ՀԿ-ները «աչքի լույս չեն», բայց դրանց իրավունքները սահմանափակել չի կարելի
Անդրադառնալով ՀՀ-ում ՌԴ դեսպան Իվան Վոլինկինի վերջին հայտարարությանը, «Առավոտի» խմբագիրը գրել է. «Մի կողմ դնենք այն հարցը՝ իրավունք ունի՞ արդյոք տվյալ երկրում հավատարմագրված դեսպանը խորհուրդ տալ, որ այդ երկրում ընդունվի այս կամ այն օրենքը: Արդարության համար նշենք, որ պարոն Վոլինկինի գործընկեր Ջոն Հեֆերնը նույնպես, ինձ թվում է, չափից դուրս մեծ շահագրգռվածություն էր դրսևորում «կուտակայինի» մասին օրենքում: Տվյալ դեպքում ավելի կարևոր է հետևյալը. մենք՝ Հայաստանի քաղաքացիներս, ուզո՞ւմ ենք, որ մեզանում Ռուսաստանի օրինակով գործի ՀԿ-ների իրավունքները սահմանափակող օրենք:
Միանգամից ասեմ, որ մեր քաղաքացիների 90 տոկոսին այդ հարցը չի հետաքրքրում, մեծամասնությունը պարզապես ուզում է լավ ապրել: 5 տոկոսը, որոնց կարելի է պայմանականորեն անվանել «մաքսային ակտիվ», դրան կողմ է. նրանք նախ՝ ողջունում են ազատության ցանկացած սահմանափակում, երկրորդ՝ ամեն տեղ տեսնում են «Արևմուտքի դավադրություն»: 5 տոկոսն էլ դրան դեմ է, այդ թվում՝ նաև ես, քանի որ, կարծում եմ, որ նման օրենքներն իրականում պաշտպանում են իշխանություններին, ոչ թե պետությանը: Ավելացնեմ նաև, որ դեսպան Վոլինկինի չհավանած ՀԿ-ները իմ աչքի լույսը չեն: Նրանք իսկապես հաճախ ընկնում են ծայրահեղությունների մեջ՝ երբեմն անտեսելով փաստերը, աշխատում են «կեղտ բռնել»: Բայց դա մեր պետությանը վնաս չի: Իսկ նրանց գործունեությունը սահմանափակելը վնաս է»:

Aravot: NGOs not ‘apple of the eye’, but their rights should not be limited
The editor of ‘Aravot’ paper wrote in connection with the recent remarks of Russian ambassador to Armenian Ivan Volynkin: “Let us set aside the question about whether an ambassador accredited to a country has the right to give advice on adoption of a law in that country. For justice’s sake, we should note that Mr. Volynnkin’s colleague – John Heffern seems to have displayed too much interest in the law on accumulative pensions. In this case the following question is more important: Do we, Armenian citizens, want a law limiting the rights of NGOs to be passed in Armenia, after the example of Russia?
I should say at once that 90% of our citizens take no interest in this issue. They just want to live well. 5% support it: first, they support any restriction of freedom, secondly, they see “intrigues of the West” everywhere. 5%, including me, are against - I think such laws actually protect the authorities, rather than the state. I should add that the NGOs disliked by Ambassador Volynkin are not apple of my eye. They indeed go the limit, trying to ‘catch dirt’. But this is not harmful to our state. The restriction of their activities is harmful”.