Նախագահ. Որքան էլ Ադրբեջանը սկզբունքները յուրովի մեկնաբանի՝ ոչինչ չի ստացվի
Ես նախկինում բազմաթիվ անգամ ասել եմ, որ բոլոր հակամարտությունները չի կարելի դիտարկել մեկ հարթության մեջ, ուստի նաև մոտեցումները հակամարտությունների լուծման տարբեր են: Այս մասին այսօր Ֆրանսիայի նախագահի հետ համատեղ ասուլիսի ժամանակ ասաց ՀՀ Նախագահ Սերժ Սարգսյանը:
«Յուրաքանչյուր հակամարտություն ունի իր ծագումաբանությունն ու պատմությունը, յուրաքանչյուրի լուծման համար կան նախադրյալներ: Միջազգային իրավունքի յուրաքանչյուր սուբյեկտ իր ընկալումները, լուծման ճանապարհները խնդրի պայմանավորում է հենց այդ նախադրյալներով:
Մեկ անգամ չէ, որ համանախագահ երկրների ղեկավարները, ներկայացուցիչները թե՛ գրավոր, թե՛ բանավոր խոսել են իրենց միասնական կարծիքի մասին, այն է՝ ԼՂՀ վերջնական կարգավիճակը պետք է որոշվի իրավական պատադիր ուժ ունեցող, ժողովրդի ազատ կամարտահայտության միջոցով: Այս սկզբունքը այլընտրանք չունի: Կրկնում եմ՝ այս մասին բազմաթիվ անգամներ հայտարարել են ԱՄՆ, Ֆրանսիայի, Ռուսաստանի նախագահները, ԱԳ նախարարները և նրանց ներկայացուցիչները Մինսկի խմբում:
Վերջին այդպիսի մոտեցումը հանրությանը ներկայացրեց Մինսկի խմբում ամերիկացի համանախագահը, որևէ նոր բան չասաց: Նա ասաց այն, ինչ հիմնականում ասել է իր նախագահը տարբեր առիթներով: Նույն մոտեցումը կար նաև համանախագահների հայտարարության մեջ՝ նվիրված հրադադարի 20-ամյակի:
Ինչքան էլ փորձի Ադրբեջանի ղեկավարությունը այդ մոտեցումները յուրովի մեկնաբանել, սկզբունքները յուրովի մեկնաբանել, միևնույն է ոչինչ չի ստացվելու: Ուզում եմ մեկ անգամ ևս ասել, որ ես չեմ կիսում այն մոտեցումը, այն հայտարարությունը, որ իբր տարբեր երկրներ մշտապես ցուցաբերում են երկակի ստանդարտներ: Ոչ, երկակի ստանդարտներ չեն դրանք:  Այդ մոտեցումները բխում են կանֆլիկտների պատմությունից, նախադրյալներից, որևէ փոփոխություն չեմ տեսնում՝ նույնիսկ ամենակոշտ հակամարտության պայմաններում»,- ասաց նախագահ Սերժ Սարգսյանը:
Նշենք, որ ասուլիսի սկզբում՝ իր ներածական խոսքի ժամանակ Ֆրանսուա Օլանդը նշեց, որ Ֆրանսիան պատրաստ է ընդունել Հայաստանի և Ադրբեջանի նախագահներին ու հակամարտության խաղաղ կարգավորմանը հասնելու նպատակով կազմակերպել նրանց հանդիպում:
«Երեկ ես Ադրբեջանում էի, այսօր՝ Հայաստանում և այս օրերին ես ևս մեկ անգամ վերահաստատեցի մեր պատրաստակամությունը՝ որպես Մինսկի խմբի համանախագահ կողմ, աջակցել հակամարտության լուծմանը: Հիմա կան միայն զինադադարի պայմաններ, բայց դա բավարար չէ ու պետք է հասնել հարցի վերջնական լուծման»,- ասաց Ֆրանսիայի նախագահը:

I have repeatedly said that various conflicts cannot be viewed in the same dimension as there are different approaches to resolution of conflicts, Armenian President Serzh Sargsyan said today at a joint press conference with French counterpart Francois Hollande.
“Each conflict has its background and history, and there are prerequisites for the resolution of each one. Each subject of international law conditions its perceptions and solutions to the problem by these prerequisites.
More than once the heads and representatives of the Co-chair states have expressed both verbally and in writing their common opinion: the final status of the Nagorno Karabakh Republic should be determined through a free expression of popular will, which has legally binding force. There is no alternative to this principle. I reiterate that this has been stated repeatedly by Presidents and Foreign Ministers of the United States, France and Russia and their representatives in the Minsk Group.
The last such approach was presented to the public by the Minsk Group U.S. Co-chair who said nothing new. He said what their President has said on numerous occasions. The Co-chairs’ statement on the 20th anniversary of the ceasefire contained the same approach.
However hard Azerbaijani leaders try to interpret these approaches, these principles in their own way, it will not work. I want to say once again that I do not share the opinion, the statement that various countries allegedly show double standards. These are not double standards. These approaches stem from history and prerequisites of conflicts. I do not see any change, even under conditions of the toughest conflict,” President Sargsyan said.
It should be noted that Francois Hollande said in his speech at the start of the press conference that France stands ready to arrange a meeting of Presidents of Armenia and Azerbaijan to achieve a peaceful resolution to the Karabakh conflict.
“Yesterday I visited Azerbaijan, today I am in Armenia and I have reaffirmed our willingness as a Minsk Group Co-chair to assist with the conflict resolution. There is a ceasefire today, which is not enough. A final resolution to the problem is necessary,” F. Hollande said.