Ալեքսանդր Իսկանդարյան. Հնարավոր է՝ Ուկրաինայում երկրորդ Մայդան լինի
Ուկրաինայում ընտրություններից հետո սպասվում է տնտեսական կոլապս, հնարավոր է՝ երկրորդ Մայդան լինի: Այս մասին այսօր լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ ասաց քաղաքագետ Ալեքսանդր Իսկանդարյանը՝ ընդգծելով՝ այսօրվա Ուկրաինայում, ամեն դեպքում, նորմալ ընտրություններ չեն անցկացվի.
«Եթե ֆորս-մաժորային իրավիճակ չլինի՝ կհաղթի Պոռոշենկոն: Իհարկե, Ուկրաինայի ներսում կհայտնվեն ուժեր, որոնք չեն ընդունի այդ ընտրությունները, բայց դրանք կինեն նոր գործընթացի սկիզբը»,- ասաց քաղաքագետը:
Ալեքսանդր Իսկանդարյանն անդրադարձավ նաև Լուգանսկի ու Դոնեցկի հանրաքվեին՝ նշելով, որ դրա միջոցով այս շրջանները ևս ուզում են այնպես անել, որ իրենց կարծիքը հաշվի առնվի ուկրաինական տարածքում:
«Իմ կարծիքով՝ ՌԴ-ն հանրաքվեից հետո չի միացնի այդ տարածքներն իրեն: Սա Դոնեցկում և Լուգանսկում էլ են հասկանում »,- ասաց քաղաքագետը:
Անդրադառնալով հայ-ուկրաինական հարաբերություններին՝ Ալեքսանդր Իսկանդարյանը նշեց՝ ինչ պետություն էլ կձևավորվի Ուկրաինայում ընտրություններից հետո, Հայաստանը դրա հետ պետք է է ինչ-որ հարաբերություն ունենա.
«Առաջին հերթին, քանի որ Ուկրաինայում հայեր են ապրում, այնտեղ մենք ունենք մեծ հայ համայնք»,- ասաց քաղաքագետը:
Հիշեցնենք, որ Ուկրաինայում արտահերթ նախագահական ընտրություններն անցկացվելու են մայիսի 25-ին: Նախագահի պաշտոնի համար պայքարելու է 21 թեկնածու, այդ թվում՝ երկրի նախկին վարչապետ Յուլիա Տիմոշենկոն:

А.Искандарян: В Украине после выборов возможен новый Майдан
В Украине после президентских выборов ожидается экономический коллапс и возможен новый Майдан. Об этом заявил сегодня в ходе встречи с журналистами политолог Александр Искандарян.
По его словам, во всех случаях, в сегодняшней Украине проведение нормальных выборов маловероятно.
«Если не будет форс-мажорной ситуации, выиграет Петр Порошенко. Конечно, в Украине объявятся силы, которые не примут эти выборы, однако они станут началом нового процесса», - сказал политолог.
Касаясь состоявшихся 11 мая референдумов в Донецкой и Луганской областях Украины, Александр Искандарян отметил, что тем самым эти области хотят добиться того, чтобы с их мнением считались на территории Украины.
«На мой взгляд, Россия после референдума не присоединит эти территории. Это понимают также в Донецке и Луганске», - заявил А.Искандарян.
Обратившись к армяно-украинским отношениям, политолог отметил, что какое бы государство не было сформировано после выборов в Украине, Армения должна наладить с ним какие-то отношения.
«В первую очередь это нужно, поскольку в Украине живут армяне и там есть довольно большая армянская община», - сказал политолог.
Напомним, внеочередные выборы президента назначены в Украине на 25 мая. За пост президента Украины ведут борьбу 21 кандидат, в том числе экс-премьер Украины Юлия Тимошенко.