թանկ է նրանով, որ այն ազդարարել է նոր` խաղաղ կյանքի սկիզբ: Երկրորդ աշխարհամարտի տարիներին հարյուր հազարավոր հայեր կռվել են արդարության և ազատության խրամատներում՝ բարձր պահելով հայ ռազմիկի անունն ու պատիվը:
Սա մեզ համար առաջին հերթին խաղաղության տոն է, որն արդար աշխատանքի և հայրենի երկիրը ոտքի կանգնեցնելու պատմական հնարավորություն տվեց:
Ճակատագիրը մեզ համար սահմանել էր ևս մի պատմական հնարավորություն, ևս մի մայիսյան հաղթանակ: 1992 թվականի մայիսի 9-ին մենք կրկին արդարության և ազատության խրամատում էինք ընդդեմ ազգային խտրականության և եղեռնագործության:
Շուշիի ազատագրմամբ ֆիզիկական բնաջնջումից փրկվեցին ոչ միայն Ստեփանակերտը, այլև ողջ Արցախը, իսկ ավելի լայն առումով՝ Հայաստանը և հայության հեռանկարը:
Այսօր մենք երախտագիտությամբ գլուխ ենք խոնարհում մեր բոլոր այն քաջերի հիշատակի առջև, ովքեր կյանքով վճարեցին մեր խաղաղության գինը:

Armenian president offers congratulations on Victory and Peace Day
Armenian President Serzh Sargsyan issued a congratulatory address on Victory and Peace Day, according to the presidential press service. The address reads:
I cordially congratulate you on the Victory and Peace Day.
For the Armenian people, May 9 holds great significance because it heralded the beginning of a new and peaceful life. During World War II, hundreds of thousands of Armenians fought in the trenches of justice and freedom and came out with credit.
For us, this is first of all a holiday of peace which afforded us a historic opportunity to give the fatherland a new start in life with our honest work.
The destiny gave us one more historic opportunity – one more May victory. On May 9 of 1992, we were once again in the trenches of justice and freedom fighting against national discrimination and genocide.
With the liberation of Shushi, not only Stepanakert avoided physical annihilation, but also Artsakh, as well as Armenia and Armenians’ future in the broad sense.
Today, we bow with gratitude to the memory of all the brave fighters who paid for peace by their own lives.