Օբամայի դեմ մահափորձ նախապատրաստողը մահապատժի կենթարկվի
Հարավային Դաքոտայի դատարանը մահապատժի է դատապարտել 44-ամյա Ջեյմս Մաքվեյին, ով ցանկանում էր սպանել ԱՄՆ-ի նախագահ Բարաք Օբամային:
Vesti.ru-ի փոխանցմամբ՝ դատավճիռը կայացվել է ոչ թե մահափորձի նախապատրաստման, այլ տարեց կնոջ սպանության համար: Տարեց կնոջ սպանությունը Օբամայի դեմ մահափորձի մի դրվագն է:
44-ամյա տղամարդը 75-ամյա Մեյբլ Շեյնի մեքենան առևանգելու և Վաշինգտոն հասնելու համար սպանել էր տարեց կնոջը: Արդեն Վաշինգտոնում Մաքվեյը ծրագրել էր սպանել Օբամային:
Մեղադրող կողմը պահանջել է Մաքվեյի համար ցմահ ազատազրկում, սակայն դատարանը ընտրել է առավելագույն պատիժը:

Американца, мечтавшего убить Обаму, казнят
К смертельной инъекции приговорил суд американского штата Южная Дакота мужчину, который планировал покушение на 44-го президента США Барака Обаму. Правда, этот приговор вынесен не за сам план, а за убийство пожилой женщины, которое было частью покушения на президента.
44-летний Джеймс Маквей в суде признался, что убил 75-летнюю Мейбл Шейн. Чтобы завладеть ее машиной. Автомобиль же нужен был злоумышленнику, чтобы добраться до Вашингтона, поясняет ИТАР-ТАСС.
И уже в Вашингтоне Маквей планировал осуществить убийство Барака Обамы.
Обвинение требовало для Джеймса Маквея пожизненного заключения без права на досрочное освобождение с учетом состояния его здоровья.