Ուորլիքի հայտարարությունը քիչ է կապված հայ-ադրբեջանական հակամարտության հետ
Հակամարտության խնդիր տարածաշրջանում չի լինի, իսկ Ջեյմս Ուորլիքի հայտարարությունը փաստում է, որ ԱՄՆ-ը փորձում է Հարավային Կովկասում առաջատար դիրք զբաղեցնել` գործընթացները ուղղորդելով ԱՄՆ-ի համար նպաստավոր հունով: Լրագրողների հետ հանդիպմանը նման կարծիք հայտնեց քաղաքագետ Հրանտ Մելիք-Շահնազարյանը:
ԱՄՆ-ը, նրա խոսքով, փորձում է աշխարհաքաղաքական հակամարտության հնարավոր վերսկսման գործում լայնացնել ճակատը, իսկ այս համատեքստում Կովկասը դիտարկվում է որպես հնարավոր մի վայր, որտեղից կարելի է Ռուսաստանին դուրս մղել և Ռուսաստանի մոնոլոպոլիան չեզոքացնել հօգուտ ԱՄՆ-ի:
«Այնպես որ Ջեյմս Ուորլիքի հայտարարությունը քիչ է կապված հայ-ադրբեջանական հակամարտության հետ, ընդամենը Հարավային Կովկասում ԱՄՆ-ի դերակատարությունը զգալի դարձնելու միտում ունի»,-ասաց նա:
Անդրադառնալով ՀՀ-ում ՌԴ դեսպան Իվան Վոլինկինի հայտարարությանը, թե Հայաստանում գործող բոլոր այն հասարակական կազմակերպությունները, որոնք սեպ են խրում ռուս-հայկական հարաբերություններում, պետք է չեզոքանան, Հ. Մելիք-Շահնազարյանն ասաց, որ որևէ հասարակական կազմակերպություն միանշանակ չի կարող սեպ խրել երկրների հարաբերություններում:
«Դեսպանի հայտարարությունը հիմնավորված չէ և ամենևին դիվանագիտական հայտարարություն չէ, խորհուրդ կտամ մնալ լիազորություների շրջանակներում և դասեր քաղել»,- եզրափակեց խոսքը քաղաքագետը:

Political scientist: Warlick’s statement not related to Karabakh conflict
The statement of the U.S. Co-chair of the OSCE Minsk Group James Warlick shows the Unites States’ desire to be at the forefront in the South Caucasus and direct the processes along the desirable path, the political scientist Hrant Melik-Shahnazarian told reporters today.
According to him, in case of a possible resumption of the geopolitical conflict, the Unites States wants to expand the front, and in this context the Caucasus is viewed as a territory where Russia’s monopoly can be neutralized in favor of the U.S.
“So Warlick’s statement has little to do with the Armenian-Azerbaijani conflict,” Melik-Shahnazarian said.
Commenting on the remark of Russian Ambassador to Armenia Ivan Volynkin about the need to ‘neutralize’ those Armenia-based NGOs that try to drive a wedge in Russian-Armenian relations, the political scientist said that no NGO is able to drive a wedge between the countries.
“The ambassador’s statement is unfounded. It was not a diplomatic statement. He should draw a lesson and try not to exceed his authority,” Melik-Shahnazarian said.