Նախագահ. Որքան էլ Ադրբեջանը սկզբունքները յուրովի մեկնաբանի՝ ոչինչ չի ստացվի
Ես նախկինում բազմաթիվ անգամ ասել եմ, որ բոլոր հակամարտությունները չի կարելի դիտարկել մեկ հարթության մեջ, ուստի նաև մոտեցումները հակամարտությունների լուծման տարբեր են: Այս մասին այսօր Ֆրանսիայի նախագահի հետ համատեղ ասուլիսի ժամանակ ասաց ՀՀ Նախագահ Սերժ Սարգսյանը:
«Յուրաքանչյուր հակամարտություն ունի իր ծագումաբանությունն ու պատմությունը, յուրաքանչյուրի լուծման համար կան նախադրյալներ: Միջազգային իրավունքի յուրաքանչյուր սուբյեկտ իր ընկալումները, լուծման ճանապարհները խնդրի պայմանավորում է հենց այդ նախադրյալներով:
Մեկ անգամ չէ, որ համանախագահ երկրների ղեկավարները, ներկայացուցիչները թե՛ գրավոր, թե՛ բանավոր խոսել են իրենց միասնական կարծիքի մասին, այն է՝ ԼՂՀ վերջնական կարգավիճակը պետք է որոշվի իրավական պատադիր ուժ ունեցող, ժողովրդի ազատ կամարտահայտության միջոցով: Այս սկզբունքը այլընտրանք չունի: Կրկնում եմ՝ այս մասին բազմաթիվ անգամներ հայտարարել են ԱՄՆ, Ֆրանսիայի, Ռուսաստանի նախագահները, ԱԳ նախարարները և նրանց ներկայացուցիչները Մինսկի խմբում:
Վերջին այդպիսի մոտեցումը հանրությանը ներկայացրեց Մինսկի խմբում ամերիկացի համանախագահը, որևէ նոր բան չասաց: Նա ասաց այն, ինչ հիմնականում ասել է իր նախագահը տարբեր առիթներով: Նույն մոտեցումը կար նաև համանախագահների հայտարարության մեջ՝ նվիրված հրադադարի 20-ամյակի:
Ինչքան էլ փորձի Ադրբեջանի ղեկավարությունը այդ մոտեցումները յուրովի մեկնաբանել, սկզբունքները յուրովի մեկնաբանել, միևնույն է ոչինչ չի ստացվելու: Ուզում եմ մեկ անգամ ևս ասել, որ ես չեմ կիսում այն մոտեցումը, այն հայտարարությունը, որ իբր տարբեր երկրներ մշտապես ցուցաբերում են երկակի ստանդարտներ: Ոչ, երկակի ստանդարտներ չեն դրանք:  Այդ մոտեցումները բխում են կանֆլիկտների պատմությունից, նախադրյալներից, որևէ փոփոխություն չեմ տեսնում՝ նույնիսկ ամենակոշտ հակամարտության պայմաններում»,- ասաց նախագահ Սերժ Սարգսյանը:
Նշենք, որ ասուլիսի սկզբում՝ իր ներածական խոսքի ժամանակ Ֆրանսուա Օլանդը նշեց, որ Ֆրանսիան պատրաստ է ընդունել Հայաստանի և Ադրբեջանի նախագահներին ու հակամարտության խաղաղ կարգավորմանը հասնելու նպատակով կազմակերպել նրանց հանդիպում:
«Երեկ ես Ադրբեջանում էի, այսօր՝ Հայաստանում և այս օրերին ես ևս մեկ անգամ վերահաստատեցի մեր պատրաստակամությունը՝ որպես Մինսկի խմբի համանախագահ կողմ, աջակցել հակամարտության լուծմանը: Հիմա կան միայն զինադադարի պայմաններ, բայց դա բավարար չէ ու պետք է հասնել հարցի վերջնական լուծման»,- ասաց Ֆրանսիայի նախագահը:

Президент Армении: Реализации права на самоопределение – альтернативы нет
«Я неоднократно говорил о том, что нельзя все конфликты рассматривать в одной плоскости, так как подходы к их урегулированию разные», - заявил сегодня президент Армении Серж Саргсян на совместной с президентом Франции Франсуа Олландом пресс-конференции в Ереване.
«У каждого конфликта свое происхождение, своя история, для урегулирования каждого конфликта есть свои предпосылки. Каждый субъект международного права свои восприятия и пути решения проблемы обуславливает именно этими предпосылками», - продолжил Серж Саргсян.
По его словам, много раз президенты и представители стран-сопредседателей МГ ОБСЕ и письменно, и в устной форме представляли свое единое мнение, согласно которому окончательный статус Нагорного Карабаха должен быть определен посредством свободного, имеющего обязательную юридическую силу волеизъявления народа.
«Реализации данного принципа – права на самоопределение – нет альтернативы. Повторяю, об этом много раз заявляли президенты и министры иностранных дел Соединенных Штатов Америки, Франции и России, а также их представители в МГ ОБСЕ.
Последний такой подход представил общественности сопредседатель МГ ОБСЕ от США Дж.Уорлик, который не сказал ничего нового, а в основном повторил то, что говорил его президент по разным поводам. Тот же подход присутствует в совместном заявлении сопредседателей по случаю 20-й годовщины режима о прекращении огня. Сколько бы руководство Азербайджана не пыталось комментировать эти подходы и принципы по-своему, все равно, ничего не получится», - подчеркнул Серж Саргсян.
При этом глава армянского государства отметил, что он не разделяет мнения о том, что разные страны постоянно применяют двойные стандарты.
«Нет, это не двойные стандарты. Эти подходы исходят именно из истории данных конфликтов, из их происхождения и предпосылок. Каких-либо изменений я не вижу, даже в условиях самого жесткого конфликта», - резюмировал президент Армении.
Отметим, что президент Франции Франсуа Олланд отметил сегодня в ходе пресс-конференции, что Франция готова организовать встречу президентов Армении и Азербайджана для поиска путей укрепления мер доверия.
«Франция в качестве сопредседателя Минской группы ОБСЕ готова содействовать решению карабахского конфликта», - заявил Франсуа Олланд. Он отметил, что накануне исполнилось 20 лет со дня подписания перемирия, однако этого недостаточно и необходимо достичь окончательного урегулирования конфликта.