Ուորլիքի հայտարարությունը քիչ է կապված հայ-ադրբեջանական հակամարտության հետ
Հակամարտության խնդիր տարածաշրջանում չի լինի, իսկ Ջեյմս Ուորլիքի հայտարարությունը փաստում է, որ ԱՄՆ-ը փորձում է Հարավային Կովկասում առաջատար դիրք զբաղեցնել` գործընթացները ուղղորդելով ԱՄՆ-ի համար նպաստավոր հունով: Լրագրողների հետ հանդիպմանը նման կարծիք հայտնեց քաղաքագետ Հրանտ Մելիք-Շահնազարյանը:
ԱՄՆ-ը, նրա խոսքով, փորձում է աշխարհաքաղաքական հակամարտության հնարավոր վերսկսման գործում լայնացնել ճակատը, իսկ այս համատեքստում Կովկասը դիտարկվում է որպես հնարավոր մի վայր, որտեղից կարելի է Ռուսաստանին դուրս մղել և Ռուսաստանի մոնոլոպոլիան չեզոքացնել հօգուտ ԱՄՆ-ի:
«Այնպես որ Ջեյմս Ուորլիքի հայտարարությունը քիչ է կապված հայ-ադրբեջանական հակամարտության հետ, ընդամենը Հարավային Կովկասում ԱՄՆ-ի դերակատարությունը զգալի դարձնելու միտում ունի»,-ասաց նա:
Անդրադառնալով ՀՀ-ում ՌԴ դեսպան Իվան Վոլինկինի հայտարարությանը, թե Հայաստանում գործող բոլոր այն հասարակական կազմակերպությունները, որոնք սեպ են խրում ռուս-հայկական հարաբերություններում, պետք է չեզոքանան, Հ. Մելիք-Շահնազարյանն ասաց, որ որևէ հասարակական կազմակերպություն միանշանակ չի կարող սեպ խրել երկրների հարաբերություններում:
«Դեսպանի հայտարարությունը հիմնավորված չէ և ամենևին դիվանագիտական հայտարարություն չէ, խորհուրդ կտամ մնալ լիազորություների շրջանակներում և դասեր քաղել»,- եզրափակեց խոսքը քաղաքագետը:

Политолог: Заявление Уорлика не связано с карабахским конфликтом
Заявление американского сопредседателя Минской группы ОБСЕ по карабахскому урегулированию свидетельствует о желании США занять передовую позицию в Южном Кавказе, направляя процессы по желаемому им пути, заявил журналистам политолог Грант Мелик-Шахназарян.
По его словам, США желает в случае возможного возобновления геополитического конфликта расширить фронт, а в этом контексте Кавказ рассматривается в качестве территории, где можно нейтрализовать монополию России в пользу США.
«Так что, заявление Уорлика мало связано с армяно-азербайджанским конфликтом», - сказал Г.Мелик-Шахназарян.
Комментируя заявление посла России в Армении Ивана Волынкина о том, что необходимо заниматься нейтрализацией тех НПО на территории Армении, которые хотят вбить клин в российско-армянские отношения, политолог заявил, что ни одна общественная организация не может вбить клин в отношения между странами.
«Заявление посла необоснованно, и не является дипломатическим заявлением. Совету оставаться в рамках полномочий и извлекать уроки», - отметил Г.Мелик-Шахназарян.