32 տարվա ազատազրկում՝ խնջույքի համար
Փետրվարի 14-ին Սաուդյան Արաբիայում բարոյականության ոստիկանության ու անվտանգության աշխատակիցների կողմից ձերբակալվել էին 5 տղամարդ և 6 կին։ Նրանց ձերբակալել են` մեղադրելով Սբ. Վալենտինի օրը կազմակերպված խնջույքի համար:
Ձերբակալվածները մեղադրվում են վարձակալած տանն անծանոթ կանանց հետ զվարճանալու, ոգելից խմիչք օգտագործելու ու պարելու համար: Տղամարդիկ խոստովանել են իրենց մեղքը։
Օրերս հայտարարվել է ձերբակալվածների դատավճիռը: Տղամարդկանց դատապարտել են 32 տարվա ազատազրկման և մտրակի 4.500 հարվածի: Կանանց վերաբերյալ դեռևս տեղեկություն չկա:

Five Saudi men get 32 years in prison for Valentine's Day party
Five Saudi men have been sentenced to 32 years in prison and 4,500 lashes by a criminal court in Saudi Arabia – for holding a Valentine’s Day party.
The law breaking men were caught at a rented rest house in the Al-Farouq area of Buraidah Qassim province and accused of holding a party with women who were unrelated to them, drinking and dancing.
Police from the Commission for the Promotion of Virtue and Prevention of Vice (CPVPV) rounded up the men with the help of security patrols for their offences along with six women on February 14.
The men have all admitted to the charges, which include illicit seclusion with unrelated women, dancing and drinking.